Symfonický metal je velmi široký pojem a jeho zastoupení je na scéně opravdu ve velké koncentraci, jak už u začínajících kapel, tak u těch „profláknutých“. I přes to, jak často omílaný tento žánr je, řekla bych, že je velmi složitý na profesionální podání. A symphonic metalové album se mi dostalo do ruky i tentokrát a bylo jím album „Za hradbami času“ od kapely Rosa Nocturna.

Ze všeho nejdřív je ale nutné osvětlit význam slova kapela, které v tomto případě není nevhodnějším označením. Rosa Nocturna byla dlouho kapelou, ale po odchodu všech členů, kromě Tondy Bučka aka Gabriela, zůstala Rosa Nocturna čistě v jeho režii a přeměnila se spíše na projekt. Téměř všechno skládání, samplování, psaní a nahrávání kytar má na svědomí právě on.
Hudební provedení má pak na starosti celá plejáda hostů, kterých je jen na tomto jediném albu 19.

Vzhledem k tomu, že je celá deska dílem jedné jediné osoby, jde o úctyhodný výkon, za kterým je neskutečná spousta práce, díky čemuž deska obsahuje 11 skladeb.
Celkově jde o velmi bohatý hudební počin plný symfonických a epických prvků, jak už to bývá u tohoto žánru zvykem. Co je ale vcelku unikátní, je folklórní složka, zejména díky zastoupení cimbálu. Mimo jiné je pak možné ve skladbách zaslechnout též klasickou flétnu a housle, ale také klarinet nebo harfu.
Náměty textů sahají také do folklorních končin a berou na sebe až pohádkový kabát, občas zabarvený do temných barev, jako je tomu například ve skladbě „Krkavci“ nebo „Alegorie Smrti“.
Hlavní aktérkou, zpěvačkou, je Viktorie Surmová, jejíž hlas se objevuje hned v 9 skladbách. Zajímavostí také je, že ve skladbě „Havrani“ má každý z šesti havranů svůj vlastní hlas.

Celkově je album velmi dobře zpracované, ale mě osobně příliš neoslovilo. Na můj vkus bylo v určitých chvílích příliš přeplácané a pohádkové náměty mi v tomto podání příliš nesedly. Stejně tak ani nejsem přílišným fanouškem cimbálu. Každopádně ale nemohu těmto prvkům odepřít originalitu a hravost, se kterou byly do alba zakomponovány. Také z oné hlasové rozmanitosti mám nejasné pocity.
Po sečtení kladů a záporů bych tedy ve výsledném hodnocení album zařadila spíše do průměrných kousků, které jsou vydařené, ale k dokonalosti jim stále něco chybí.

Rosa Nocturna - Za hradbami času

6.7

Skladby

6.5/10

Originalita

7.0/10

Produkce

7.0/10

Zpěv

6.5/10

Instrumentální složka

6.5/10

O autorovi

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x