Kytarista Ondra z Fall A Prey nám vysvětlil, jak je to s jejich česko-německým označením, jaké měl obavy ohledně debutu a co vlastně Fall A Prey v tomto roce čeká.

Ahoj Ondro. Na webových profilech Fall A Prey máte uvedeno „Česká republika/Německo“. Můžeš to čtenářům vysvětlit?
Frontman Tomáš Čech totiž v Německu bydlí a pracuje. Z Leipzigu to není zrovna kousek, ale vše si plánujeme tak, aby ta cesta byla co nejefektivnější, tzn. aby v jednom víkendu mohla být zkouška i koncert. My to máme celkově rozmanité, protože bubeník Petr Přidal je z Přerova a basák Tomáš Komenda pochází od Znojma, ale žije v Brně. Já jako jediný jsem z Vyškova, kde máme zkušebnu a „základnu“. Může se to jevit jako bláznovina, ale my to tak máme od začátku a funguje to.

Vznik Fall A Prey se datuje do roku 2007 a ty jsi se ke kapele přidal o rok později. Když ti přišla nabídka, váhal jsi nebo kývl hned?
Já se přihlásil na základě inzerátu, prošel výběrovým kolem a na finální dotaz, jestli chci v kapele hrát, jsem bez váhání odpověděl, že ano.

Jaké vůbec byly tvé hudební začátky a působil jsi i v jiné kapele?
Fall A Prey je první kapela, v níž působím. Co se týče hraní na kytaru, tak jsem v ZUŠ Vyškov absolvoval 11 let hry na klasickou kytaru a s hraním na el. kytaru jsem začal v 18 letech.

Na váš debut se čekalo dlouho a čekání bylo způsobeno změnami v sestavě. Nebál ses, jestli debut spatří světlo světa?
No, bál jsem se, a to dost, protože cca měsíc před nástupem do studia nám tehdejší bubeník oznámil, že to nedá, atd… Řekli jsme si tehdy v kapele, že buď teď, nebo nikdy a termín nahrávání posouvat nebudeme. Naštěstí nám vypomohl Petr Nohavica, který se ujal nahrávání a za bicími s námi odehrál i pár koncertů. Ty nervy a stres bych už ale nerad zažil.

Debut vyšel v roce 2011, ale ještě před tím jste se umístili se songem „Eye For An Eye“ na třetím místě v mezinárodní soutěži Rock aréna líheň. Překvapilo vás tak vysoké umístění?
Docela ano, ale to třetí místo nemělo žádný efekt, nic nám to v podstatě nepřineslo. Zkušenost samozřejmě dobrá, navíc jsme si v rámci soutěže mohli zahrát a byli slyšet v rádiu, ale pak ticho a mrtvo. Význam to tedy mělo nejspíš jen pro vítěze. Bez vlastního úsilí se nedá prosadit.

Vaše prvotina „Atheist“ nakonec vychází v červenci 2011. Jak se kapela cítila ve studiu?
Díky singlu „Eye For An Eye“ jsme si práci ve studiu „osahali“, takže jsme věděli, do čeho jdeme a připravovali se na to. Samozřejmě to nebyla procházka růžovým sadem, ale nahrávání jsme si vcelku užili a byla i sranda samozřejmě.

Na desce je slyšet nejen tvůj hlas, ale i hlas Tomáše Čecha. Jak si rozdělujete vokální party?
Na desce je slyšet předně hlas Tomáše, já jej pouze doplňuji backing vocals v refrénech. Takže to máme jasné, Tomáš má vše, tedy sloky + refrény a já jej doplňuji v refrénech.

Po vydání desky opouští kapelu bubeník Petr Nohavica a na jeho místo usedá Petr Přidal, který evidentně zapadl.
Každopádně, do kapely vnesl jiný styl hraní na bicí, od jeho příchodu zníme zase trošku jinak. Pamatuji si na první společnou zkoušku, jaký to byl rachot.

