Česká parta z Prahy, hrající irskou folkovou hudbu s prvky rocku, přichází s albem, na kterém je hned 15 kusů jejich velmi pozitivně naladěné tvorby, svádějící k tanci i nejednomu kalíšku něčeho ostřejšího. Sestava je pestrá stejně jako hudba sama.

 

Album začíná krásně svižnou folkově instrumentální předehrou. Následuje „Feel Like Sailor“ s poutavým textem, která je navíc plná veselých houslových melodií a vokálních „Yo ho!“ Po několika poslechnutích mi uvízla v paměti stejně jako několik dalších kousků.

Další song „Bold Jamie“ přináší první pomalejší tempo na albu. Krásný kus příběhu i hudby. Texty opravdu stojí za přečtení. Nástroje se doplňují v dvojhlasech a energické bicí podporují celek. Následují další dva svižnější kousky, „Pirate in the Bar“ a „Ginger Midget“, které připomínají trošku té námořnické ostrovanské atmosféry.

Přichází baladická skladba „Farewell“ s ponuřejší atmosférou a klidnějšími procítěnými pasážemi jak v hlasech, tak v nástrojích. A poté hitovka „Ysobel“, která na mě zapůsobila procítěným vokálem i českým textem o lehčí dámě. Krásná instrumentální mezihra, opravdu pěkně postavený song. Chytlavý refrén.

Asi každý song má v sobě kus něčeho zajímavého a je něčím trošku rozdílný od toho předešlého. V pořadí devátou věcí na albu je další instrumentální skladba, vhodná na tancovačku, opravdu veselá, rozjetá. Následuje pomalejší „Colin Mac Flannagan“, působící jako zpověď. Dokonce zde zazní i nějaké to zkreslení nástrojů. Další velmi dobře udělaný song. Podobná je i pomalejší „Evelyn’s daydream“, opět krásný ženský hlas, nástroje doplňující atmosféru, povedený text. Tak bych mohl pokračovat i v dalších. Za zmínku stojí ještě „Hej, Sokoly“, skladba v (tuším) polštině, ale s atmosférou východu Ukrajiny, album nepřestává překvapovat.

V textech se objevují zajímavé vtípky i závažnější témata, písně jsou zpívané anglicky, dokonce česky, a nejen to. Zpěvačka Lucie má velmi pestré hlasové dispozice, její hlubší polohy jsou úžasné, až naskakuje husí kůže. Ostatní pánové ji sborově doplňují a hlavní hlasy se střídají podle songů. Album je vskutku pestré, místy rychlé, oproti tomu zaujmou i pomalejší skladby plné smysluplných textů, nad kterými se dá i krásně zamyslet.

Nejvíce se mi na hudbě líbí krásné melodické houslové a banjové vyhrávky, hlavně v rychlých tempech s bicími a sborovým „Hej, hej!“ Prvky, které rozjaří každou správnou tancovačku. Při poslechu jsem až nevěřil, že jednotlivé kusy hraje jedna kapela, která má v sobě snad vše, co k takovému to folku patří, včetně skladeb ve formě balad či skladeb jakoby nahraných v originálním pubu. Místy mi však připadá kvalita nahrávek různá a výsledný mix nástrojů by mohl být ještě malinko povedenější.

CD je zabaleno v digipacku s mnohastránkovým bookletem s texty, fotografiemi kapely, nechybí kostýmy. Oceňuji pěkné grafické zpracování.

Pavel Brejcha – kytara, vokály
Lucie Calwë Eliášová – vokály, flétna, tamburína
Jan Halfred Kapic – banjo, vokály, bouzouki
Jan Erk Mareš – baskytara, vokály
Jindřich Estanor Mašek – housle, vokály
Petr Skála – bicí

9.2 Velmi povedené

Klady
Instrumentální složka
Atmosféra
Texty
Skladba
Procítění
Různorodost

Zápory
Vyváženost zvuku

  • Skladby 9
  • Originalita 9
  • Produkce 9
  • Zpěv 9
  • Instrumentální složka 10
  • Hodnocení Čtenářů (11 Hodnocení) 8.9

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x