Děčínští Sekhmet sklidili zasloužené ovace s poslední fošnou Spiritual Eclipse, na kterou si ZDE můžete přečíst recenzi. Bylo na čase vyzpovídat Agarese (ex – Naurrakar). Podívat se na to, co jej přimělo odejít z Naurrakar a připojit se k Sekhmet. Jak a proč zní aktuální tvorba kapely tak, jak zní, a co čekat v budoucnosti okolo tohoto kultovního jména, vám poví kytarista Set.

Zdravím tě Agaresi! V prvé řadě se tě zeptám na otázku osobnějšího rázu, než přejdeme k nové desce Spiritual Eclipse a tvém projevu na ní. Jak si spokojený v řadách Sekhmet? Vyhovuje ti práce uvnitř skupiny, a to jak po lidské stránce, tak po stránce hudebních vizí?

Také tě zdravím, spolu se všemi čtenáři! V Sekhmet jsem maximálně spokojený po všech stránkách. Věřím, že si všichni dobře rozumíme, a že tak nejsme pouze pět muzikantů v jedné kapele, které by nepojilo žádné přátelství. Na koncertech je vždycky zábava, a co se týče hudební stránky kapely, tak nemám jakékoliv výtky, právě naopak.

Jaký největší rozdíl spatřuješ ve vystupování se Sekhmet a v celkovém přístupu k muzice od své bývalé kapely, ve které si působil jako frontman – Naurrakar?

V Sekhmet se všichni snažíme dát kapele, co to jde. Je to také potom vidět při živých vystoupeních, nebo na nahraném albu. Na pódiu si to všichni užíváme, všechno je plné energie a myslím si, že to tak vnímají i fanoušci. V Naurrakar měli někteří členové kapely svoje priority nastavené jinak, takže nebyla možnost se dostat na stejnou úroveň. Sestava Naurrakar se ovšem změnila, nejen na postu zpěváka a kapela se tak posunula dál, o čemž svědčí i jejich nadcházející tour, při kterém se poprvé podívají za hranice ČR.

Jak k této změně na postu frontmana Sekhmet vlastně došlo a proč? Přeci jen, tvoje budoucnost v Naurrakar po vydařených koncertech a skvělém mini-albu Triumf jaderného věku vypadala nadějně, alespoň navenek.

Jak jsem již uvedl výše, v Naurrakar panovaly jisté neshody ohledně toho, jak má kapela fungovat a jakým směrem se bude ubírat dál. I když mě zpívat v Naurrakar bavilo, nakonec jsem se rozhodl, že bude pro všechny nejlepší, když z kapely odejdu a kluci si to budou dál dělat po svém tak, jak to baví je. Co se týče mého nástupu do Sekhmet, začalo to jako záskok na Phantoms of Pilsen, protože tehdejší zpěvák Nav měl již dříve domluvený koncert na Slovensku s kapelou Sator Marte. Pak měli Sekhmet tour v Americe, kde se Nav rozhodl zůstat a na post zpěváka Sekhmet jsem tedy nastoupil já. Zásluhu na tom měl také basák Sekhmet Mephisto, se kterým jsme dlouholetí kamarádi, který se za mne v kapele přimluvil.

Podíváme se na stále ještě aktuální album Spiritual Eclipse, které se mimochodem velice povedlo, i když chvíli trvalo, než jsem si zvykl na současný zvuk kapely. Jak jsi ty osobně spokojen s jeho finální podobou, když jej zpětně slyšíš? Co bys popřípadě udělal odlišně, pokud se s něčím neztotožňuješ?

S albem Spiritual Eclipse jsem naprosto spokojen a rozhodně bych na něm nic neměnil.

Zní přesně tak, jak jsme chtěli, aby znělo, ač nám dalo hodně práce to dotáhnout do konečné podoby.

Jaká byla tvá úloha při přípravě nového materiálu? Měl jsi volnou ruku a mohl sis sám složit veškeré texty, podle svých vlastních vizí a vokální linie zasadit do instrumentální podoby písní tak, jak si sám chtěl, a jak ti to momentálně vyhovovalo?

