Přináším rozhovor s mladou zlínskou smečkou, která určitě stojí za povšimnutí, pokud jste fanouškem coreové odnože metalové muziky. Kluci jsou sice teprve na začátku své hudební cesty, ale netají se velkými cíly, o kterých je řeč i v tomto rozhovoru.

Ahoj kluci, zdravím z Obscura! Jak se máte? Můžete se na začátek představit, kdo jste a jakou hudbu hrajete?

Ahoj Vendy, máme se tak dobře, jak to jen jde! Jsme kapela Right Reason ze Zlína a přilehlých hájů. Pro příznivce škatulkování žánrů hrajeme metalcore/post-hardcore, ale podle mě jde o tvrdou hudbu plnou energie a občasné agrese, která lidi nenechá jen tak v klidu sedět, teda alespoň nás ne :).

Vaše kapela vznikla v roce 2012. Kdo z vás byl přímo na začátku toho všeho? Věděli jste už od počátku, jaký styl chcete a budete hrát, nebo to vykrystalizovalo až později? Kdy jste si uvědomili, že s kapelou chcete něco dokázat?

Na úplném začátku byla jedna opuštěná garáž, kde se začali scházet kluci s pravým důvodem hrát hudbu pro lidi a obětují úplně všechno pro to, aby něco dokázali. V průběhu těch čtyř let prošla celá kapela personálními změnami a samozřejmě i hudebními, což je u většiny kapel běžnou záležitostí.  Myslím si, že jsme se posunuli obrovský krok dopředu a naše hudba dostává pomalu ale jistě svoji vlastní tvář díky rukopisu každého z nás.

Chcete vaší hudbou předat nějakou zprávu či poselství lidem kolem vás? Jaké hlavní téma protíná vaše texty a kdo je skládá? Poslední dobou dost metalcore kapel zpívá o tom, co je aktuální, o věcech, které je potřeba změnit, ale třeba i o tom, že by lidé měli svůj zrak obrátit do svého nitra a pracovat na sobě. Myslím, že vaše texty jsou taky o něčem podobném. Je to tak?

Není to úplně o poselství, ale spíš o názoru na svět. Rozhlédni se okolo sebe. Myslím si, že většina lidí, kteří žijí v téhle době, nejsou nadšeni z toho, co se všude okolo děje a stejně tak já (Tomáš). Zkrátka nedokážu jen tak sedět a přihlížet. Je to jako se džbánem, do kterého pomalu přilíváš vodu. Taky jednou přeteče. A přesně v takových chvílích ze mě padají texty. A ano, jsou o tom, co všechno je špatně, co by se mělo změnit.  Lidi přestali věřit sami v sebe, ztratili naději a já se ji v nich snažím aspoň částečně probudit. Jde mi jen a pouze o to, ať si uvědomí svoji existenci, najdou své životní sny a cíle a dělají pro to maximum. Myslím, že s takovým přístupem dokážeme změnit svět k lepšímu, bez ohledu na to, jestli je to naivní představa nebo ne.

Na kontě máte jedno EP, které jste nahráli v roce vašeho vzniku. Minulý rok jste natočili další dva nové songy a letos jste vydali nový singl, ke kterému se vám dokonce podařilo zfilmovat váš první videoklip. Jak u vás skládání hudby probíhá? A jaké bylo natáčení videoklipu?

Co se skládání hudby týče, tam to je pokaždé trošku jinak. Někdo přijde s novým nápadem, který se postupně přepracovává, zkouší, přepisuje, znova zkouší a přepracovává až do finální podoby, kam se dostává téměř po roce, kdy song známe jako sami sebe a dokážeme jej zahrát i pozpátku. Každý song musí být perfektně sehraný, jelikož si v metalcoru/hardcoru, nebo jak to nazveme, nemůže kapela dovolit chyby a přehmaty. Rozhodně ne kapela, která to myslí s hraním smrtelně vážně.

Celé natáčení bylo skvělé už od počátku! Singl jsme nahrávali u Dana Škráška a strašně jsme si to společně užívali J Je to vlastně první věc s naším novým zpěvákem a rozhodně stojí za to! No a klípek jsme natáčeli s lidmi, kteří studují audiovizuální tvorbu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, takže svému řemeslu rozumí, což je vidět a znát. Natáčení probíhalo v rámci dokumentu o nás a naší kapele, takže je rozhodně na co se těšit. Všechno probíhalo hladce, byla to dokonalá spolupráce a celý štáb i kapela se ohromně bavili :).

Kde berete inspiraci ve všem, co do kapely dáváte? Máte nějaké hudební vzory, nebo se do vaší kapely snažíte vlévat co nejvíce vlastních nápadů?

Nejde říct, že jde o hudební vzory. Samozřejmě, že máme každý své oblíbené interprety a dokonce i z odlišných hudebních žánrů, než hrajeme, ale jestli nás v naší tvorbě ovlivňují, to nemůžeme objektivně posoudit a necháme to na jiných. Rozhodně ale nekopírujeme riffy a nevydáváme je za své, to patří jen na popovou scénu. Takže ano, snažíme se plnit songy čistě našimi nápady, vycházejícími z pocitů a myšlenek přetvořených do tónů a melodií. To je celá filozofie.

Vím, že se brzy chystáte vypustit ven i další novinky. Můžete nám prozradit, o co se jedná?

Ha, už se stalo 😀 Ale pro jistotu ještě zopakuju. Připravujeme vydat dokument o celé kapele, který můžou fanoušci očekávat v nejbližší době na všech možných profilech kapely. A mimo dokument plánujeme samozřejmě dávat dohromady nové songy, hrát je na koncertech, a pokud se zadaří, tak je i nahrát a vydat alespoň další EP, které bude samozřejmě ještě lepší než to předchozí :).

Když poslouchám vaše songy, sleduju videoklip, cítím, že je ve vás spousta energie, nadšení a odhodlání. Byli byste schopni popsat, kde se to všechno ve vás bere a co vás tlačí dopředu?

To už jsem ti vlastně taky popsal v přechozích otázkách. Je to prostě a jednoduše náš životní sen, chceme dělat muziku o lidech pro lidi, kteří jsou pro nás největším tahounem dopředu. Pokud se v davu najde byť jenom jeden člověk, kterému naše hudba změní pohled na svět a začne se řídit svým vnitřním já a svými pocity, je to pro nás ten největší úspěch. To je ten pravý důvod, proč tohle všechno podstupujeme.

Máte nějaké plány s kapelou do budoucna? Jaké?

Samozřejmě, že máme! Hrozně bychom chtěli expandovat do okolních krajů, jezdit koncerty po celé Evropě a ještě dál, vydávat jedno album za druhým a přivádět tím lidi k jinému způsobu myšlení. Akorát takové věci úplně nejdou naplánovat, takže jsou to spíše takové naše sny než plány. Ale naděje umře až po nás všech…

Mockrát vám děkuji za rozhovor a přeju hodně štěstí.

My děkujeme a budeme se těšit na další potenciální spolupráci :).

O autorovi

Metalcore & Black Metal <3

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x