Německá Xandria se stává v symphonic-metalovém světě stále větším pojmem. Známí jsou pro své specifické hudební kompozice i pro početnou škálu zpěvaček, které se v tomto uskupení vystřídaly. Jaké je jejich nové EP Fire & Ashes?

Úderná úvodní skladba Voyage of the Fallen dává fanouškům jasně najevo, že toto dílo se nebude ubírat směrem klasické Xandrie. Sbory a zcela jiné orchestry ve skladbě silně připomínají sousední Epicu v poněkud zjednodušené verzi. Nevyvážený zvuk nahrávky bohužel nedá vyniknout kytarám a sbory naprosto pohlcují i vokál půvabné Dianne. Druhá Unembraced se vyznačuje zvláště říznějším riffem a pěkným kytarovým sólem, jinak však fanouška ničím zvláštním neohromí.
Protože je čas zpomalit, přichází něžná In Remembrance. Jemná klavírní pasáž podkreslující sametový hlas zpěvačky potěší zvláště příznivce klasicky školeného vokálu. Její postupně gradující orchestry a kytary jsou působivé, jen mohou vyvolat otázku, proč kapela, položená zvláště na klávesových partech, nemá živého klávesáka.
Symphonický cover skladby Meat Loaf I’d Do Anything for Love (But I Won’t Do That) ukazuje Xandrii v naprosto novém světle. Dianne zde dokazuje svůj obrovský hlasový potenciál, když plynule přechází z klasiky zpět k popovému zpěvu a navíc předvede i rockovou techniku. Krom vokální variability zpěvačky skladba nepřináší nic zvláštního a po 4. minutě se zdá až příliš zdlouhavá. To nezachrání ani mužský vokál Valeria Recenti.
Staronová Ravenheart je jednou z nejzajímavějších koncertních skladeb kapely. Síla nového podání odzbrojila obecenstvo již na letošních Masters of Rock. Ono kouzlo ovšem nahrávka postrádá a ani hudebně není tak propracovaná jako její starší sestra. Hlas Dianne je v některých částech nepřirozeně zjemnělý a absence výraznějších dvojhlasů působí stroze.
Předposlední Now & Forever zaujme svým úvodem. Po slibném začátku se ovšem promění v 4 akordového hybrida typického pro popové kapely, takže krom hlasu zpěvačky zde opět nenacházím nic nadprůměrného.
Hudebně nejzajímavější skladbou alba je určitě závěrečný cover Sonata Arcticy Don’t Say a Word. Opravdu skvělá gradace CD pyšnící se výbornými kytarami, střídáním tempa a říznými bicími. Sbor se zdá konečně vyvážený se zpěvačkou a její rockový zpěv je vášnivým oživením. Jednoduše skvělá tečka na závěr.

Nové EP Fire & Ashes posunuje Xandrii zcela novým směrem. Lze zde spatřit vliv kapel, jako je například zmíněná Epica nebo finští Nightwish. Nicméně toto uskupení zde ztrácí svou vlastní originalitu a posouvá se vstříc všednosti jiných symphonic-metalových kapel. Zvuk nahrávky je neurčitý a celkově nevyvážený, což ubírá na kráse jinak povedeným kytarovým partům. EP je však skvělým důkazem toho, že Xandria má zpěvačku světového formátu a lze od ní ještě mnohé očekávat. Za sebe jen doufám, že se kapela nenechá zahalit stínem konkurence a na dalším albu bude dále pokračovat svou vlastní cestou.

5,5/10

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x