Bruce Dickinson, frontman ikony metalové hudby Iron Maiden, se v rozhovoru pro německý blog Comebackstage rozhovořil na téma stahování a hudba, a čtení to je rozhodně zajímavé, neboť legendární zpěvák se zastal začínajících kapel a nebývale ostře zaútočil na současný model konzumování hudby.

„Začínající kapely to mají těžké, protože stahování… No, ne tak úplně stahování jako takové, ale stav, který nastartoval Napster a podobné služby, zničily koncept toho, že hudba má nějakou hodnotu, což je strašné. Myslím, že zakladatele Napsteru by měli zavřít, možná i seděl, a určitě zaslouženě. Byl to čin čisté, sobecké destrukce, využil nadšení fanoušků hudby, kteří jsou v tom nevinně. Když máte možnost dostat se hudbě zadarmo, proč byste to neudělali? Fanoušci si však neuvědomili, že tím ničí celou kulturu.

Kapela jako je Iron Maiden točí desky i nadále, ale jdeme do toho s tím, že tím sotva něco vyděláme. Děláme to, protože to milujeme a musíme psát nové písničky, ale skvělé je, že pak jedeme na turné a peníze si vyděláme živým hraním. Ostatní kapely ale tento luxus nemají a je těžké říct, kam to zavede celou generaci muzikantů: jsou to vynikající muzikanti, ale nedostanou za svou práci zaplaceno.

Vezměte si jen, že k poslechu muziky si lidi většinou dají pivko nebo energeťák, prostě něco k pití. Za nápoj zaplatí, ale za tu desku už ne. To je smutné. Nevím, kam po povede, snad svět digitálního stahování hudby začne počítat nějaké poplatky tak, aby umělci dostali zaplaceno. Všichni bychom si měli uvědomit, že hudba má skutečnou cenu a cenu mají i muzikanti, strávili roky cvičením, aby mohli bavit lidi.“

O autorovi

Growler, textař a skalní fanda death/doom metalu

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x