Welicoruss – Wintermoon Symphony (2008)

Jméno Welicoruss bude možná pro mnohé neznámým pojmem, o to více překvapivým. Tato horda pochází z oblasti ležící u Sibiře, ovšem bubeník působící v jejich řadách jest z Prahy (Artiller), kterýžto například působil u pražských Naurrakar, nyní bubnuje ještě pro folk metalisty Odraedir. Jeho působení kapele přidává na zajímavosti, jelikož je to neobvyklá kombinace zemí původu. Welicoruss byli založeni roku 2001 a hned rok po té vydali první demo, až o 4 roky později vyšlo druhé, ovšem rok 2008 byl pro tuto ruskou hordu válečníků důležitý, protože kapele konečně vychází EP a po té v témže roce první dlouhohrající deska, kterou vám touto recenzí představím. Při shlédnutí videoklipu mě tvorba těchto muzikantů nikterak nezaujala a netoužil jsem po tom se tímto více zabývat, Při nabídce recenzovat debutovou desku jsem ovšem neodolal a po opakovaných posleších CD jsem přehodnotil svůj názor, muzika mě chytla za srdce. Stačilo se dostat do té pravé nálady a proniknout do bohatých, mrazivých, nekonečných plání, které všem budou vyskakovat v mysli při poslechu díla.

78716_photo

Po epickém intru s až dramatickým nádechem se rozjíždí klasický epický pagan, jenž oplývá nádechem melodického death metalu, až black metalu, dokonce s power metalovými prvky, především co se strunných nástrojů týče. Není to nic světoborného, nic originálního, ovšem celé je to tak pěkně zahrané, že se tvorba skupiny velice příjemně poslouchá a nakonec písně překvapí některými prvky, které zmíním také. Největší sílou nahrávky jsou perfektní melodické linky, které vedou především kytary za pomocí kláves a samplů. Aranže jsou velice bohaté a barvité, vytváří dojem filmové atmosféry. Kompozice zní místy velice dramaticky, což pro tento žánr není zase tak typické a to je veliké plus nahrávky. Sound tvorby Welicoruss zní samozřejmě velmi mrazivě, tudíž se hodí do zimního prostředí, dát si tuto muziku do sluchátek a procházet se krásnou, zasněženou, zimní přírodou umocní celkový dojem a přidá na efektivnosti, tak jako se dívat při poslechu z okna do zasněžených dalekých krajin.

Co musím dále vyzdvihnout je kytarová práce. Pestré riffování a solové výjezdy uchvátí a jsou velice důležitou složkou alba. Prolínání rffů se smyčci a vrstvení kytarových stop vytváří doslova atmosferickou hudební snovou malbu. Sice je zde, jak jsem již zmínil, vícero power metalových prvků, ovšem ve zvuku kapely to není nijak na škodu. Vokály jsou laděny spíše do black metalových vod, což lahodí více mému černě metalovému srdci. Často se zde objevují i čisté vokály, jak ženské, tak mužské hluboké, jsou zakomponovány střídmě, nenuceně a dodávají zvuku na pestrosti. Nejvíce se mi zamlouvají ženské zpěvy ve skladbě Fly, ve které mi vokály mírně připomínají ruské Grai. Pro mě osobně vrchol alba, velice příjemná píseň, především v refrénu. Povíce jsou také k zaslechnutí akustické kytary, které se schovávají za mozaikou riffů a klávesovými party, takže chvíli potrvá, než si posluchač uvědomí, co slyší. Někdy je třeba se v tom všem zorientovat, jelikož se toho v písních děje opravdu hodně. Dále jsou častým jevem smyčcové intra, které vás vždy připraví na danou píseň, jsou rozmístěny po celém albu na začátku skladeb a dotváří kompletní tvář muziky. Další kapitolou je ozvučení kompozic. Čistý zvuk nechá vynikat všem nástrojům a to i přes velké množství aranží, kláves a samplů, které nepohřbívají strunné nástroje, tak jako v jiných, častých případech. Zvuk tedy nechá promlouvat až krystalicky mrazivou atmosféru, ze které až naskakuje husí kůže.

78716_logo

Wintermoon Symphony je vydařenou debutovou deskou, která neposadí na prdel, nepřináší přelomový materiál a drží se pevně stylu epic pagan, kterého je trh přesycený. To ovšem nemění nic na tom, že Welociruss nahráli kvalitní materiál, který se příjemně poslouchá a umí navnadit pěknou atmosféru, posluchač u poslechu vypne a nechá se unášet těmi mrazivými tony. Jsem zvědavý jakým směrem se tato rusko/česká banda vydá. Ještě bych rád dodal, že skupina zahraje v Brně na akci zvané Pagan Black Night a to 24.1 na Melodce, tak si všichni můžete tuto muziku poslechnout i v živém provedení a posoudit, jak funguje na koncertě. 7,5/10.

https://www.youtube.com/watch?v=WJ10GVEzuRk

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x