Tvorba textů probíhala tak, že jsem si nejprve napsal na všechny songy zkušební texty, abychom na zkouškách slyšeli, co a jak bude znít, a kde bude potřeba něco změnit. Pak jsme se shodli, že album bude po lyrické stránce koncepční, a domluvili jsme se, o čem bude pojednávat. Napsal jsem krátkou osnovu textů, jak co půjde po sobě, a pak už jsem měl s psaním textů v podstatě volnou ruku. Texty si vždy chci psát sám, protože to podle mě patří k roli zpěváka v kapele a hlavně mě to opravdu baví.

Vokály na Spiritual Eclipse jsou jakoby upozadněny do role jednoho z instrumentů. Plazí se pod riffy a bicí palbou, nejsou tak agresivní, ale naopak mají jiné přednosti. Působí opravdu temně, nebezpečně. Byla taková práce se zpěvem úmyslná, nebo to prostě jen tak nahodile vyplynulo v produkční práci na albu?

Nemyslím si, že by byl vokál na Spiritual Eclipse nějak na pozadí, že by byl málo nahlas, nebo že by postrádal agresivitu. Všechny vokály jsme na poslední album nahrávali třikrát, aby byl zpěv patřičně plný a dynamický. Tímto způsobem jsme to dělali úmyslně hned od začátku. I když bylo takové nahrávání poměrně náročné, přineslo to přesně to, co jsme chtěli.

 

Set:

Zdravím tě Sete! Když už jsem výše nakousl podobu vaší aktuální desky, souhlasíš s tím, že zníte jako “čeští Marduk”? Kde se vlastně nachází inspirace táboru Sekhmet? Posledním kouskem playlistu Spiritual Eclipse je Funeral Bitch, cover verze převzatá právě od švédské mašinerie Marduk, takže to náhoda asi nebude.

Zdravím též všechny čtenáře! Určitě nesouhlasím. Do kapely MARDUK máme daleko. Naše hudba mi nepřijde podobná a náš zvuk taky. Neshledávám zde nic podobného. Taky nejsem zastánce toho ,,českého,, srovnávání kapel. Chápu to u kapel, které mají cíl znít a hrát podobně. Neříkám, že SEKHMET je světoborná kapela, či nějak originální. Je to prostě BM, ale nevidím tam podobnost s jinou kapelou.

Inspirace je všude. Podvědomě nás asi ovlivňuje muzika, kterou posloucháme a nemusíme si to ani uvědomovat, ale cíleně nemůžu říct, že bych já nebo někdo dělal muziku dle vzoru MARDUK, SATYRICON apod …

Ten cover je pouhá náhoda. Padlo několik tipů. Například to byl ARAKAIN, DISSECTION a jiné Výběr coveru je složitý proces. Musí souhlasit vydavatel, musíme to umět zahrát, také musí daný song zaujmout každého člena kapely atd… Funeral Bitch všechny tyto podmínky splňoval.

Produkce je opravdu povedená. Zvuk kytar působí mírně zastřeně a dokonale tak sedí k mírně upozadněnému vokálu, díky čemuž vzniká doslova atmosferická hudební stěna. Tu prosekávají ostré bicí, dodávající albu na intenzitě. Kdo se zasloužil o tak vhodný zvuk pro Spiritual Eclipse, popřípadě kde album vznikalo? Zaslechl jsem, že jste se zvukem docela válčili. jsi s výsledným soundem spokojený?

Opět zde nemám pocit, že by zpěv byl v pozadí. Ba naopak. Zpěv je slyšet nejvíc, slova jsou jasná a srozumitelná. Dokonce mám chvíli pocit, že jsme měli posadit vokál níž.

Jsem s deskou ,,Spiritual Eclipse” maximálně spokojený. Tato deska nemá chybu. Konečně se nám podařilo zúročit 15 let zkušeností. Takto jsem si to představoval a jsem spokojený se zvukem, obalem, nahráváním a vším co deska nabízí. My jsme totiž začínali od nuly. Nikdo z nás před založením kapely nehrál na žádný hudební nástroj. Za vším je naše společná cílevědomost a chtíč. Pravdou také je, že jsme na sebe neměli tak vysoké nároky, jako dnes.

Se zvukem jsme neválčili, spíše šlo o zdlouhavý proces nahrávání, který probíhal v domácím prostředí, krom partů bicích. Na desce jsou 4 kytary + sóla a vyhrávky a i ty se nahrávaly 2x. Každé slovo i citoslovce je zazpívané 3x a prvně jsme nahrávali do metronomu. To vše trvalo dlouhou dobu. Ale opět opakuji, že jsem maximálně spokojený a jsem rád, že jsem s klukama investoval spoustu času do tohoto alba.

