Rok se s rokem sešel a my začínáme připravovat již 7. ročník festivalu FOLK METAL FEST. I letos přijede 12 kapel nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Dá se říci, že úspěšnost festivalu se pořád zvyšuje, což nás velice těší a o to větší máme motivaci se i nadále zlepšovat.Na jaké kapely se můžete letos těšit? Z České republiky to jsou Idrid Cold, Innersphere, Breaking the Cycle, AOH, Awrizis, Emerald Shine, Wolfarian, Cruadalach, Ďyvina, Poetické hudební společenstvo a jako vyvrcholení festivalu Tomáš Kočko a Orchestr. Zapomenout však nesmíme ani kapelu ze Slovenska Strigôň.

Program je postaven napříč několika hudebními žánry a není tedy pochyb, že si každý vybere to své.

Indrid Cold – náš počátek se píše od listopadu 2015, kdy kapelu zakládá pětice dobrých kamarádů, které pojí nejedna životní i hudební zkušenost.Kapela Indrid Cold pochází z Jindřichova Hradce, město nacházející se v Jižních Čechách. Jednotlivý členové mají bohaté hudební zkušenosti získané hlavně v již neexistujících kapelách Born Again, Pale Inside a Sociální Teror. V těchto kapelách jsme se orientovali na odlišné hudební styly něž Indrid Cold a právě to byl důvod proč vznikla tak originální hudební formace. Naše tvorba sahá od black metalu, metalu, doom metalu, rocku a alternativních žánrů, které jsme různě přetvořili k obrazu svému a dali k nim přívlastek post. Než vůbec veřejnost zjistila že Indrid Cold dýchají, vyrazili jsme do studia, kde jsme nahráli první dva zvukové záznamy LOSING a FOR YOUR WORLD. K poslechu jsou na webových profilech kapely. Momentálně kapela nahrává zbytek svojí dosavadní tvorby který brzo zveřejní.

Innersphere je plzeňská, melodic-death metalová kapela s prvky thrashe aktivně působící na scéně od jara 2016. Od té doby stihli vydat debutové EP na podzim 2016 a v minulém roce vyšla dlouhohrající deska „Amnesia“ u Metalgate records. Kapela je koncertě poměrně aktivní, objevila se na pódiích již v 8 zemích. Za zmínku stojí účast na loňském Brutal Assault… V tomto roce kapela vyráží po boku Nahum a Purnamy na Within Destruction tour po CZ/SK/PL, které je doplněno několika dalšími výjezdy. Také se připravuje materiál na nové album, ze kterého je již možné živě slyšet pár ukázek.

Breaking The Cycle je ambient-metalcorová formace z Přerovska, která má na svém kontě EP Disillusions z roku 2015 a album As Above So Below, které vydali v létě roku 2017. Objevili se po boku jmen jako Oceans Ate Alaska, Novelists, Landmvrks, nebo Bad Omens a vidět jste je mohli i na FajtFestu 2018.

AOH Naše banda vznikla v roce 2006, původně něco jako melodic black – co nejvíc zlo temný – metalový projekt. Jak to tak bývá, postupem času došlo k výraznému žánrovému posunu a taky k orientaci spíše na melodický symphonic metal.Zrození a celková vize kapely je bezesporu připisována zakladateli Swarmovi, který celé kapele vdechl život a základní podobu – za to mu od nás aktuálních členů patří velké díky! Přelomovým bodem naší kapelové historie bylo natočení první debutové desky ONE DAY (2008) ve studiu Šopa. V této chvíli se pomyslné kolo rozjelo a my začali hojně koncertovat.. a také jsme začali svůj hudební styl označovat jako „sympho melodic metal with death metal edge“.

Awrizis hybrid metal/death-black metal. Láska ke svobodě se na aktuální desce „Dreadful Reflection“ projevuje v každé notě, v každém jednotlivém aspektu desky jako takové. Nejde jen o to, že všechny písně mají navzájem odlišnou atmosféru a náboj a de facto tak představují každá jiný žánr. Omezení se zde totiž nekladou ani v oblasti vizuální nebo textové, což jen potvrzuje fakt, jak moc je pro hlavního skladatele a kapelníka Marka „Frodyse“ Pytlika svoboda uměleckého vyjádření podstatná. Jestliže stěžejním myšlenkovým pilířem celého alba je právě svoboda, pak hlavním skladatelským záměrem bylo posluchači nabídnout co možná nejvíc energie. Během nahrávání v jablunkovském GM studiu pod dohledem Martina Roženka (alias Prcka) se zvláštní důraz kladl zejména na syrový zvuk kytar. A aby té energie opravdu nebylo málo, tak náhodě nebyla ponechaná ani vokální stránka věci. K hlavnímu vokalistovi Frodysovi se tak přidávají hned tři pěvecká esa naší scény – Chymus (ISACAARUM, ANTIGOD), Bilos (MALIGNANT TUMOUR) a Bruno (KRABATHOR, HYPNOS).

Emerald Shine je šestičlenná kapela z Nového Jičína. Hrajeme poměrně originální melodický metal s pestrými vokály a s akustickými nástroji – housle, několik fléten a především HARFA, což je velmi neobvyklé a zajímavé pro publikum.

Wolfarian je symphonic-folk metalová kapela WOLFARIAN z Brna. V roce 2015 jsme vydali úspěšné první album s názvem FAR AWAY IN THE NORTH. V lednu 2019 jsme pokřtili naše druhé album BEYOND THE NINTH WAVE.Naši početnou sestavu vedou dva kontrastující hlasy – hrubý mužský growl a jemný ženský zpěv. Kromě typických nástrojů je doplňují libozvučné melodie houslí, příčné flétny a kláves. Hrajeme osobitý symfonický folk-metal s výrazným tanečním akcentem a strhující koncertní show.Texty vychází z příběhů severské a keltské mytologie a jsou pohanské, válečné, hrdinské. V hudbě využíváme motivů keltské, germánské a středověké hudby. Vystupujeme na nejrůznějších typech akcí, od rockových festivalů, přes hudební kluby až po akustická vystoupení v České republice i v zahraničí.

