Recenze: Arawn – Zrození

Kapela Arawn staví tam, kde před několika lety skončila mostecká kapela Final Pain. Kytarista Zakk s basákem Tomem po rozpadu slibně se rozjíždějící kapely ale muziku na hřebík pověsit nechtěli, změnili jméno i koncept, potichoučku doplnili sestavu, napsali deset písniček a vydali se je nahrát do studia Sonidos. Na české scéně poměrně neobvyklý sled událostí, kdy debutová deska je na světě dříve než koncertní aktivity, ale na škodu vůbec není, protože pánové nejsou žádná ořezávátka. „Zrození“ je totiž deska, která vás od prvních rifů popadne za genitálie a nepustí je, dokud nedohraje poslední skladba.

Prvním příjemným překvapením je zvuk, studio Sonidos se v posledních letech stává čím dál silnějším konkurentem zavedeným metalovým jménům a v případě kapely Arawn se zdá, že si mistr zvuku a muzikanti padli dokonale do noty. Od úvodní „Zákon jungle“ se deska nekompromisně valí vpřed a vše je přesně tam, kde to má být – kytara řeže jak cirkulárka, bicí jsou čitelné, konkrétní a vyrovnané a vokál je jedovatě nasraný. Zapomeňte na klávesy, akustické vsuvky, atmosférické sbory, čisté vokály v refrénech a podobné sračičky, toto je thrash narvaný testosteronem až po střechu, kráčející ruku v ruce s hardcore vstříc nukleární apokalypse.

Druhým příjemným překvapením je, že deska nese velmi čitelný autorský rukopis, je velmi kompaktní a kvalitativně vyrovnaná. Na první poslech schází nějaký „wow moment“, a kdybych měl vybrat jednu skladbu jako loženou hitovku, dostal bych se do úzkých, o to víc mě ale deska baví jako výborně fungující celek. Ač nejsem osobně fanda českých textů v metalu, v případě Arawn udělám výjimku a pochválím důsledné použití mateřského jazyka, protože i texty patří k tomu, co jsem výše označil za výborně fungující celek.

Debut Arawn je pro mě velmi příjemným překvapením, „Zrození“ je dospělá deska bez dětinských chyb typických pro začínající muzikanty, má velmi dobrý zvuk, pyšní se výbornými instrumentálními výkony a ukazuje, že všichni zúčastnění velmi pečlivě naplánovali každý krok. Deska vyšla počátkem května ve vlastním nákladu, alespoň prozatím, a kapela od té doby koncertuje a chystá klip. Budu doufat, že pánům jen tak nedojde dech a brzy přidají druhý zářez do diskografie!

Arawn na Bandcampu: https://arawnbandcz.bandcamp.com/releases

Arawn na FB: https://www.facebook.com/Arawnbandcz/

8.4

Skladby

8.0/10

Originalita

7.0/10

Produkce

9.0/10

Zpěv

9.0/10

Instrumentální složka

9.0/10

Podobné články

Recenze: Arawn – Zrození

About The Author
- Growler, textař a skalní fanda death/doom metalu

2
Komentujte

avatar
2 Vlákno komentářů
0 Odpovědi ve vlákneš
0 Odběratelé
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Autoři komentářů
Poslední autoři komentářů

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odběr  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
trackback

[…] album Zrození, které se i u odborníků dočkalo velmi vřelého přijetí (například server Obscuro ohodnotil album velmi vysokou známkou 8.4 z 10). Album si lze objednat například na stránkách […]

trackback

[…] Severočeská kapela Arawn v květnu vypustila debutovou desku „Zrození“ a deska rozhodně stojí za poslech, ostatně recenzi si můžete přečíst zde: http://obscuro.cz/recenze-arawn-zrozeni/ […]