Pro většinu lidí byla pandemie koronaviru tak trochu ránou z čistého nebe a nevítanou čárou přes rozpočet. Na lidi v hudebním businessu a hudební kluby omezení kulturních akcí dopadají obzvlášť tvrdě, takto nepříznivou situaci snad nikdo nepamatuje. Obscuro nechce být poslem smutných zpráv ani těžit z vydávání bulvárních zpráv o tom, kdo už to ze známých hudebníků chytil. Reagujeme alespoň tímto „karanténním“ playlistem, který vyjadřuje naše rozpoložení, neboť je to hudba, ve které nacházíme útěchu a povzbuzení. Playlist je dostupný také na Spotify.

 

Martin

Riverside – Wasteland

V dobách pandemií a podobných pohrom jsou najednou více než obvykle pertinentní postapokalyptické obrazy. Já osobně jsem vyloženě zapálený do postapokalyptické literatury a poslední deska Riverside je inspirovaná post-apo klasiky.

 

Witherscape – Dying for the Sun 

Stesk zajatce po slunci. Dokážu se teď, kvůli současným omezením, s touto tužbou ztotožnit víc, než by mi bylo příjemné…

 

Oranssi Pazuzu – Uusi teknokratia

Neorzumím textu tohoto singlu z nového alba Oranssi Pazuzu, ale je to, myslím, o technické dystopii, což je v době chytrých karantén taky přináležité.

 

Deranged – Deeds of Ruthless Violence

Nové album Deranged je u mě už nějaký týden v rotaci a tenhle song mě fakt bere. A co víc, text je o karanténě.

 

Milada

Leprous – Contaminate Me

No, myslím, že název toho songu je natolik ikonický, že skoro není co dodat. Navíc, když se spojí Einar Solberg a Ihsahn, je to vždycky vynikající výsledek. Abych pravdu řekla, v posledních dnech mi zvuk Leprous lahodí víc než kdy jindy.

 

Swallow the Sun – Stone Wings

Píseň z posledního živého koncertu, který jsem ještě měla možnost vidět, a taky píseň, která mě provedla minulým rokem. To album se mi pořád líbí. Možná ještě víc. Protože všichni teď máme tak trochu kamenná křídla. 

 

Airbag – Colours

Norští Airbag vydají v červnu nové album. Nezřízeně se na něj těším, protože tahle kapela je prostě vynikající. Pro ty, kdo vyrostli na hudbě Pink Floyd, je to lék na všechny choroby.

 

Gord 

Avatarium – Moonhorse

Kvalitní loňská doomařina od zakladatele tohoto stylu v podání Jeffova projektového počinu Avatarium, tentokrát s ženským vokálem. Doom… není myslím co vysvětlovat.

 

Death – Out of Touch

Stylový počin mistra kvalitního technického death metalu z podle mě nejlepší desky s nadčasovým textem. „To cover up for those that are completely out of touch…“

 

Gutalax – Hromádka Kokýna z hnědého komína

Úvod patří sice dialogu ze Scary movie, ale celé to dává natolik vyvážené hovno, že  přesně odpovídá mému odkazu… Hlavně se z toho neposrat.

 

Beyond Creation – Earthborn Evolution

Nejsem si úplně jistý, jestli tahle progresivní basová lahůdka potřebuje komentář, ale pro jistotu jej uvedu. Je to jedna z kapel, které kvůli (dle mého názoru) přehnané reakci na stávající situaci ve světě letos neuvidím, a to jsem se skoro půl roku těšil… zbytečně.

 

Bathory – A Fine Day to Die

Neznáte Bathory? Pokud ne, tak je zbytečné Vám cokoliv vysvětlovat, a pokud ano, tak vlastně taky. Bo vy už víte.

 

Head

Pojďme si připomenout nedoceněnou osobu Erica Forresta, který v polovině devadesátých let polil živou vodou kanadský klenot Voivod a po boku Piggyho a Away natočil dvě geniální desky. Po odchodu z Voivod pokračuje v kapelách E-Force a Project: Failing Flesh.

 

Voivod – Project X z desky Negatron, 1995

 

Voivod – Rise z desky Phobos, 1998

 

Project:Failing Flesh – A Beautiful Sickness 

 

Ivet

A Perfect CircleTalkTalk

Předloňské album „Eat The Elephant“ je za mě jejich nejlepší počin. Top skladbou bych pak chtěla uvést právě TalkTalk.

Postcards from Arkham – Against Binding Gravity

Sorry jako, Postcardi tady nemůžou chybět.

 

Porcupine Tree – Anesthetize

Sice dlouhá, ale jedinečná skladba. První, kterou jsem od nich slyšela, a ode mě nejvíc milovaná. Porcupine Tree jsou prostě skvělí.

 

Opeth – All Things Will Pass

Z nejnovějšího alba. Perfektně propracovaný song. Spousta lidí by mohla prskat, že už to nejsou ti staří Opeth, kde to byl growl za growlem, ale tento kousek je jasným důkazem toho, že i čistý zpěv oné kapele hodně sluší.

 

Paoli

Waltari – The way

Z nového alba Waltari, super energický song, který probere v karanténě i mrtvolu. 

 

Pantera – Walk

Be yourself, by yourself

Stay away from me – není co víc dodat 😀 

 

Serj Tankian – Forgot me Knot

Prostě dokonalá skladba na zvednutí nálady. A prostě Serj. 

 

Radek

Alcest Protections

Album Spiritual Instinct je o tom, čelit temnotě. Najít v sobě duchovní sílu, osvobodit ji a bojovat. Z celé desky cítím obrovskou naléhavost a odhodlanost. Proto by Neige a jeho tvorba mohla dodat i na síle v časech karantény. U mě to rozhodně zabírá.

 

Spurv – Fra dypet under stenen

 

Co jiného člověku zbývá, než v časech karantény vypadnout do lesů a užívat si vůni stromů, listí a tak dále. K tomu mohou pomoci Spurv i v pohodlí vašeho domova, pokud se vám zrovna nikam nechce. Jejich post-rocková hudba je soundtrakcem ke krásám norské přírody.

 

Cigarettes After Sex – Don’t Let Me Go 

 

Pokud máte partnera/ku, vykašlete se na nějakou ponorku a raději si užívejte romantické chvilky u svíček, sklenky, nejlépe tedy sklenek vína a s vhodnou hudbou. Mohu doporučit Cigarettes After Sex, kteří s pouhými dvěma alby dokázali mít více než milion shlédnutí některých videí na YouTube, mezi něž patří i mnou zvolená skladba Don’t Let Me Go. Downtempo, dream pop, shoegaze, cokoliv chcete, je to prostě pomalé, romantické a ideální k romantickému tanci.

 

O autorovi

Satan is real.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x