Hluboko v temných pustých lesích severu, kde se stírají hranice přítomnosti a minulosti a ožívají mýtické postavy staré slovanské mytologie, zazněl zvuk píšťal, harf a mandolín, který byl předehrou k novému albu od ruské folk metalové kapely Pereplut.

Tato kapela se zrodila v dávných dobách, kdy letopočet nesl číslici 2011. Během svého pětiletého působení kapela vydala jedno EP a album „V Starodavnie Goda“ je tedy jejich prvním plnohodnotným počinem.
Jako každé správné vyprávění má deska svůj prolog „Vnimaya Dyihaniyu Starogo Lesa“ a epilog „Po Mham Kraduschiysya Nezrimo“, které jsou čistě instrumentální a působí poeticky a mírně. Hrány jsou na tradiční folkové nástroje – harfu, mandolínu, niněry, flétny, píšťaly, cella a housle. Tyto nástroje pak zní během celého alba a doprovází je zvuk kytar.
Na rozdíl od mnoha jiných folk metalových kapel zde folkové prvky kytarám neustupují, ale hrají souběžně a ve stejné síle a kapele se zde podařilo dosáhnout skvělé harmonie. Folk zde udává hlavní melodii a kytary spíše rytmus.
Melodie jsou natolik chytlavé, že nebohý smrtelník má chvílemi chuť zvednou se, vzít si roh s pivem a vyrazit si do lesa zatancovat. Hudba, kterou Pereplut na tomto albu stvořili, je doslova nekřesťansky chytlavá.
Na rozdíl od mnoha dalších kapel tohoto žánru Pereplut nezpívají klasickým growlingem, ale uslyšíte zde spíš hrdelní hlas a chraplák. Chvíli mi trvalo, než jsem si na tento způsob zvykla, ale jakmile se člověk do skladeb alespoň trochu ponořil, výsledek nebyl vůbec špatný.
Co se týče jednotlivých skladeb, po celou dobu desky si drží velmi vyrovnanou kvalitu a žádná nevybočuje a ani nezaostává.
Za zmínku také stojí vydařený artwork alba.

Dlouho jsem hledala zápor, ale žádný zásadní jsem nenalezla. Jako menší nevýhodu bych označila fakt, že písně jsou jen v ruštině, tudíž pokud tento jazyk neovládáte, můžete jen odtušit, jaký příběh se v písni odehrává. Naleznout překlady je skoro nemožné. Na druhou stranu to ale kapele dodává jejich osobitost a styl.
Námět nepatří sice k nejoriginálnějším, ale Pereplut se podařilo podat ho natolik kvalitně, že nezní ani trochu ohraně. Folk metal je rozlehlé bojiště, na kterém nalezneme od každého trochu. Je to místo, kde přežívají staré tradice, ať už keltské, antické, severské či slovanské a Pereplut svým albem přispěli k této sbírce a přidali tak další kvalitní kousek, který rozhodně stojí za to si poslechnout.

Setlist:
1. Vnimaya Dyihaniyu Starogo Lesa
2. Rusalya
3. Tropoyu Volkolaka
4. Fleyta Trolley
5. Vedmachya Vecherya
6. Kak Na Nashey Pivovarne
7. Daryi Lesnogo Dyadi
8. 10 Kubkov
9. Zmievyi Valyi
10. Po Mham Kraduschiysya Nezrimo

Pereplut - V Starodavnie Goda

9.2

Skladby

9.0/10

Originalita

8.0/10

Produkce

10.0/10

Zpěv

9.0/10

Instrumentální složka

10.0/10

Klady

  • Instrumentální složka
  • Artwork
  • Vyváženost

O autorovi

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x