Člověk má v životě málo jistot. Dvě věci jsou však jisté: daně a black metal. Minulý měsíc jsme se dočkali vydání pár velmi slušných alb, tak si udělejme malou rekapitulaci. Stylově jde o odlišné počiny, máme tu důležité, i když trochu podceňované představitele druhé vlny black metalu Taake, experimentální sound zakuklené kanadské partičky Thantifaxath a melodický Bathory-worship řeckých veteránů Kawir. Chybět nemůžou ani polští Balaze of Perdition, kteří dokazují, že Polsko má v současnosti jednu z nejzajímavějších blackmetalových scén na planetě. Dejte vědět v komentářích, která alba se vám líbí a která byste ještě zařadili mezi nejlepší blackmetalová alba listopadu.

Nová deska Taake Kong Vinter začíná ve stejném progresivním tónu (à la Enslaved), který jsme slyšeli na předchozí desce Stridens hus, sound desky ale záhy vkročí do teritoria klasické druhé vlny black metalu, kde uslyšíte ozvěny skupin jako jsou Immortal, Satyricon či Gorgoroth. Toto album má vše, co si od Taake můžeme přát: řízné melodie a riffy a hlavně (čtenář odpustí krapet sexismu) koule. Nejsem si zcela jist, že se tato placka dostane mezi mých top 10 nejoblíbenějších desek, určitě s ní ale plánuji strávit nejednu příjemnou hodinku.

Thantifaxath si svým debutem Sacred White Noise, který vyšel roku 2014 pod hlavičkou Dark Descent Records získali pozornost „hip“ hudebních publikací jako jsou Vice, BrooklinVegan či youtubera Antonyho Fantana. Letos tito záhadní bludní Kanaďané představují další hutné, disonantní a experimentální album, nazvané Void Masquerading as Matter. Fanoušci temné psychedelie skupin jako Deathspell Omega, Dodecahedron, či Imperial Triumphant by si neměli nechat ujít.

Tato řecká partička je na scéně už nějaký ten pátek, s novým albem Εξιλασμός se však předvádí v plné síle. Kawir hrají velice řízný, folkově laděný black metal, který je výslednicí podnětů z domácí blackmetalové scény a lásky k Bathory. Rychlé sypačky jsou proloženy pomalými melodickými pasážemi, které okamžitě evokují vikingskou érou Bathory a někdy jsou podané s něhou, která připomene Cales. Kdo má rád melodický, epický, řízný black, tak by neměl toto album přehlédnout.

Blaze of Perdition s ambiciózním počinem Conscious Darkness dokazují, že mají místo mezi blackmetalovou elitou. BoP kombinují švédské i řecké vlivy, ale jejich výraz je zároveň, řekl bych, unikátně polský. Pokud jste desku ještě neslyšeli, můžete se těšit na katartickou emotivní jízdu plnou bezútěšnosti a mizérie.

O autorovi

Satan is real.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x