Jinak mix a výsledný zvuk měli na starosti Mat z Kraken studia a Stepa. Oba jsou z Ljubljany a velký díky patří oběma.

Jaká byla vlastně úloha muzikantů uvnitř kapely, při skládání písní pro Spiritual Eclipse? Kdo přispěl největším skladatelským dílem?

Na desku měl možnost každý se nějak vyjádřit, ale více méně to byla moje práce. S bratrem nám to tak vyhovuje. On ovládá koncovky, druhé kytary a nápady třeba i pro basu atd… Dalším velkým dílem byly texty, které si Agares napsal sám. Po zhotovení kostry se už zapojila celá kapela společně se Stepou.

Standardní otázka po vydání alba. Jak si spokojený s ohlasy na Spiritual Eclipse a jak moc se albu daří na scéně? Předpokládám, že prodeji se daří i v zahraničí, především konkrétně v Německu.

Já jsem spokojený maximálně. Deska vyšla tuším v říjnu. Bylo vyrobeno 700ks CD a 500ks už je pryč. Myslím si a věřím, že by CD byla vyprodána, ale měli jsme teď velké pauzy mezi koncerty.

Jinak recenze byly všechny velmi kladné. Jediná recenze, která nechrlí chválou od A do Z, je ta tvá. Ale nevadí, i tak je statistika velmi příznivá.

Ano v zahraničí se daří s prodejem tak nějak všude stejně. Když se zadaří zahrát si v Německu, tak se deska prodává. Ale není to tak snadné, protože super organizace Antifa se zasluhuje o pár zrušených akcí. Což nechápu. Oni stále míchají jablka s hruškama, politiku a metal. Je to zvláštní.

Kdo může za povedený přebal nahrávky a jak vznikla spolupráce s ním? Jsi spokojený s uměleckým vizuálním vyjádřením, doprovázejícím hudební náplň linoucí se z pera Sekhmet?

Obal maloval náš dlouholetý přítel Atterigner ze srbského Khaos Diktator Design. Je to velmi šikovný umělec a ideálně vystihl naše potřeby pro desku ,,Spiritual Eclipse”. Jak jsem již nakousl, jsme dlouholetí přátelé, takže spolupráce vznikla během pár vteřin. Zkrátka jsem se zeptal a on to udělal. Mimo jiné spolupracoval také s kapelami jako Nordjevel, Svartelder, Vinnfrost, Kill a mnohem vice. Mimo to nazpíval poslední desku Gorgoroth. Takže se opravdu činí, kdekoliv může. Je to činorodý umělec.

Přesuneme se dál, dál směrem k budoucnosti, která určitě bude bohatá a plná kapelních úspěchů. Můžeš prozradit, jakým směrem se bude posouvat nadcházející tvorba Sekhmet, pokud už nějakou konkrétní představu máš? Nebo se jedná o improvizaci, kdy ani vlastně uvnitř skupiny nevíte, co od sebe samých očekávat?

Vůbec netuším. Abych se přiznal, tak mám pocit, že skládám stále stejně a posun nezaznamenávám. Rozdíl je pouze v tom, jak se podaří připravit druhé kytary, vyhrávky, sóla atd… Už mám připravené 4 písně na další desku, ale rád bych se tomu věnoval společně s bratrem později. Třeba za půl roku, nevím… dle nálady.

Nyní něco ke koncertním aktivitám. Vím, že jste nedávno hráli, jako už tradičně, na plzeňském Panzer Storm Festivalu, a také budete hrát, jako už tradičně, na Eternal Hate Festivalu, pořádaným stejnou osobou, konající nýrský festival – Beheritem. Plánujete však nějaké větší turné? Mimochodem, přišly vám nějaké nabídky ze zahraničí?

Tak my hrajeme převážně v zahraničí. Byli zde i nabídky na tour po boku velkých kapel, ale vše je o penězích. Zatím si vystačíme sami, ale jistě se časem rozhoupeme. Zmínil bych, že jsme hráli na Maltě v lednu 2017, kde jsme sklidili velký úspěch. Jednalo se o fest na jeden den. Prodal se víceméně skoro všechen merch. Ovace byly tak silné, že nám pořadatelé hlasili, že nás pozvou příští rok znova. Jinak plánujeme tour na září. Bude to tour na podporu desky Spiritual Eclipse. Satanžel v ČR odehrajeme pouze jeden koncert, a to u nás v Děčíně.

