17. května čtvrtečního dne nabídly prostory Melodky další zajímavou akci, která dokonale navázala na nedávný atmosferický večer s Drawn into Descent, Perennial Isolation a další. Tentokrát šlo o atmosferický black metal ovlivněný italským folklórem – Selvans. Jejich set doplnili brněnští Depths Above, které jste na Melodce mohli vidět už několikrát.

Večer odpálili brněnští thrasheři Death on Arrival, o kterých jsem neměl tušení, že na akci vystoupí. Thrash není moc pro mě, ale občas některé kapely překvapí. Problém byl, že trojice muzikantů působila nesehraně. Některé tóny kytaristy rvaly uši a hlavně chyběl druhý strunný nástroj. Pasáže, ve kterých tedy zpěvák i kytarista v jednom nasadil sólové linie, zněly vyloženě nekompletně a nedotaženě. Navíc se mi přesností a hlavně přirozeností nepozdávaly bicí. Vše ještě komplikoval zvuk, který tentokrát ideální, jak jej vždycky na Melodce vychvaluji, určitě nebyl. Produkce byla až nepříjemně nahlas, přičemž jsem měl pocit, že mi exploduje hlava. Jakmile Death on Arrival razantně zrychlili, jako bych byl obalen nějakou hlukovou koulí a slyšel jen rámus. Nutno ale podotknout, že u Death on Arrival mi bylo sympatické, že se snažili, alespoň je to hraní bavilo a uměli to pořádně rozbalit jako lidé. Určitě na to mají a já jim přeji hodně štěstí, věřím, že se sehrají a svojí hudbu vypilují.

Depths Above už od začátku vraždili v dobrém i špatném slova smyslu. Potíží byla opět přemrštěná hlasitost zvuku. Sice jsem slyšel vše dokonale čistě, ale produkce nebyla příjemná na uši. Myslel jsem, že mi popraskají bubínky. Po chvíli se ale zvuk urovnal, nebo jsem možná měl tak zalehlé uši, že mi to tak přišlo. Depths Above zahráli přesně naopak než úvodní vystupující. Technicky bravurně zmáknutý moderní black, který nás všechny potápěl na dno v doom metalových těžkostech. Velmi se mi líbilo doplňování vokálů. Kontrast temného extrémního vokálu s křikem baskytaristy tvořil až hypnotické hudební vibrace, jakoby byl člověk na drogách.

Selvans byli v tento večer velice působiví. Jeden by řekl, že se jedná o obyčejný neoriginální black metal, ale to je velký omyl. Selvans zněli velice epicky, jakmile nasadili dlouhé až rozevláté motivy, ve kterých se přes hradbu kopáků a riffů na povrch prodíraly mocné samply. Především v momentech, když do toho všeho promlouvala typicky italská melodika, zněli Selvans opravdu zajímavě. Některé melodické motivy zněly až folkově skočně (v rámci zlého BM), což tvořilo zvláštní kontrast k oné atmosferičnosti. Zvuk byl o poznání snesitelnější (nebo jsem byl už hluchý) a především frontman svým výstupem strhával pozornost. Měl své charisma. Byl to takový ten frontman, který jen svými gesty ovládl dav. Vokálů jsem se bál, protože co se studiové tvorby týče, vadí mi to přílišné zkreslení a tím nepříjemné zbarvení. Naživo to bylo přirozenější a celkově o dost přijatelnější. Co se týče vizáže, tak ta byla civilnější než jsem čekal. Jsem za to vlastně rád. Muzikanti byli pouze pomalovaní v klasické bílé/černé a kytarista napravo byl zahalen v kapuci, stačilo. Příjemný magický koncert, který si na nic nehrál.

Když pominu přílišnou hlasitost, díky které jsem byl pár dnů jak omráčený, šlo opět o melodkovsky klasicky kvalitní akci. Death on Arrival byli po lidské stránce sympatičtí. Snažili se, ale na svém počínání budou muset zapracovat a sehrát se. Depths Above zahráli svůj klasicky technický a atmosferický set, ve kterém je posluchač lapen v temných emocích, které mají až hypnotické účinky a Selvans potěšili svým epickým rozmáchlým a elegantním black metalem. Díky vlivům  domoviny kapely šlo o exotičtěji znějící muziku, přičemž dominoval charismatický zpěvák, který celý sál doslova rozžhavil a ukázal, že je králem pódia.

Kapely: Selvans, Depths Above, Death on Arrival

Místo konání: Brno, Melodka

 

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x