V létě 1995 se ve Skaličce, malé obci nedaleko Hranic na Moravě, dala dohromady skupina EPITAPH, u jejíhož zrodu stáli bratři Radek (kytara) a Michal (bicí) Hajdovi, k nimž se přidali Petr Staněk (kytara a zpěv), Zuzana Zamazalová (housle a později i zpěv) a Filip Chudý (baskytara). Zatímco bratři a slečna neměli dosud žádné kapelní zkušenosti, Petr s Filipem už nějaký čas dělali rámus ve SCAPEGOAT, Petr také v PARASOPHISMĚ a ve VACUUM. Na první pohled v sestavě EPITAPH překvapují housle, ale inspiraci MY DYING BRIDE Radek odmítal: „Ten nápad vznikl ještě dřív, než jsme se s hudbou MDB – snad kromě Petra – vůbec setkali. Prostě jsme chtěli kromě kytar ještě nějaký nástroj a housle se nám zdály nejvhodnější… Případnému srovnávání s MDB se bránit nemusíme; stačí, když si každý poslechne naše nahrávky. Veškerá podobnost končí nástrojovým obsazením… Housle používáme jako rovnocenný nástroj.“

V tehdejších poměrech bylo běžné, že kapely přichystaly demonahrávku co nejdříve to šlo, EPITAPH nebyli výjimkou. Měsíc jim stačil na to, aby složili čtyři skladby a v září je nahráli ve studiu Fors, kam se tehdy vydávala celá řada undergroundových kapel. Demo „Apotheosis“ vyšlo s podporou Shindy Productions pod novým názvem SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, protože krátce před vydáním kazety pánové a dáma zjistili, že by nebyli jediným EPITAPHEM na světě. Těsně před tiskem obalů tedy Radek vymyslel sáhodlouhé pojmenování Tichý proud bezbožné elegie.
Demo číslo dvě bylo nahráno v červenci 1996 ve studiu Poličná a následně vydáno na audiokazetě u Shindy Productions pod názvem „…Amber Sea“. V době, kdy MC vyšlo, už SSOGE pobývali ve studiu Shaark a nahrávali albový debut „Iron“. Od té doby uplynulo čtvrt století, během kterého se stali SSOGE jednou z nejvýznamnějších kapel tuzemské metalové scény. Jejich hudba se vyvíjela, stejně tak se měnila sestava. Z té původní, která nahrála obě dema, v kapele funguje už jen kytarista Radek Hajda.

V dubnu 2017 Pařát vydal obě dema SSOGE poprvé na CD (digipaku) a letos dojde také na vinyl. Datum realizace LP je stanoveno na 20. června, v den, kdy vyjde také 100. číslo magazínu Pařát (jehož LP samozřejmě nebude součástí).
K vinylu „Apotheosis & …Amber Sea“, jehož grafická podoba bude vyvedena v ryze černobílém provedení na černém vinylu, nachystáme také novou várku merchandise (na černém textilu) s motivem old SSOGE.

Předobjednávky budou spuštěny v Pařátshopu 1. června.

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x