Nakousl jsem nýrský Eternal Hate Fest, který je v podstatě vaším domovským festivalem. Chystáte opět nějaké překvapení ohledně vaší show, kterou se v Nýrsku vždy epicky prezentujete? Mají se vaši věrní fanoušci těšit na nějaké to překvapení? Určitě můžeme čekat ohnivou show, bez které by to nebylo ono!

Určitě si opět něco připravíme. Nemohu říci co přesně, protože jsem na toto téma nevedl debatu s Beheritem. Ale určitě trochu umírníme show, a to hned ze dvou důvodů. Některé věci jsou dost nebezpečné a měli jsme zatím štěstí. Vše je totiž řešené v rámci kapely, ale občas se nám připlete fanoušek na podium apod. A za druhé si myslíme, že někdy méně je více. Ale rozhodně se opět můžete těšit na něco speciálního.

Na koncertech s vámi nově hraje bubeník Dan, pocházející z Degoryen. Proč vlastně řady Sekhmet opustil dlouholetý hráč Ragnar, pokud to můžeš prozradit? Jaký rozdíl spatřuješ mezi jeho hrou a tou Danovou, a jak si spokojený s jeho přístupem ke kapele a hraní?

Ragnar opustil legie Sekhmet z vícero důvodů. Začalo to zdravotními problémy, které zapříčinili absenci dvojšlapky, to vedlo k jistým hádkám. Dále pak byl Ragnar vytížen i v jiných projektech, které dosti křížily cesty Sekhmet. Až na konec přišel den D.

Ragnar je tlučmistr, do bicích mlátí jak hluchý do vrat a je dost rychlý. Nebylo snadné přijít o tyto přednosti. Ale Danny má taky něco do sebe. Je to mladý kluk, cítím z něj náboj. Hraje techničtěji. Satanžel mu schází ta rychlost, ale to se časem zlepší. Pro zatím jsme pozměnili playlist a vše šlape. S Dannym jsme si skvěle sedli jako lidi a hrát umí. Ostatně to bylo důležité kritérium pro nás. Protože k čemu je muzikant v kapele, když to je debil. Sekhmet si jezdí užívat koncerty a ne se nervovat. Spousty koncertů probíhají takříkajíc na punkáče, ale to nám vyhovuje. Je to zábava a volnost, rebélie zkrátka ,,Metal Punk“. Nechtěl bych mít kapelu plnou skvělých muzikantů, se kterými si nemám co říct. Asi se pak snadněji dobývají evropské festy, ale prostě my jsme underground kapela. A o to jde. Stát pevně na zemi a být sám sebou, užívat si, kalit, poznávat nové lidi, atd…

A na závěr osobní dotaz pro tebe i Agarese. Jak jste spokojení s celkovým přístupem a prezentací festivalu Eternal Hate Fest? Na které kapely se letos těšíte nejvíc, co od nich a festivalu jako fanoušci očekáváte, a kam se dál chystáte za festivalovým děním?

Set:

Pohostinnost EHF je na jedničku, areál EHF je perfektní, zde není výtky z mé strany. Jsem i spokojený, že to je fest pro cca 400 lidí, a tudíž taková domovská atmosféra.

Letos se těším pouze na Tribute to Urgehal a URN. Doufám, že mě nějaké kapely ještě zaujmou, protože Graveland neberu jako headlinera – pro mne osobně. Vůbec se mi ta muzika nelíbí. Nikdy jsem je nepodporoval, ta kapela jde mimo mě. Nicméně si jistě užiju spousty srandy opět. Bude tam hodně známých tváří.

Agares:

Jak již napsal Set, organizace a areál EHF jsou vynikající a nemám, co bych k tomu doplnil.

Letos se těším hlavně na Urn a zajímají mě i Graveland, i když nejsem jejich velkým fanouškem ani po hudební stránce. Kromě EHF se tento rok chystám ještě na Slovensko na Gothoom.

Moc děkuji za váš čas, poslední slova patří vám!

STAY PROUD! STAY REAL UNDERGROUND! METAL TO METAL

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
dwave
dwave
13.4.2017 23:46

Zajímavý rozhovor

1
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x