SEKHMET patří mezi největší české black metalové kulty v rámci undergroundu, kulty, jejichž plameny ze samotných pekelných útrob sahají až za hranice naší malé země. Ani nevím, kdy jsem na kapelu poprvé narazil, ale pamatuji si, že to bylo právě na nějakém tom koncertním obřadu. Vím, že mi tahle děčínská parta uvízla v paměti, a od těch dob jsem ji navštěvoval na živých orgiích pravidelně a proháněl hřívu v prvních bitevních lajnách. Nyní se mi dostává do rukou kazeta posledního alba rozvíjejícího výraz SEKHMET do nových míst černého undergroundu, plného chladu, vlhka a tmy, v němž budou pouze praskat kosti mrtvých pod údery zlé black metalové hudby – „Words of the Master (Proverbs of Hell)“.

Recenzované album z roku 2013 představilo SEKHMET ve zcela jiném světle… s black metalem samozřejmě v hnusně jedovatém světle. Mnoho fanoušků bylo jistě překvapeno větší uhlazeností zvuku a zvýšenou kultivovaností. Produkce je nečekaně čistá, jako krev tekoucí z lidské oběti ležící na oltáři. Ta tam je špína a neohrabanost. Mnohým to může jistě vadit, především milovníkům více podzemního ozvučení, mně to však vyhovuje, mám totiž rád obě polohy. Konečně materiál, na němž se nachází krystalický zvuk, neztrácející ovšem živelnost a energii. Jednoduše řečeno, tohle je sound na svém pravém místě.

Také mě dříve překvapili velmi časté prvky heavy metalu. Písně jsou plné melodických, hymnických popěvků, sborů, či typicky heavy metalových rytmů. Nečekejte ale heavy metal v pravém smyslu slova, kapela vždy velmi rychle zasype posluchače kulometnou palbou a rozstřílí jeho tělo na cáry olovem. Díky tomu zní hudební stopy jako hymnické opusy na oslavu všeho nesvatého. Bicí navozují pocity cinkotu padajících nábojnic, ostré nazvučení dává nahrávce netušené energické rozměry. Ragnar, česká black metalová bubenická špička, hrající v mnoha zásadních UG kapelách, se může pyšnit opravdu kvalitní hrou, jeho palebná baterie umí stvořit pravá krvavá jatka. Nedivím se, že je o jeho osobu zájem, je to stroj smrti drtící život ve vás na kaši.

IMG_20160114_163321

Songy jsou bestiální, zvrácené, plné provokativního rouhání a oslavování perverze. Mají i hitový potenciál. Samozřejmě nemusím zmiňovat největší z pecek kapely – „Daath“. Chápu, že zrovna na tento vál SEKHMET natočili videoklip, protože je nejvíce hoden reprezentovat tuto sbírku hříšných přikázání. Heavy zpěvy v refrénu, střídané se středně tempým blackem, protkaným i rychlejšími pasážemi. Mimochodem, klipy jsou geniální, plné všeho neřestného, zmíněného výše a stojí za shlédnutí. Děčíňané si celkově dají záležet na image, vizuálu, show na pódiu, kdy předvádí i menší divadýlko. Chlapi to mají řádně promakané a ještě o nich hodně uslyšíme. Jako kdyby překvapení nebylo dost, v osmé písni „Proverbs of Hell“ se nečekaně zjeví klavírní melodie, působící uklidňujícím dojmem jako by vás SEKHMET chtěli nechat vydechnout, má to však zvláštní atmosféru. Vydechnutí se ovšem moc nedočkáte. Bonus totiž vše vrací zpět v podobě skladby „I Am the Grave of the 80’s“, cover od slávy hodných DARKTHRONE, drtivá až punk melodika a vše prostupující smrdutá prasárna na závěr.

SEKHMET nahráli před třemi lety fošnu, kterou si každý musí zhodnotit především sám, protože je to materiál více neortodoxní, přístupný a pestrý, tudíž ne všem po chuti. To však neznamená, že se nejedná o pokřivené a černým jedem napuštěné skladby. SEKHMET jen rozvíjí svůj zvuk a snaží se posunout dál, vytvořit si co nejvíce osobitou tvář a zatraceně se jim to daří. Jsem upřímně zvědavý na další setkání s kapelou, s novým zlo-kazatelem u oltáře – Agaresem z NAURRAKAR, třeba vnese i on další čerstvý vítr, vanoucím však od mrtvých oceánů na onom světě.

Kazeta vyšla u Mass Catharsis Productions a Werewolf Promotion.

Tracklist:

1. Arafel 02:05
2. Daath 08:49
3. Black Witchcraft or Ancient Lore of Black 07:24
4. Guide Is Found 08:42
5. All Shell Bear Witness I 05:39
6. All Shell Bear Witness II 05:45
7. Age of Titans 06:28
8. Proverbs of Hell 06:45
9. I Am the Grave of the 80’s (Darkthrone Cover) 03:08

Total playing time 54:45

Sestava:

Lord Aegil – zpěv
Warlord : Basa
Ragnar : bicí
Set : vokály, kytara

Nekromancer – kytara

SEKHMET - Words of the Master (Proverbs of Hell)

7.9

Skladby

8.0/10

Produkce

10.0/10

Originalita

7.0/10

Zpěv

7.0/10

Kytary

7.5/10

Klady

  • Skvělý zvuk
  • Pestrost
  • Výrazné nápady v písních

Zápory

  • Občas praští přes uši horší AJ výslovnost
  • Zmíněné klady mohou být pro mnohé záporem

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x