Ve třetím díle rozhovorů k Benefici pro Mateřídoušku prozkoumáme temné sludge metalové vody dle kapely King Keporkak, při čemž nám bude dělat průvodce multiinstrumentalista Böhörüt.

Ahoj, Milane. Na úvod našeho povídání prozraď své hudební začátky a osobnosti (kapely), které tě motivovaly ve tvém muzikantském rozvoji.
Čau, Honzo! Tak hudební začátky jsou jasně daný, jako ve většině případů, tim, co poslouchali rodiče, takže Beatles, Elvis, Schelinger atd. Co se aktivních začátků týče, od 9 let jsem hrál na housle a pak jsem začal chodit na kytaru, ale brzo jsem se na to vykašlal. S tou motivací si vzpomínám, že když jsem kdysi začal zpívat u Alienation Mental, tak jsem chtěl umět zpívat jako Frank Mullen ze Suffocation… nepovedlo se 😀

Většina lidí tě bude znát z grindovky Ahumado Granujo, kde jsi jako basák, ovšem mě spíš zajímá tvé působení v roli kytaristy u kapely King Keporkak. Původně se mělo jednat o společné zajamování si, které však přerostlo v novou kapelu. Společně s basákem Janem Cairolou a bubeníkem Jakubem Sedláčkem jste našli společnou řeč ve sludge metalových vodách. Jak jste k tomuto žánru dospěli a jak ses s tím popasoval ty osobně?
Myslím, že ten „žánr“, jak řikáš, byl asi jasnej už z toho prvního jamu. Prostě nám sedlo hrát to střední až pomalý tempo s nějakejma hutnějšíma, zatěžkanejma riffama a nějak jsme se v tom, dejme tomu, našli a zůstalo nám to. Popasování se tedy nebylo potřeba.

Název King Keporkak je z tvé hlavy a odkazuje na těžkotonážnost a energii. Vměstnání kytovce do názvu kapely je originální a vlastně mě ani nenapadá jiná kapela, která by měla ve svém názvu byť jiného kytovce. Jak tě to tedy napadlo?
Budeš se možná divit, ale napadlo mě to hlavou 😀 Občas, když mě něco napadne, zapisuju si to a tady jsem měl napsanejch několik nápadů na název kapely a mezi nima i Keporkak, což mi přišlo celkem výstižný pro to, co se z nás začalo linout. Začal jsem tedy hledat, jestli neexistuje kapela podobnýho názvu, až jsem narazil na kapelu Keporkak na Bandzone. Nehodlal jsem se ale toho názvu zbavit, tak na jedný z prvních zkoušek přibylo slovo King, protože co je víc, než Keporkak? Král Keporkak!

Hned v zárodku jsi měl vážný úraz, což způsobilo Keporkakovi pauzu. Čím jsi zabíjel čas, když jsi nemohl hrát?
Jj, máš pravdu, hned na startu jsem to přepálil a zlomil si celkem nestandardně nohu v nártu, ale vzhledem k tomu, že noha neni ruka, tak neplatí to, že jsem nemohl hrát. Takže jsem stejně hodně času strávil s kytarou. Jinak asi nějaký hry na compu a… no, znáš to 🙂

Po tvém návratu jste začali makat na muzice a výsledkem bylo CD „Detachment“. Tři elementy jsou známé, ale co zpěvák?
Zpěvák se našel, tuším tenkrát taky na bandzone (jistej už si ale nejsem). Nahráli jsme tenkrát promo demo jenom za účelem hledání zpěváka (jo, to je to demo s rozladěnou kytarou) a ozval se nám Kefír, kterej to dával v pohodě a kterej časem přibral i kytaru, takže jsme vlastně našli 2 nový členy v jednom. Nicméně po nahrání „Detachmentu“ se Kefír přestěhoval za školou do Skotska a my byli opět bez zpěváka. Proběhly nějaký pokusy, ale nic nedopadlo, a tak se Kuba (bubeník) rozhodl, že zkusí s bicíma i zpěv (klobouk dolu) a zhostil se toho naprosto plnohodnotně, takže nebylo nutný hledat dál. Časem se k nám přidal i Roman, kterej už předtim s Kubou i s Honzou hrál v kapele Dittohead, a tahle sestava nám zůstala doteď.

Hrajete styl, jenž není příliš obvyklý. Jaká je koncertní aktivita kytovce?
Kytovec plave, jak se dá. Hrajeme cca 10 koncertů do roka. Pokud by s tim někdo chtěl něco udělat a počet našich koncertů navýšit, může se nám ozvat buď na facebook. nebo i na mail kingkeporkak@email.cz, a my, pokud to bude jenom trochu možné, určitě rádi přijedeme zahrát.

Co dělá Keporkak v těchto mrazivých dnech a jak vlastně hodlá strávit tento rok? Na vašem facebooku jsem našel info o nové desce…
Keporkak, v mrazivých stejně jako v parných dnech, zkouší a dokončuje desku, aby ji mohl na konci června zaznamenat v osvědčeném studiu Davos ve Vyškově. Otyn už se na nás určitě těší. Nic jinýho mu totiž nezbývá 🙂

Tyhle řádky jsou na podporu benefiční akce v Chodově a vy už máte s podobnou akcí zkušenosti, jelikož jste hráli na Murderball festu. Myslíš si, že takovéto koncerty můžou u některých lidí změnit pohled na metalovou scénu a její fanoušky? Když už byla zmíněna benefice v Chodově, jak bys na ni nalákal fanoušky? A pokud máš něco na srdci pro naše čtenáře, ven s tím.
Jestli podobný akce můžou změnit nebo změněj pohled některých lidí na metalovou scénu a její fanoušky, fakt netušim a upřímně, je mi to jedno. Nemám potřebu někomu měnit pohled na cokoliv. Fanoušek ví nejlíp, co je pro něj dobrý, takže mu musí bejt jasný, že tohle bude super akce se super kapelama. Koneckonců jistá záruka je, že už je to osmý ročník a nic nevydrží 8 let, pokud to nestojí za nic.
Tobě, Honzo, děkuju za rozhovor a jak fanouškům, tak čtenářům bych vzkázal asi tolik: Choďte na koncerty, bez Vás to nejde.

 

 

O autorovi

Až o sobě něco zajímavého zjistím, dám vědět

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x