Prezentujete se thrash metalem, ve kterém ale nechybí melodické linky. Kdo je vlastně hlavní „mozek“ v kapele?
Tomáš Čech je většinový a výhradní autor dosavadní hudby + textů. Já samozřejmě pomáhám s kytarami a u songů, kde nebyla basová linka zapsaná, si ji basák dopsal sám. Definitivní verze písniček tak byla samozřejmě kolektivní věc.

Na konci roku 2012 točíte první klip k singlu „Enemy to Myself“, který se dá označit za kontroverzní. Co k tomu řekneš? 🙂
To je přeci třeba, ne? Řekli jsme si, že klipem je třeba zaujmout, nejen tedy hudebně, ale i vizuálně, ať je to zajímavé pro oko. Snad se nám to celkem povedlo. Natáčení bylo velice náročné, museli jsme mít dopředu scénář pro každou vteřinu, bylo potřeba zajistit lokace, aktérky a vše potřebné. Byla to cca půlroční práce.

Druhá deska „Torture Box“ vyšla v roce 2014 a na první poslech je slyšet pokrok po všech stránkách. Má na tom podíl změna studia, nebo jste zúročili zkušenosti z prvního nahrávání?
Děkujeme, celkově jsme se posunuli dál, změnili ladění a přístup ke skládání, ustálila se sestava. Myslím si, že každá kapela si projde vývojem a s přibývajícím časem je znát pokrok, že se někam posouvá. Zkušenosti na to samozřejmě také měly vliv. Před nahráváním „Torture Box“ jsme všechny songy sjednotili, aby to album bylo jednotnější a zapadalo do celkové koncepce. Starší věci jsme tedy předělali a doplnili tak, aby to sedělo k těm novějším, aby to bylo vyvážené.

Z desky jste vytáhli sypačku „Down In The Moshpit“ a udělali k ní parádní klip. Kde probíhalo natáčení?
Díky. Natáčení probíhalo ve sklepě pod Squash centrem Vyškov. Oproti našemu prvnímu klipu k „Enemy To Myself“, bylo teď všechno mnohem jednodušší. Je to klip o fanoušcích a tímto jsme jim chtěli vyjádřit své díky za podporu. Přípravy nebyly víceméně třeba a natáčení trvalo jen odpoledne, ale rozhodně také bylo náročné. Hoblovat na 100% při asi 30 opakováních celé písničky není žádná sranda. Ale fanoušci pařili jak o život, takže nám to energii přidávalo. Týden jsem měl nehybný krk a určitě to tak měla většina.

V současnosti válíte v hitparádě na TV Rebel. Dostává se pocitu zadostiučinění, nebo vás to nakopává k další práci?
Je to pro nás samozřejmě odměna za dosavadní práci, že jsme se v CzechParádě udrželi celý měsíc, a k tomu na předních místech. V konkurenci, která byla, to můžeme považovat za velký úspěch. Každopádně na sobě makáme dál.

Letos určitě máte v plánu koncerty. Kde budou mít čtenáři šanci si na vás zapařit?
Zatím máme potvrzené koncerty 26. 3. v Brně, 22. 4. v Prostějově, 20. 5, v Hodějicích, 21. 5. v Olomouci a 20. 8. na Rock of Sadská. Termíny jistě budou přibývat, proto sledujte náš profil na bandzone.cz a facebooku.

Poslední otázka. Se kterou kapelou bys chtěl vystoupit na jedné akci?
Co se týče zahraničních kapel, tak moje krevní skupina jsou například Machine Head, Slayer, Exodus nebo Kreator, ale je mi jasné, že to není reálné a od nich pozvánku zřejmě nikdy nedostaneme a na jejich koncerty si budu muset dále kupovat lístky, abych je mohl vidět :-)

O autorovi

Až o sobě něco zajímavého zjistím, dám vědět

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x