Poslech „Ufosonic Generator“ rozhodně zapovídá přistupovat k přehrávanému s vážnou tváří kritika. Hned po prvních tónech písně „A Sinful Portrait“ se člověku roztáhnou koutky v širokém úsměvu a začne tiše vzpomínat. Důsledný retro zvuk této italské kapely je totiž jedna veliká úžasná jízda na staré horské dráze.

Kdo jsou „Ufosonic Generator“? Čtyřčlenná kapela, zamilovaná do starého zvuku, je určitě z planety Země a kromě tohoto určení víme i to, že pochází z Itálie. Zjistit, kdo jsou její členové je skoro tak těžké, jako zjistit skutečná jména některých black metalových hráčů. A tak víme, že příjemný, decentní chraplák zpěváka jménem Gojira zazní, jako by to byl Ian Anderson a občas připomene i dalších asi deset dobových hvězd, jejichž jména jsme si čmárali na penály, že kytarista D.D morris umí napodobit všechny ty staré pěkně riffy a S. McManchester rád rozechvívá činely na pozadí pravidelného tepu jednoduchých bicích. Basa Miguela Bella do toho brumlá tu nekomplikovanou, oblou linku a všichni tihle pánové dohromady prostě příjemně fungují.

Z každé skladby je ale znát hlavně ohromný podíl legrace, lehkosti, radosti z hudby a nenáročnosti. „Ufosonic“ páchají vlastní tvorbu v retro stylu, není to revival, spíš kompilace revivalů propojených hodně vymazlenou stužkou matného vzpomínání. Co je ale hodně příjemné, je fakt, že hudebníci nejsou žádná kutálka, kterou byste si pravděpodobně nepozvali ani na večírek základky po dvaceti letech. Ať už je jejich motivace k tomuto stylu hudby jakákoli, dělají to zatraceně dobře, mají detailně naposlouchané všechny své vzory, od Doors přes Uriah Heep po Pentagram a Venom. Mixují zvuky, které známe, nesnaží se vystoupit ze stínu slavných kapel, stojí v pozadí a baví se.

Jde jen těžko napsat recenzi na něco, co opakuje dobře známé postupy a nepřináší nic vlastního. Asi by ale bylo dost snadné zajít si do klubu „Ufosonic“ poslechnout a s pivní lahví v pravačce pokyvovat hlavou při „Meridian Daemon“. Je to osvědčená, funkční muzika pro zjihlou bandu zestárlých rockerů. Když máte náladu, basu piv, krabičku zmuchlaných cigaret v zadní kapse hodně našponovaných džín, pak vás to prostě musí nadchnout. Ještě bych doporučila přehrát si „The Evil Smoke Possession“ na nejstarším walkmanu, co najdete a když se vám kazeta vymotá, vytáhnout z kapsy prodřené bundy tužku a…postup znáte…

 

Ufosonic Generator - The Evil Smoke Possession

5.1

Písně

4.5/10

Originalita

4.0/10

Produkce

5.0/10

Zpěv

6.0/10

Instrumentální složka

6.0/10

O autorovi

- spisovatelka, nakladatelka, publicistka - reviews focused on Finnish metal - Rubrika: Finský koutek

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x