Když tak člověk dumá, co by mohl věnovat svým čtenářům jako dárek k Mezinárodnímu dni ženského orgasmu (což je určitě inspirativní den pro obě pohlaví), myslím, že nová rubrika Obscura je docela na místě. A čeho že se bude týkat? Pravidelní čtenáři asi dost dobře tuší, nepravidelní trochu tápou, noví jsou zmatení. Ostřílenému čtenáři stačí naznačit, nepravidelného popostrčit a nového uvést do problematiky. Jistěže víme prakticky všechno o finském metalu. Jsme Češi a ti se vyznají ve všem. Kutilstvím počínaje a chemicko–parazitální teorií konče. Když jde o to vyznat se, máme dlouhodobou, kvalitní praxi. Máme taky dost kvalitní metalovou scénu, kterou se naše nevelká redakce snaží svým čtenářům představovat v rubrice „Představujeme české kapely“. Takže proč cpát na Obscuro Finy?

Docela dlouho jsem o tom uvažovala. Samozřejmě. Jako redaktorka zaměřená na finskou scénu cpu Finy kdekomu, ale to není zrovna brilantní zdůvodnění nové rubriky. Vodit nebohého čtenáře do sauny ve čtyřicetistupňových vedrech je možná nerozum. Na druhou stranu, možná právě proto, že máme dobrou metalovou scénu, která je mnohdy v mainstreamových a polomainstreamových médiích opomíjená, zatracovaná a stavěná za kdejaký ten ortel a citrusové pokušení, ať už jde o limety nebo citrony, proč ji nepostavit do kontrastu se zemí, kde se média nebojí neznámého?

Finsko, to není jen kvalitní metal všech žánrů, je to i komplexní systém hledající talenty, podporující nové kapely a nabízející možnosti. Podpora, kterou mají nové finské kapely je u nás naprosto nevídaná. A že tahle podpora funguje, dokazuje návštěvnost koncertů kapel, o kterých před pár lety ještě nikdo neslyšel. Dneska si rádi zajdeme na Moonsorrow, Omnium Gatherum, Wolfheart…, ale kdo je znal ještě před pár lety? Sotva pár nadšenců. Setkání s finským producentem nebo promotérem je zážitek. Zatímco naše scéna se spokojí s tím, co zná a co je sázka na jistotu, Finové hledají a loví. Jasně, jsou to lovci od podstaty, ale na druhou stranu, proč oni a ne my? Nejsou zase tak odlišní. Naopak. Čím víc se motám na finské scéně, tím víc podobností nacházím.

Nemáme horší muzikanty, mizernější hudební sluch nebo menší možnosti. Možná nemáme odvahu lovit. Nebo trpělivost na poslech. Jistě. Kromě špičkových promotérů mají Finové i něco, co nám zoufale chybí. Fanoušci, kteří se nebojí vytrvale propagovat kapely z té své vesnice a ze svého města. I oni si potrpí na velká jména, ale kromě tradičních veličin, jakými jsou Nightwish, Apocalyptica, Sentenced nebo Amorphis dokážou se stejnou urputností vnucovat člověku kapelu, která vznikla asi tak před měsícem v nejzapadlejší finské vesnici. Je v tom kus hrdosti na tuhle nezvyklou národní tradici, odvahy jít do neznáma a urputnosti. Ano, jsou urputní. Jenže díky téhle urputnosti jsem získala hodně neuvěřitelných hudebních klenotů. Kdysi neznámé kapely ze zapadlých vesnic jsou dneska etablované a respektované. Nejen díky profesionálům, ale hlavně díky své základně fanoušků, která je neváhá propagovat na sociálních sítích, chodit na jejich koncerty a kupovat si všechno, od alb až po klíčenky.

Myslím, že právě proto vznikla nová rubrika. Je to dárek pro hledače. Zatím přesně nevím, co budeme našim čtenářům předkládat, rozhodně ale vím, že budeme pokračovat v naší tradici. Kromě známých, velkých jmen bychom vám chtěli představit vynikající hudbu, která se teprve rodí, protože jsme rádi u procesu vzniku. Chceme vám představit ne tak známé kapely ze severu, jejich tvorbu a jejich vize. Ukázat na příkladu špičkové metalové scény, jak se může dělat underground. Možná díky tomu zjistíte, že i v nejzapadlejší vesnici u nás někdo hraje. A nebudete se bát ho propagovat. Jako posluchač, fanoušek a člověk, kterému nestačí jen to, co do vás hustí česká rádia.

Takže, užijte si dnešní den i naši novou rubriku. Doufám, že vás zaujme. Vaše podněty, připomínky, nápady (a třeba i nadávky, které patří k našemu dennímu koloritu) nás budou posouvat vpřed.

O autorovi

- spisovatelka, nakladatelka, publicistka - reviews focused on Finnish metal - Rubrika: Finský koutek

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x