Švédské Netherbird sleduji již nějaký ten čas, mám k nim osobních vztah, který zde zmiňovat raději nebudu, ale musím říci, že jsem si po prvním setkání s jejich tvorbou ihned oblíbil jejich zvláštní mix žánrů, pojímající vkusně melodický black metal s vlivy death metalové školy a jemné gotiky a to vše s tváří typicky švédské metalové hry, kterou ihned každý posluchač, mající alespoň trochu naposloucháno, rozpozná. Osobně jsem začínal na desce Monument Black Colossal, na níž jsem v době objevení tělesa ujížděl velice často a neustále se k ní rád vracím, i když mi přijde, že album se ven prodralo bez většího povšimnutí narozdíl od debutové nahrávky The Ghost Collector, s níž na sebe seskupení upozornilo.

Zmíněnému debutu jsem po dlouhý čas nemohl přijít na jméno, nakonec jsem jej však přijal s otevřenou náručí a nyní dvě zmíněné fošny považuji za to nejlepší, co Netherbird stvořili. The Ferocious Tides of Fate z roku 2013 již nedokázala navázat na kvalitu starší tvorby, i přes fakt, že svá silná místa jistě album posluchači nabízelo, a tak se švédská formace v čele s frontmanem Nephentem rozpadla, i když přesné důvody mi známy nejsou. Ukončení kariéry Netherbird moji část duše patřící kapele ranilo, přesto mi však pořád v hlavě přelétávala myšlenka na budoucí návrat, a ono se tak nedávno opravdu stalo a tihle romantičtí black metalisté jsou zpět v plné parádě, i když bude těžké si vybojovat zpět své místo na extrémní metalové scéně v dnešní konkurenci po takové, i když ne zas tak moc dlouhé, odmlce.

13321792_10154236904049025_4965844456720868628_n

The Grander Voyage jsem však na prvních pár poslechů nedokázal strávit, nebo spíše první náslech mě odradil na nějakou dobu od dalších vstřebávání kolekce skladeb, a proto tak trvalo, než jsem se rozhoupal k práci na tomto článku. Materiál na mě působil jako bahno, v němž se posluchač utopí a to jej pozře, aniž by se mohl nadechnout. Po uběhnutí nějakého toho času jsem se však donutil materiál opět pustit a ono to do uší proudilo nečekaně mnohem pozitivněji. Intro Pale Flames on the Horizon považuji za zbytečnou přítěž pro recenzovanou sbírku písní, stejně jako poslední skladbu Emerald Crossroads, zde Netherbird tápou v průměrnosti a jakýsi náznak melancholické romantiky z dob minulých nefunguje, jak by měl, avšak zbytek songů uhání v rychlejších tempech, tu a tam se vám do hlavy zařeže líbivá melodie (v dobrém) či refrén (Windwards, The Silvan Shrine).

14591727_10154592705364025_5085754737490890618_n

 

Netherbird, tak jako vždy, s klávesovými party či různými akustickými kytarami a jinými pomůckami neplýtvají a sází na syrovost, i přes to si jistou rozmanitost ponechávají. Kapela svoji důvěru vkládá jak na typicky švédské riffování, tak na Nephentův zvláštně zbarvený vokální projev, jejž poznáte, i kdybyste skupinu deset let neposlouchali. Jediné, co mě mrzí, je produkční zásah, zabíjející jakoukoli ostrost a průraznost skladeb. Zvuk disponuje spíše zastřeností na úkor srozumitelnosti, hodící se k nějaké té old school přímočarosti, nikoliv však k melo-blackařině, u níž by měly vynikat právě ony poutavé chytlavosti. Přemýšlím, zda mě materiál neupoutal na první poslechy pro svou úmyslnou nepřístupnost, či díky právě zahuhlané produkční stránce nahrávky, kvůli níž, když se tak zamyslím, vlastně tato nahrávka nepřístupná vůbec není (naopak by měla být chytlavá) a problém je jaksi jinde.

Netherbird nahráli obstojnou nahrávku, která ani za mák nesahá po paty prvním dvěma albům, jež skupina asi už nepřekoná, ale pořád nabízí silnější materiál, nežli je tři roky stará fošna The Ferocious Tides of Fate. Novými skladbami Švédi dokazují, že je třeba s nimi počítat. S The Grander Voyage však nemají šanci prorazit a zapsat se do paměti širšího spektra fanoušků, neboť se nejedná o výjimečný počin jak co se diskografie kapely týče, tak scény jako celku. Pro zpříjemnění chvil fanouškům majícím rádi blacky, obsahující vlivy jmen jako Bathory či Dissection, jsou však Netherbird dostačujícím produktem.

Tracklist:

1. Pale Flames on the Horizon

2. Hinterlands

3. Dance of the Eternals

4. Windwards

5. Pillars of the Sky

6. The Silvan Shrine

7. Emerald Crossroad

Sestava:

Bizmark – basa, kytara, klávesy, doprovodný vokál

Nephente – zpěv

Nord – kytara, doprovodný vokál

Tobias Jacobsson – doprovodný vokál

Micke André – doprovodný vokál

Label: Black Lodge Records

Netherbird - The Grand Voyage

6

Písně

6.0/10

Originalita

6.0/10

Produkce

5.0/10

Zpěv

7.0/10

Instrumentální složka

6.0/10

Klady

  • Pěkné melodie
  • Atmosféra

Zápory

  • Produkce

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x