Norská krajina zalitá měsíčním světlem vábí k vytváření hudby. Zvlášť, když jste multiinstrumentalista. Osobně se spíš kochám jezerní zemí, ale občas zabloudím při hudebních toulkách i dál. Tentokrát jsem se zatoulala kamsi do Norska, někam do Gjøviku, kde se mírně zvlněné pobřeží zdvíhá nad modrou vodní hladinu a krajina se táhne v nekonečné rovině do neznáma. Oblast, která vybízí k syrové hudbě a jednoduchým, táhlým riffům. Místo zrození projektu Moonscape.

V poslední době mám ráda hudbu protkanou syrovou nedokonalostí, která se vine okolo drsnějšího lyrického základu. Neurčitou, nezařaditelnou hudbu. Taky mám jistý druh slabosti pro osamělé chodce skrz tóny. Protože žít s nálepkou multiinstrumentalisty není snadné. Sever má takových lidí plno. Chápu, že asi není snadné najít celou kapelu v tak řídce obydlených oblastech a lehčí je možná pořídit si pár kytar, nějaké ty bicí a v garáži si vybudovat nahrávací studio. Člověk si vlastně vystačí sám, pokud od fjordů vane ledový vzduch a měsíc svítí tak naléhavě…

Takže Moonscape. Ve skutečnosti je to jednomužný projekt Håvarda Lundeho, ve kterém se mimo jiné vystřídalo ještě pár hudebníků, kteří ho navštívili v jeho samotě a přidali pár zvukových stop. A musím říct, že Håvard Lunde vytvořil unikátní album, ve kterém se mísí tolik vlivů, že je ani nestačíte sledovat. Progresivní linku doplňuje dotek klasického rocku, atmosferický doom-death, doplněný industriálně-elektronickou stopou. Album „Entity“ stojí rozhodně za poslech, i když ještě trpí mírnými nedostatky.

Zrovna ale jeho nedostatky z něj dělají to, co na norské hudbě posluchači vnímají spíš jako klad. Možná bych jiným projektům vyčítala nedokonalost čistého vokálu, ale zrovna tady se určitý díl syrovosti a nedotaženosti jeví dost dobře. Album tak zní jako letmá skica, jako náčrt, který si Lunde pořídil jen jakoby náhodou a kterým doplnil děj svého konceptu. Jde totiž o koncepční album, ve kterém vypravěč předkládá posluchači příběh člověka, uzavřeného v rozhovoru s vlastním podvědomím. Tady bych určitě měla napsat svou oblíbenou větu, tedy, že by se mi líbilo, kdyby Lunde příběh vyprávěl vlastním jazykem, protože norština by určitě albu slušela víc než angličtina, ale chápu, že bychom si pak děj nemohli vychutnat, tedy my, kteří nerozeznáme norštinu od jiných severských jazyků. Příběh člověka, na kterého doléhá tlak reality a který utíká do osobní izolace a samoty, je přímo závislý na slovech, proto je dobré pozorně naslouchat jeho příběhu i šepotání démona jeho mysli.

Tři postavy, tedy člověk, otec a démon, vedou krátké dialogy o podstatě lidské mysli, o pravdě a lži bytí. Příběh má silný náboj, stejně jako mnohavrstevná hudba. Občas se hudební složka blíží dokonalosti. Text i hudba existují společně a nerozdílně jedno v druhém. Výhrady si tentokrát nechám pro sebe, protože se mi líbí celá koncepce a připomínky k jednotlivým pasážím by narušily celistvý obraz. Projekt Moonscape si neklade nároky na slávu a své posluchače bude sbírat po jednotlivcích, ne po velkých skupinách. Ti, kdo ale hledají, si ho jistě najdou stejně, jako já. Navíc Moonscape vystupuje z řady a dokazuje, že Norsko není jen black metal. I když i ten můžeme v démonickém screamu Kenta Areho Sommersetha, představujícího démona, občas zaslechnout.

„Entity“ je album pro podzimní melancholické večery. Je v něm všechno, co člověk čeká od severské hudby, a ještě něco navíc. Bohatství člověka, který do sebe vstřebal tisíc vlivů a dokázal je přetvořit ve vlastní, originální dílo. Osamělý poutník si zaslouží ocenění.

Entity

Moonscape

Norsko

2017

HÅVARD LUNDE: bass, lead and rhythm guitars, 6 and 12 string acoustic guitars, keyboards, percussion, VST programming and lead vocals

GUEST PERFORMANCES (in order of appearance):

JIM BRUNAUD as „Father“: lead vocals
MATTHEW BROWN as „Man“: lead vocals and chants
KENT ARE SOMMERSETH as „Demon“: lead vocals

DAVID RUSSELL: piano
LEVIATHAN: lead guitars
ANDREAS JONSSON: lead guitars
DIEGO PALMA: keyboards
SIMEN ÅDNØY ELLINGSEN: acoustic and clean lead guitars
JON HUNT: keyboards
JOHN KIERNAN: lead guitars
ALEX CAMPBELL: lead guitars
NOAH WATTS: lead guitars
SEAN WINTER: tenor saxophone
JUSTIN HOMBACH: lead guitars

Moonscape - Entity

8.1

Skladby

8.0/10

Originalita

8.0/10

Produkce

8.0/10

Zpěv

8.0/10

Instrumentální složka

8.5/10

O autorovi

- spisovatelka, nakladatelka, publicistka - reviews focused on Finnish metal - Rubrika: Finský koutek

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x