Anneke van Giersbergen toho po svém odchodu z The Gathering stihla více než dost. Agua de Annique, The Gentle Storm, deska s Danny Cavanaghem z Anathemy, hostování u Devina Townsenda, Novembers Doom, Moonspell, Within Temptation, Amorphis, Ayreon a zmínit musím i projekt The Sirens s Kari Rueslåtten a Liv Kristine.

V roce 2016 se Anneke rozhodla soustředit svůj talent na kapelu, která by se po letech stala i něčím víc než pouhým projektem, a tak si vypůjčila muzikanty z už zmíněného The Gentle Storm a kapelu pojmenovali Vuur, tedy holandsky oheň. Kapela loni vydala svou debutovou desku „In This Moment We Are Free – Cities,“ ze které čiší potřeba provětrat metalovou stránku Annečiny hudební osobnosti.

Vuur, Nová Chmelnice

S touto deskou pak Vuur nejprve vyrazili na turné jako předskokani Epicy, aby se následně vydali i na samostatné turné, které se v pátek 16. února zastavilo i v pražské Nové Chmelnici. Jako předkapelu s sebou vzali Votum z Polska, jméno až do pražské zastávky mně neznámé. Role předkapely se ale tato šestice zhostila skvěle, jejich vystoupení střídavě šeptalo a bouřilo a bylo pro mě velmi příjemným překvapením pro svou atmosféru. Melancholický prog metal měl i více než zdvořilou odezvu plnícího se sálu, i když zvukařům musím vytknout dost ledabylou práci především s bicí soupravou, která zněla nepříjemně kýblovitě.

Úderem deváté hodiny večerní pak na pódium nastoupili nejprve muzikanti, jejichž výběr se ukázal jako mimořádně šťastný, po krátkém intru pak i samotná Anneke a začaly se dít věci. Že Anneke je sluníčko, je věc dávno známá, a tak během tří minut létala vzduchem srdíčka, metaláci s převážně doom metalovým textilem házeli na své okolí široké úsměvy, a když po čtyřech písničkách z aktuální desky Vuur došlo na dva akustické covery („Like a Stone“ Chrise Cornella a „Valley Of the Queens“ od Ayreon), polovina publika zamačkávala slzy, protože Anneke má ve svých čtyřiačtyřiceti letech stále neuvěřitelný dar vzbuzovat v lidech hluboké emoce. A na emoce se hrálo hodně, částečně i kvůli absenci basáka Johana, který musel turné opustit kvůli onemocnění své maminky, hlavně ale tím, jak Anneke pracuje s posluchači.

Vuur, Nová Chmelnice

Procházka slzavým údolím to ale nebyla, rozhodně ne! Kapela šlapala skvěle, klobouček dolů především před bubeníkem Edem Warbym, který začínal kdysi u Gorefest, s Vuur ale kromě death metalové rychlosti předvádí i skvělou techniku, pochvalu si ale zaslouží i oba kytaristi Jord a Ferry.

Vuur, Nová Chmelnice

Bouřlivá atmosféra pochopitelně gradovala u dvou písní z dílny The Gathering, zazněly „On Most Surfaces“ a „Strange Machines,“ a jak se zhruba devadesátiminutový koncert blížil svému závěru, nadšení nebralo konce. Vuur je sice kapela postavená především pro vokál své frontmanky, koncert ale ukázal, že je to výborně sehraná mašina vynikajících muzikantů, která umí svou debutovou desku prodat.

S několikadenním odstupem musím říci, že koncert měl nečekaný vrchol ve své nejsubtilnější části. Covery The Gathering, Devina Townsenda (zazněl „Fallout“) či Gentle Storm (skladba „The Storm“) mají přidanou hodnotu popularity a „evergreenovitosti,“ výše zmíněné akustické covery, kdy se Anneke sama doprovodila na akustickou kytaru, ale dokázaly, že Anneke je mimořádně disponovaná zpěvačka a nebojí se toho využít.

Vuur, Nová Chmelnice

Foto: Headbanger – obscuro.cz

O autorovi

Growler, textař a skalní fanda death/doom metalu

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
D.
D.
26.2.2018 10:56

Vystoupení Vuur bylo jedním z mých nejsilnějších koncertních zážitků. Že je Anneke fenomén není snad ani potřeba psát, ale to co předvedla bylo neskutečné. Od první vteřiny si s publikem dělala co chtěla, doplněná o skvělé muzikanty, všichni si to očividně neskutečně užívali, Anneke byla nehraně dojatá skoro celý koncert, což vzhledem k ohlasu nebylo zase tak divné. A když k tomu připojím, že nakonec Anneke jakoby nic přišla po koncertě mezi diváky, s každým, kdo o to stál si promluvila, vyfotila se, podepsala se…pro mě neskutečně silný zážitek, stačilo Anneke pár slovy pochválit, celá se rozzářila, objala mě…asi je… Číst vice »

1
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x