Cruadalach je české osmičlenné folkmetalové těleso s houslemi, flétnami a šalmajemi v koncertním obsazení. Pro kapelu jsou charakteristické velmi živelné shows vedené energickým frontmanem. Repertoár Cruadalach byl v počátcích ovlivněn především středověkými a irskými motivy, kapela ale později nachází vlastní identitu a styl, v němž se protíná více metalových žánrů. Texty písní, psané zejména v angličtině (dříve i v češtině), reflektují lidské zkušenosti i hodnoty a obecně spiritualitu lidského bytí.

Ďyvina je Ostravská pagan-folkova skuoina založena Vítem Přibylou v roce 2018. Písně zpívané v medžuslovjanském jazyce a kompozice doprovázející zvuky niněry, keltské harfy a kytary přenáší posluchače do pradávných prostředi lidského ho nitra.Texty jsou inspitovány starověkými příběhy, šamanismem, změněnými stavy vědomí a souznění s životními cykly i matkou přirodou samotnou.

Strigôň je stredoveko folkova kapela ktora sa vo svojej tvorbe inspiruje Slovanskymi povestami a bajami. Vo svojej hudbe spaja viacero historickych a sucastnbych nastrojov. Svoje debutovy minialbum Dunaj vydala v aprili 2018.

Poetické Hudební Společenstvo (PHS) vzniklo v roce 2016 jako hudební skupina, která se ve své tvorbě a hraní zaměřuje především na témata spojená s dílem J.R.R. Tolkiena. Většina písní a skladeb je autorská. Svou instrumentací PHS odkazuje na irskou a skotskou lidovou hudbu (harfa, příčná flétna, housle, dudy, bouzouki, bodhran), dále na folkovou a historickou hudbu (kytary, šalmaj). V mezích této instrumentace a hudebního stylu PHS hraje též písně s dalšími tématy, především z okruhu irské a skotské lidové hudby. Důležitou činností skupiny je i studiové nahrávání písní s tématikou Tolkienova světa, které vznikaly od začátku 90. let, kdy vyšel první překlad Pána Prstenů, a vznikají dodnes. Skupina pořádá v průběhu roku i několik koncertů, kterých se podle svých časových možností mohou a nemusí účastnit všichni aktuální členové. Pravidelně koncertuje na akcích s tématikou Tolkienova světa.

Tomáš KOČKO & ORCHESTR – world music inspirovaná moravskou tradiční hudbou.
Dvojnásobní držitelé ceny Anděl za album roku, jejich aktuální album Velesu bodovalo v prestižní TOP 20 Europian World Music Charts, album Do kamene tesané aneb Ondráš se stalo předobrazem polského divadelního představení Ondraszek – pan Łysej Góry… Se svou muzikou inspirovanou tradiční moravskou hudbou objíždějí Evropu od Ruska až po Irsko, hrají na festivalech folklórních, folkových, rockových i metalových. Zatímco jejich první album – Horní chlapci – je folkovým holdem valašskému básníkovi Ladislavu Nezdařilovi, CD – Cestou na jih – je ethnorockovým putováním folklórními regiony Moravy ze severu na jih. A v rozpětí mezi těmito alby najdete hudbu Tomáše Kočka a jeho Orchestru. World music s moravskými kořeny
. Písničkář Tomáš Kočko vstoupil do povědomí širší veřejnosti s recitálem, ve kterém uvedl zhudebněnou poesii básníka píšícího v dialektu beskydských horalů – Ladislava Nezdařila . Zpopularizoval a pro mnohé objevil beskydského barda, který své dílo zasvětil rodným horám, jejich obyvatelům, zvykům a slavným hrdinům tohoto kraje. Písně na básnické texty Ladislava Nezdařila tvoří podstatnou část Kočkova repertoáru, který už několik let uvádí v hudební formaci „Tomáš Kočko & ORCHESTR“. Druhou významnou částí repertoáru je původní ohlasová tvorba inspirovaná zbojnickou tématikou, zvláště pověstmi a písněmi o Ondrášovi, legendárním hrdinovi beskydských hor. Repertoár doplňují osobité úpravy tradičních písní Moravy.
Zvuk kapely je akustický, poučený rockem, etnickou hudbou i jazzem. Tomáš Kočko & ORCHESTR vystupovali na mnoha významných festivalech world music, festivalech folkových, folklórních, rockových, metalových i festivalech alternativní hudby v ČR i zahraničí (Viljandi Pärimusmuuusika festival, EBU – Europian broadcasting union, Nowa tradycja, Colours of Ostrava, United Islands of Prague, Le village européen des nouvelles musiques traditionnelles,
Ethnosfera 2002 … atd.).

To nejpodstatnější dodáme závěrem. 24.8.2019 od 12:00 se na Vás těšíme v Městském kulturním středisku v klubu pod kinem.

Vstupenky je možné rezervovat na tic@kulturatisnov.cz / 605 236 291. Vstupenky za předprodejovou cenu (350,-) je nutné rezervovat do 31.7.2019 a následně vyzvednout na místě do 12:00. Od 1.8. je možné sice vstupenky rezervovat, ale cena je již plná a to 400,- na celý festival.

Více informací na fb: FOLK METAL FEST 7.

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x