„Bohemian Metal Rhapsody“ aneb Když se 80. léta skloubí s kýčem a hloupým textem

11

Asi nebudu chodit kolem horké kaše a rovnou na úvod řeknu, že Bohemian Metal Rhapsody (dále jen BMR) nemám vůbec rád po vizuální ani hudební stránce. Obávám se, že nová posila z kapely TÝR, která poslední dobou kýčem také nešetří, jim asi nepomůže. Ale poslední zpráva byla něčím, co mě utvrdilo v tom, že si o tomhle českém bizáru napíšu pár řádků do našeho Kontroverzního koutku.

Kabát revival, nebo co to jako je?

Když jsem poprvé slyšel BMR, myslel jsem si, že je to jen nějaká česká revivalovka, která se snaží přiblížit Kabátu nebo jinému českému uskupení. Takovéto kapely většinou vůbec neposlouchám, jdou mimo mě a většinou je ani nekomentuju, protože každý má svou hudbu. Někdo v mládí začínal na Kabátech, Kreyson nebo Citronech. Ani jednu neposlouchám, ale rozumím tomu, že je někdo poslouchá a proč. Ovšem čemu nerozumím, je, proč má někdo ve 21. století potřebu zakládat projekt, který jako by vypadl z minulého století. Hudba, která je asi tak poutavá jako nahrávky začínajícího houslisty, a texty, které vyloženě čpí neoriginalitou, kýčem a trapností. Nevím jestli si textaři této kapely šlehli, nebo si jen řekli: „Hele, Pařez, serem na to, napíšem nějakou dechovku a dáme metalovej podtext, mladé holky do popředí, to frčí.“ Nedokážu jednoduše pochopit tu neoriginalitu, vyčpělost a hlavně bych řekl až nucenost celého projektu a to, jak se prezentuje.

Hloupé klipy a texty, jediné, co to zachraňuje, jsou mladí talenti

Nechci rozhodně odsuzovat jediného mladého člověka, který se do takového projektu přihlásil na casting, uspěl a dobrovolně s takovým cirkusem vystupuje. Pro kariéru je to asi dobré, bo Pařízek, Toužimský a spol., žejo. Ale řekl bych, že to je asi tak jediné, co tomu projektu tak nějak zachraňuje zadek a nedělá z toho obyčejného křížence Dogy + Citron + Rektálních textů. Slyšel jsem zvěsti, že Toužimský už u projektu není. Já se mu ani nedivím.

Když vyhořelí metalisti zpívají a rapují o tom, že nejsou vyhořelí

Zpocení metalisti, zpocený Pařízek, který vypadá, že brzo vypustí za bicími duši, a do toho refrén:

Mám tě, chci tě, celej svět rozdrtíme.

Mám tě, jsi moje, spolu se neztratíme.

(několikrát po sobě. Já to zvládl slyšet jen dvakrát)

Tohle nejenže čpí hrozným kýčem a přímo to křičí, jak velmi chabý textařský um byl použitý v téhle slátanině. Člověk se prostě musí smát celému tomu kýči a afektovanosti některých hudebníků v klipu „Nejsme vyhořelí“.

Tak si člověk říká, že účinkující mladí hudebníci, co do projektu s takovýmto hlubokomyslným textem jdou, buď chtějí opravdu prorazit po boku slavných muzikantů, byť o jejich nadání by se dalo dlouze polemizovat, nebo jsou festovně dobře placení. Nebo obojí.

Ovšem to nejkomičtější bylo na celé kapele to, když jsem viděl nějaké její video, kde byli hráči na violoncello, kteří tam byli asi jen na efekt, protože jsem neslyšel jedinou notu z jejich strun. Opravdu, ale opravdu to působilo víc než komicky. Vidět, jak nějací lidé „hrají“ na nástroj, který nevydává jediný tón.

Prosím, už ne tyhle kapely

Na závěr bych chtěl asi jen dodat tolik, že pokud chcete založit kapelu a dostatečně věříte svému umu, nevracejte se do minulého století, nehrajte hudbu, kterou produkují vyhořelí hudebníci, která je bez nápadu. Tímto končím svůj textový výlev a jdu si pustit něco, co hudebně předčí BMR… třeba 50 Centa.

Share.

About Author

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

avatar
3 Vlákno komentářů
8 Odpovědi ve vlákneš
0 Odběratelé
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Autoři komentářů
KeaganPlatič DaníGarfieldCurly RedheadJozef Michalec Poslední autoři komentářů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Odběr  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Bogy
Host
Bogy

“Obávám se, že nová posila z kapely TÝR, která poslední dobou kýčem také nešetří, jim asi nepomůže.”
Jak to myslíš? Jaké jiné kýče by jsi uvedl ze strany Heriho Joensena?

Jozef Michalec
Host
Jozef Michalec

Teraz som to videl v Liberci , a zabavil som sa . Na to som tam išiel. Nehovorím že to bol vrchol muzikality, ale na fest dobré. Mám syna hejtera a ten tiež opičuje všetko. Vždy mu poviem nech vytvorý niečo lepšie, a svet bude zase o niečo dokonalejší.

Platič Daní
Host
Platič Daní

IV.
Účelové určení a výše dotace

1. Poskytovatel podle této smlouvy poskytne příjemci neinvestiční dotaci ve výši 300.000 Kč (slovy třistatisíc korun českých) účelově určenou k úhradě uznatelných nákladů projektu BOHEMIAN METAL RHAPSODY (dále jen „projekt“) vymezených v čl. VI této smlouvy.
2. Účelem poskytnutí dotace je podpora realizace projektu příjemcem za podmínek stanovených v této smlouvě.

Dotace od MS kraje ….