Od začátku roku se v Ostravě začínají objevovat kapely, které bylo spíše možno vidět v Praze, Brně nebo ve zlínském RockCafe, a tak když jsem se dozvěděl, že Ostravu navštíví Švédové Therion, nebyl jsem již tak překvapen. Původně měl koncert proběhnout v klubu Alfa, ale protože je v tomto klubu pouze otvíračka do deseti, musel být přesunut jinam. Klub Barrák, resp. Palec (pronájemce klubu) vyšel organizátorům vstříc, takže nemusel být koncert zrušen a my tak nepřišli o hudební zážitek. Kromě již zmiňovaných Therion je možno na jejich evropském turné vidět a slyšet i ruskou formaci Imperial Age, či mongolské Ego Fall nebo švédskou kapelu Luciferian Light Orchestra.

Do klubu jsem dorazil krátce před šestou, a protože ještě nebylo otevřeno, tak jsem si zkoušku první kapely vyslechl společně s ostatními na schodišti klubu. Po úvodním kolečku po klubu a obhlédnutí pódia jsem si vybral dobré místo pro focení a doufal, že se ho nebudu muset vzdát. Ačkoliv měli Imperial Age hrát v šest, díky drobnému posunu začali zhruba v 18.15, což vzhledem k prázdnému klubu bylo myslím dobře. Úvodní „Turn The Sun Off“ jsme mohli slyšet již na schodišti, ale když k tomu přidáte i vizuální zážitek, je to přeci jenom lepší. Ostravský Barrák má opravdu malé pódium, takže měli aktéři co dělat, aby se tam vůbec vešli. Jinak to ale byla vcelku úchvatná podívaná  šesti členů kapely hrající na posluchačovy struny umělecké i estetické a dle reakcí se uspokojivě podepsala na pozitivní atmosféře. Alexandra Sidorova ani na okamžik nikoho nenechala na pochybách, že je muzika Imperial Age zárukou kvalitního poslechu i jevištního projevu. Její vokál doprovodil Alexandr Osipov a občas i Jane Odintsova, která doprovází zpěv na klávesách. Kapela střídala svižnější kousky s pomalými jako třeba „Aryavarta“, kdy jsem se však  trochu nudil.  Skupina, která zdařile nazpívala cover „To Mega Therion“, byla však jistě jasným adeptem na předskokany tohoto večera a nezklamala.

   

Po krátké pauze se na pódiu objevili Ego Fall a jistě překvapili ty, kteří nečekali exotiku v podobě čínských a mongolských rytmů. Nejenom použití trochu odlišných nástrojů, ale i zapojení hlasivek tak trochu jinak ozvláštnilo celý jejich set. Plných čtyřicet minut podívané zajistilo energickou metalcorovou hudbu protkanou folkovými prvky a zajistilo pozornost posluchačů, možná i těch, kteří této hudbě příliš neholdují, poněvadž členové tohoto poměrně nedávno založeného seskupení doslova na jevišti řádili.

   

Opět krátká pauza –  tentokrát se již ztratily z již tak malého pódia druhé bicí, takže vznikl o něco větší prostor, který sice Luciferian Light Orchestra nepotřebovali, neboť jde spíše o komorní metálek, ale přeci jenom to vypadá lépe. LLO je druhý z počinů Christofera Johnssona -zakladatele Therionu a přivedl doslova hustou atmosféru. Rázem jsme se ocitli v psychedelickém objetí hlavní zpěvačky Miny Karadzic, která ke svému hlasu přidala i něco málo dramatického výstupu. Okultní projekt možná nenadchne všechny posluchače, nicméně zaujala všechny právě svou netradiční tématikou. Snové, tajemné melodie by mohly některé posluchače nudit, protože lze říci, že všechny písně byly zazpívány v jedné „linii“, nicméně i tak bylo jejich vystoupení profesionální a neshledal jsem na něm nic, co by stálo za výtku.

 

   

Klub zřejmě dosáhl dnes plné návštěvnosti a zastavil se na zhruba 120 lidech. Což znamená, že byl Barrák polo-plný. Těžko říct co by se dalo chabé účasti přičíst, ale já si to díky tomu více užil, tak proč ne, že.

Therion byli rozhodně hlavní hvězda večera, nezklamali a už svým nástupem a velkolepou podívanou rozhodli, že si toto vystoupení budu pamatovat na hodně dlouho. Trojice hlavních zpěváků Thomas Vikström, jeho dcera Linnea Vikström a Chiara Malvestiti dala již na začátku jasně znát, že nejde o laciný zpěv, ale školené profesionály, kteří originálně prodávají všechen svůj um skrz symfonické metalové tóny. Kapela se obvykle na svém vystoupení v poslední době snaží hrát veškeré své stěžejní věci, takže přišlo jak na věci z poslední desky, tak i z předchozí Sitra Ahra nebo Theli, která je bezesporu tím nejlepším, co bylo od těchto symfoniků vytvořeno. I tady sedmičlenné švédské komando mělo problém se na pódium vlézt. Ale nakonec to systémem škatule, škatule, hejbejte se dokázali ustát a nedošlo k žádné újmě. Strhující dvouhodinová show švédské skupiny byla protkána symfonickými postupy, jejíž magické a esoterické prvky dodávaly projevu mystičnost. Bezpochyby nebyl v klubu posluchač, který by se dokázal odpoutat od těchto melodií. Přídavek „To Mega Therion“ ukončil symfonický večer se vší parádou.

   

Neděle se zkrátka vydařila. I když účast byla chabá, ať už díky neděli nebo místu či ceně, chybu udělali všichni, kteří tyhle drobnosti nedokázali překonat.

 

O autorovi

Prakticky neexistuje nic, co bych o sobě nevěděl, ale zároveň nic, co bych chtěl, aby věděli ostatní. Podstata tajemna :-)

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
Drakkon666
Drakkon666
5.2.2016 10:05

Viděl jsem Therion potřetí a pořád je to zážitek. Mongolska řádili a roztančí valí i zpěváka Therionu.

1
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x