Hon na čarodějnice se v USA  v poslední době obrátil proti nejedné evropské metalové kapela. Black metalová legenda Marduk si své zažila v loňském roce, kdy místní antifašistické skupiny hrozily bojkotem a útoky na jejich koncerty pro údajné vazby na nacismus (celou zprávu si přečtěte zde), tento týden pak zažívá nepříjemnou situaci holandská death metalová parta Pestilence.

Server Metal Sucks, který je známý svou levicovou orientací, obvinil zakládajícího člena kapely, kytaristu a zpěváka Patrizia Mameliho, z rasismu. Pestilence, kteří propagují aktuální desku Hadeon, pak vzápětí přišli o domluvené americké turné, neboť jejich americký promotér celou šňůru pod tlakem tohoto obvinění zrušil.

Situace začala zcela nevinně, Mameli na svém soukromém facebookovém profilu zveřejnil fotografii s blond dready na hlavě, což jeden z jeho přátel okomentoval tak, že vypadá jako Milli Vanilli (německé popové duo tmavé pleti). Mameli toto okomentoval ve své rodné holandštině ve smyslu „Chceš tím říct, že vypadám jako černoch?“ Automatický překlad pak anglickým uživatelům Facebooku přeložil holandské slovo „černoch“ jako „negr“, slovo, které je v angličtině pochopitelně tabu. A kauza byla na světě – server Metal Sucks obvinil Mameliho z rasismu a jako další polínko přiložil do ohně Mameliho podporu Trumpově administrativě a šíření antisemitistických stereotypů, což stačilo k tomu, aby promotér vycouval z dohodnutého turné.

Mameli na svou obranu zveřejnil svůj pohled na celou situaci nejprve na svém osobním profilu:

Kvůli Metal Sucks nám zrušili americké miniturné. Jsme smutní z toho, že lidé víc věří nějaké podivné postavičce (editorovi vystupujícímu pod pseudonymem Axl Rosenberg, pozn. aut.) než mně. Hrajeme death metal už 30 let a nikdy nás nikdo z rasismu, sexismu nebo nacismu neobvinil. V Pestilence vždy hráli muzikanti z různých zemí, jak sakra vůbec můžeme být rasisti?

Ve středu pak přibyla další reakce, tentokrát na kapelním profilu:

Pestilance nikdy nebyla politická kapela. Kapela ani já jsme nikdy nepodporovali rasismus nebo nacismus… Pestilence jsou na scéně třicet let a nikdy jsme nebyli politická kapela a nikdy jsme nečelili žádným takovým obviněním. Do prdele, jak můžu vůbec být rasista, když moje snoubenka je Asiatka?… Je to prostě špatně přeložené, to slovo nemá v Holandsku žádné negativní asociace, v holandštině máme úplně jiné slovo pro rasovou urážku, je to prostě nesmysl nejhrubšího ražení… Nenechte ovlivnit svůj úsudek lidma, kteří z toho mají osobní prospěch, takto může spousta kapel dostat v Americe ban na základě vymyšlených obvinění. To se prostě nesmí stát, metalové komunita se musí takovým webzinům postavit!

Bez ohledu na to, zda Mameli je či není rasista, je děsivé, jak málo stačí ke zrušení zámořského turné, bez možnosti účinné obhajoby, na základě pár slov na soukromém profilu. V odkazech níže se můžete proklikat relevantními odkazy a udělat si vlastní obrázek o celé situaci, a dejte nám v komentářích vědět, co si o celé kauze myslíte vy!

Původní článek na Metal Sucks: http://www.metalsucks.net/2018/07/24/pestilences-patrick-mameli-scolds-facebook-follower-with-a-racist-slur-propagates-jewish-stereotypes-defends-donald-trump-and-fox-news/#comment-4004606056 (Doporučení autora: pročtěte si komentáře)

Druhý článek na Metal Sucks: http://www.metalsucks.net/2018/07/26/pestilence-shows-cancelled-thanks-to-metalsucks-and-their-followers/

Komentář Patrizia Mameliho: https://www.facebook.com/patrick.mameli/posts/2126950577323594

Komentář kapely Pestilence: https://www.facebook.com/Pestilenceofficial/posts/1847396968632088

Foto: FB

O autorovi

Growler, textař a skalní fanda death/doom metalu

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x