Koncert, který od začátku do konce sršel energií a kde si každý užíval své – tak se dá popsat show známého folk metalového trojlístku, který přijel poctít Prahu svou návštěvou na konci měsíce října. MeetFactory už se od 19:00 připravovalo na zápal, který měl pokračovat do nočních hodin – a také se tak stalo. A natěšenost z lidí opravdu sálala. Bodejť.

První část – Skálmöld. Tito energičtí chlapíci si svou cestu razili až z Islandu. Fungují od roku 2009, na kontě již mají 4 alba, která určitě stojí za poslech (nejen po hudební stránce, ale i po té textové, islandština se opravdu hezky poslouchá!) Do Prahy přijeli představit své nejnovější album Vögguvísur Yggdrasils, které určitě stačilo doputovat i k vašim slechům. Toto album pojednává o devíti světech v severské mytologii. V MeetFactory Skálmöld rozhodně ukázali, co v nich je. Výborné ozvučení dokázalo rozpoutat obrovskou vlnu energie, která se valila celým davem fanoušků, kteří nadšeně skandovali, a s každým dalším zahraným songem se vřava rozproudila více. Skálmöld předvedli, že neumí nudit, a začátek této akce rozhodně stál za to! Setlist zahrnoval z větší části songy z nejnovějšího alba, zaznělo ale i něco ze starší tvorby – například z alb Með vættum, Börn loka a jiných.

Druhá část – Moonsorrow. Je libo finský folk metal v surovějším slova smyslu? Moonsorrow nabízí to a mnohem více. Původně vznikli jako black metalová kapela dvou bratranců, až poté se stali folk (a pagan) metalovou skupinou. Říká se, že sedmička je šťastné číslo – ale také je to počet prozatím vydaných alb této kapely. To nejnovější se nazývá Jumalten Aika a obsahuje převážně delší skladby. Na koncertě zazněl například můj oblíbený song Suden Tunti, jenž z tohoto alba pochází, a mnoho dalších, ovšem i přes super show se mi zdálo, že se jejich vystoupení docela táhne. Přesto však jsem si je užila a kluci předvedli, že opravdu umí. Za mě palec nahoru.

Třetí a poslední část – Korpiklaani. Začínali v roce 1993 jako Shamaani Duo, později jen jako Shaman a v roce 2003 přišlo přejmenování na dodnes známý „Lesní klan“ – Korpiklaani. Tito veselí chlápci z Finska již vydali 9 alb, z nichž zazněla spousta songů právě na tomto koncertě – ale největší prostor dostalo samozřejmě album Noita, které spatřilo světlo světa v roce 2015. Songy jako Vodka, Ämmänhauta, Lempo, Rauta, byly samozřejmostí. Mnoho lidí se pak vyjádřilo, že chtěli slyšet Ievan Polkku, ale to mně nějak nevadilo, protože Korpiklaani dokázali rozhýbat celý prostor tak, jak předchozí dvě kapely ne. Byl slyšet i sborový zpěv všech zúčastněných, plno skandování, ale také počátečního zklamání z toho, že zpěvák, Jonne Järvelä, byl v prvních dvou písních špatně ozvučen, tím pádem mu nebylo vůbec rozumět. Naštěstí se to velice rychle napravilo, za což jsem byla nesmírně vděčná. Rychlé, energické songy byly střídány pomalejšími, které nás měly donutit trochu „odpočívat“ (dá-li se to tak v případě Korpiklaani říct). Přesto ale se jednalo o velice vydařenou show a hoši rozhodně nezklamali!

Shrnuto, podtrženo: v průběhu koncertu jsem se cítila nabitá ještě jako nikdy, ačkoli na konci jsem již padala únavou, jelikož ze mě bylo vydáno vše. Koncert rozhodně nezklamal a já musím poděkovat úžasným fanouškům, organizátorům, ale hlavně kapelám za skvěle strávený čas v pražském MeetFactory!

Úvodní fotografie: facebook.com/events

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x