Pro tentokrát zanecháme zvuk elektrických kytar daleko za sebou a vydáme se do dalekých lesů světa Andrzeje Sapkowského, a to prostřednictvím alba české kapely Deloraine, která nedávno vydala svou prvotinu s názvem „Vlaštovka“.

Nejdříve si ale řekněme, jak to všechno začalo. Kořeny tohoto uskupení sahají k jednomu dni, kdy Deloraine „v absintovém opojení nahráli cover známé Priscilliny písně.“ Od té doby tito bardi tvoří nejen velmi vydařené české covery na známé písně z fantasy světa, ale také vlastní osobité skladby.

Zapomeňte tedy na chvíli na strasti každodenního života, dolejte si do svého rohu medovinu či pivo a připravte se k tanci!

Hned první skladba je věnována nikomu jinému než samotnému Bílému vlkovi. Skladba v sobě má sílu a bez prodlení zapomínám na svět okolo sebe. S dalšími skladbou kolem mě tančí Yennefer a s truchlivějšími tóny se objeví Triss. Po baladě ale přichází opět rozveselení, které málem roztančí i mě, jelikož do krčmy vchází král básník s hlavou v oblacích, Marigold. Hudba opět zvolní a to při skladbě věnované Ciri. Po „Ciri“ přiletí velmi vydařená „Vlaštovka“, která mimo to, že je titulní skladbou alba, se dočkala i vydařeného videoklipu. I když „Maliny“ jsou z mého pohledu o něco slabšího ražení a táhlé tóny se mi tolik nezamlouvaly, tak celkový dojem z poslechu nezkazily. Jediná nestvůra, která si vybojovala své místo na albu, je „Striga“, která je veselého ražení a text byl napsán s jemnou ironií. Album pak pomyslně uzavírá instrumentální „Kaer Morhen“.

Nádavkem jsou na desce ještě čtyři bonusové kousky. Cover na již zmiňovaný „Priscilla´s song“, a na „Steel for Humans“, aby bardi zůstali Sapkowskému věrni. Nebyly opomenuty ani mrazivé končiny Skyrimu s coverem na „Sons of Skyrim“, v české verzi „Dragobor“. Nakonec album uzavírá dvojice skladeb „Vlků čas“ (cover na skladbu „Hednigarna“ od Vargtimmen) a Samhain (cover na „All Souls Night“ od Loreeny McKennitt).

Po hudební stránce jde o opravdový požitek. Je to barvité album, které přesně ví, kdy má přidat na síle a rychlosti a kdy naopak zvolnit a zabrnkat na posluchačovy citlivé struny. Hudba tak není monotónní a charakteristické rysy každé skladby jsou ještě více podtrženy. Souzvuk všech rozličných nástrojů od kytary až po bouzouki dokáže člověka opravdu přenést do jiného časoprostoru. Texty jsou velmi pěkně napsány a perfektně vystihují jednotlivé postavy a atmosféru. Když navíc připočítáme chytlavou tématiku a silný hlas hlavní zpěvačky Lori, není co víc řešit. Za jediné slabé místo na břiše draka bych označila produkci alba, kdy jsou nedostatky slyšet zejména, když hudba přidá na síle. Co se týče bonusových skladeb, velmi oceňuji překlad skladeb do češtiny. Zejména v době, kdy na nás Youtube sype „přesné“ předělávky skladeb od profesionálních i neprofesionálních umělců. Je sice nezvyk v tak známých skladbách slyšet češtinu, rozhodně jde ale o příjemnou a zajímavou změnu. Korunku tomuto vydařenému bardskému dílu dává krásné grafické zpracování alba.

Deloraine - Vlaštovka

8.2

Skladby

8.0/10

Originalita

8.0/10

Produkce

7.0/10

Zpěv

9.0/10

Instrumentální složka

9.0/10

Klady

  • Texty
  • Grafika

O autorovi

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x