Tento rok je velice bohatý na metalovou tvorbu a pozadu nezůstala ani islandská viking/folk metalová skupina Skálmöld, která vydala v pořadí již čtvrté album s názvem „Vögguvísur Yggdrasils. A musím říct, že album jsem si nepustila jen jednou. Ani dvakrát. Ale rovnou třikrát. Protože, ano, musím se přiznat, že pocity s dalším poslechem alba byly čím dál lepší, pořád jsem nacházela něco nového, a doslova jsem se až snažila vydolovat z tohoto skvostu nějaké negativum (jelikož přece jen, každé album musí mít nějaké pro a proti, že … nebo ne?), ale nešlo to.

Jako první mě dostala atmosféra alba. Jako bych se ocitla přímo na Islandu mezi Vikingy, kteří chvílemi bojují se svými nepřáteli, chvílemi oslavují s bujarými písněmi a užívají si života. Tomu silně dopomáhají melodie jednotlivých songů (které jsou navíc ještě velmi originálně pojmenované podle devíti světů v severské mytologii) a drsný zpěv. V některých písních se prolínají i ženské vokály, které dotvářejí celek, který vás také přenese do každého z těchto devíti světů – jedna píseň charakterizuje jeden svět. Takže dohromady mi album přišlo jako vyprávění příběhu společně s Vikingy.
Některé části songů zněly velice folkově, ale z větší části zde samozřejmě působil chladný vliv viking metalu, který je pro Skálmöld typický. Více zde převládala instrumentální část, hlavně ve druhé části alba. Ale to vůbec nebylo na škodu, naopak. Nelze nevychválit ani jednotlivé kombinace melodií, vše do sebe perfektně zapadalo, nikde se nic nerušilo, nikde nic nechybělo. Prolínají se zde pomalejší, temnější pasáže s těmi folkovějšími, rychlejšími, což je tedy celkově s viking metalem naprosto bezchybná kombinace.

Velice se mi líbí i zpracování bookletu a tady platí pravidlo, že méně je více – booklet je jednoduchý, avšak originální, skvěle se hodící k atmosféře celého alba. Skálmöld tedy dle mého názoru rozhodně nešlápli vedle, zde nasadili laťku opravdu vysoko. Jedná se o pravé, ničím nefalšované viking metal album s folkovými prvky, které určitě doporučuji k poslechu.

Tracklist
1. Muspell
2. Niflheimur
3. Nidavellir
4. Midgardur
5Utgardur
6. Alfheimur
7. Asgardur
8. Helheimur
9. Vanaheimur

Sestava:

Björgvin Sigurðsson – vokály, kytara
Gunnar Ben – klávesy, zpěv, hoboj
Þráinn Árni Baldvinsson – kytara, vokály
Baldur Ragnarsson – kytara, vokály
Jón Geir Jóhansson – bicí, vokály
Snæbjörn Ragnarsson – baskytara

9.7

Písně

9.7/10

Originalita

9.9/10

Produkce

9.5/10

Zpěv

9.5/10

Nástroje

9.9/10

Klady

  • Originalita
  • Kytary
  • Bicí
  • Atmosféra alba

Zápory

  • V menší míře zpěv

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x