Ensiferum vystoupí na každoročím festivalu Masters of Rock, který si pro tento rok připravil opravdu neobyčejný line-up. Nám se povedlo vyzpovídat zpěváka Ensiferum Petriho Lindroose. Prozradil něco o historii, budoucnosti, něco o Masters of Rock a další zajímavosti.

 

1. Kapela Ensiferum vznikla v roce 1995 a ty ses k ní přidal v roce 2005 jako náhrada za Jariho Mäenpää. Cítil jsi na svou osobu nějaký tlak nebo jsi tyhle věci neřešil a soustředil se čistě na svůj výkon?

V té době to nebyla taková velká věc, takže když jsem se v roce 2004 přidal, jen jsem se soustředil, abych ty skladby dobře zahrál.

2. Do roku 2009 jsi působil v melodeathové kapele Norther. Jak jsi zvládal působit ve dvou kapelách zároveň?

Ve skutečnosti to bylo celkem jednoduché, protože Norther nikdy nebyli tak činní, někteří z kluků ani nechtěli jezdit na delší tour.

3. Za chvíli to bude 10 let, co vyšlo EP Dragonheads, na kterém ses představil jako zpěvák Ensiferum. Jak ses cítil při jeho natáčení po boku Markuse Toivonena a Samiho Hinkky?

Bylo to vážně skvělé a stále je. Ve studiu jsme si všimli, že si opravdu sedneme a během práce si užijeme i dost legrace. Bylo to skvělé nahrávání a taky hezké vzpomínky.

4. V roce 2007 vyšla vaše stěžejní deska Victory Songs, na které je stejnojmenná píseň a další skvělé skladby. Dokážeš si vzpomenout, jak deska vznikala a jak vůbec probíhá tvůrčí proces u Ensiferum?

Je to tak hluboko v mých dějinách, že už si vážně nevzpomenu, jak to skutečně šlo, ale pamatuji si, jak jsem seděl většinu času ve zkušebně a pracoval na písničkách – přetáčel je a kroutil, až začaly znít tak, jak nakonec zní na albu. Nahrávání taky šlo v pohodě, žádné větší problémy.

5. U finských folkových kapel není neobvyklé, že mají na svých albech song ve finštině. U vás se toho fanoušci dočkali až na desce Unsung Heroes. Co vás k tomu vedlo?

To mluvíš o písni Pohjola. Trvalo to nějakou dobu, než jsme ji připravili a text písně je báseň ve finštině, tak proto.

6. Zmiňovaná deska se od ostatních trochu liší a někteří fanoušci ji dodnes moc nepřišli na chuť. Čím to může být?

Je to více experimentální album, udělali jsme několik čistě akustických skladeb a taky celkově tempo není taky vysoké, tak možná proto. Mám to album rád, protože se liší od ostatních a má mnohem klidnější atmosféru.

7. Moc dobré ohlasy neměly ani vaše tehdejší zastávky v ČR. Neprožívala kapela v té době krizi?

Nikdy jsme neměli v kapele krizi, takže možná jsou to lidé v České republice, kdo by se měl na naši show přijít podívat… Nemůžeme nutit lidi, aby přišli a dívali se na nás!!!

8. Po Unsung Heroes přišla smršť v podobě One Man Army, na které jste se vyřádili a nešetřilo se ani nečekanými momenty (disco pasáž v Two of Spades). Můžeš k tomu říct trochu víc?

Chtěli jsme pro One Man Army víc heavy metalu a právě to jsme udělali a dali jsme tomu všechno, co jsme měli, aby ty skladby zněly vážně dobře a melodicky, a myslím, že jsme úžasně uspěli. Disco pasáž vznikla jako vtip při jamování ve zkušebně a prostě to působilo fakt dobře, abychom ji dali do Two of Spades, protože skladbě pořád chyběl bridge, takže tady je.

9. Na desce dostávají celkem velký prostor klávesy. Má to nějaký hlubší význam pro budoucí zvuk Ensiferum?

Máme ve skladbách hodně kláves a instrumentace nějaký prostor pro klávesy ubírá, ale pořád jsou důležitou částí našeho budoucího zvuku.

10. Ensiferum už dávno překročili hranice Evropy a hrajete po celém světě. Do kterých zemí se rád vracíš a kde jsou nejlepší fanoušci?

Pro rozdíl v cestovních destinacích by pro nás možná byl hezký návrat do Jihoafrické republiky a Izraele. Co se týče nejlepší fanoušků, je prostě nemožné se rozhodnout, protože všude jsou vážně skvělí fanoušci a dosud jsme hráli po celém světě.

11. Při tour hrozí ponorková nemoc. Máš recept, jak jí odolat a vůbec, při čem se nejlíp odreaguješ?

Takový problém my na tour nemáme. Mám na tour svůj osobní čas, prostě se procházím kolem nebo moje ultimátní oblíbené = prospat celý den!!!

12.  Když jsem byl před necelým rokem na vašem koncertě ve Zlíně, nové skladby zněly skvěle a celý koncert byl velká jízda. V létě se představíte na Masters of Rock. Chystáte na Masters něco speciálního pro své fanoušky?

Mockrát děkuji. Těšíme se na ten festival a možná můžeme udělat něco speciálního, ale zatím nemůžu nic slíbit.


13. Vedle festivalového areálu je vynikající likérka. Zajdete ochutnat místní pálenku a co vůbec Ensiferum a alkohol?

Jestli ji budou nabízet ve festivalovém areálu, tak proč ne. Řekněme, že máme s alkoholem dobrý vztah.

14. Jaké máte, kromě koncertování, plány na tento rok? Přijde řeč i na nové album?

Už nějakou dobu pracujeme na novém materiálu a soustředíme se na něj mezi tour a festivaly, takže to bude zase našlapaný rok.

15. Existujete už 20 let a pro některé kapely jste vzory. Jak se poslouchají podobné komplimenty a co bys poradil začínajícím hudebníkům?

Samozřejmě je strašně fajn slyšet takové komplimenty a moje rada pro mladé muzikanty je „nevzdávat se a vydržet“. Může trvat dlouhou dobu, než se něco stane, ale když se to stane, tak je to úžasný pocit.

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x