Ahoj! Plzeňská kapela Beltaine aktuálně zažívá znovuzrození, leckdo si ji ale z dřívějších let nepamatuje. Připomeneš nám, jak dlouho už se pohybujete na české scéně, jakou muziku děláte, jaké nahrávky máte za sebou a jaké vaše pecky opravdu stojí za to, aby si je lidi pustili?

Ahoj! Beltaine vznikli už v roce 1996. Po dvou letech hraní jsme vydali první demo “First Scream…” a v roce 2003 pak debutové album “Bohemian Winter”. O rok později ještě vyšlo DVD “Lone Video”. Hrajeme doom-death metal protkaný pohanskou melodikou, ve kterém kombinujeme melodický zpěv s growlingem. Těm, kdo nás ještě neznají, bych k poslechu určitě doporučil songy z debutu “Bohemian Winter”, např. “Lone”, “Samain” nebo “Eclipse”.

Za dobu vaší existence jste se stali poměrně známou a oblíbenou kapelou, kolem roku 2010 jste pak ale prakticky zmizeli ze scény. Co stálo za přerušením činnosti Beltaine?

K útlumu činnosti došlo postupně. První komplikací byl odchod bubeníka a kytaristy, za něž jsme dlouho sháněli adekvátní náhrady. Pak kapela krátce fungovala s dvěma novými členy, ale koncem roku 2009 začaly moje zdravotní problémy, které nakonec vedly k tomu, že Beltaine úplně přestali hrát.

Jaké motivace vás přiměly přivést celou věc zase k životu?

Poté, co se můj zdravotní stav zlepšil, jsem nějakou dobu zvažoval, zda Beltaine obnovit. K reunionu došlo nakonec minulý rok a impulsem bylo 20. výročí založení kapely, k němuž jsme se sešli, všechno probrali a rozhodli se znovu to rozjet.

Jak se od původní sestavy změnilo vaše personální složení? Jaké nové tváře budeme potkávat s aktuálními Beltaine?

V současnosti působíme takřka ve stejném složení jako v období “Bohemian Winter”, tj. Vašek Kudlič – vokály & klávesy, Pepan Kašpar – kytary, Jaromír Vlach – baskytara a Pavel Cirnfus – bicí. Prozatím nám chybí druhý kytarista, kterého teď aktivně hledáme, abychom pro koncerty nemuseli řešit záskoky. Takže kdo by měl zájem, ať neváhá a ozve se nám na e-mail nebo fb profil.

Máte pro nás přichystané nějaké nové skladby? Chystáte třeba nějaké nové CD? Prozradíte nám k němu něco více?

Nové skladby máme, zatím doděláváme tři věci, ty byly částečně nahrány už před naší vynucenou přestávkou. Brzy vyjdou na novém EP, jež poslouží k propagaci a připomenutí, že jsme zpět na scéně. Poté se chceme rovnou pustit do nahrávání dalšího alba.

Vaše starší písně mají veškeré texty v angličtině. Proč jste si zvolili tento jazyk? Souvisí to třeba i se snahou být srozumitelní nejen českému publiku?

Souvisí to spíš s tím, že mi angličtina v rockové muzice přijde mnohem tvárnější a lépe se frázuje.

Na české i zahraniční scéně se u kapel věnujících se pohanské tématice obecně spíše oceňuje používání mateřštiny, kapely zpívající anglicky, pokud nejde o jejich rodný jazyk, za to bývají kritizovány. Jaký je váš postoj k těmto „zvyklostem“? Setkali jste se s podobnou kritikou? Jaká by byla vaše reakce na ni?

S kritikou ohledně angličtiny jsem se zatím nesetkal a popravdě tyto, jak říkáš, “zvyklosti” ani příliš neřeším, takže i nadále budu zpívat v jazyce pro můj zpěv nejpřirozenějším.

Jaké jsou dnes vaše ambice, o čem sníte? Máte zájem prosadit se v zahraničí, jezdit ven na koncerty, hledat tam v budoucnu třeba i vydavatele?

To, že Beltaine zase fungují, je už pro nás vlastně splněním jednoho snu. Teď je v plánu EP a po něm, jak už jsem zmínil, nová deska, kterou bychom rádi vydali příští rok. Pokud jde o živé hraní, chceme se zaměřit hlavně na festivaly u nás i v zahraničí, oslovit promotéry pagan a folk metalových akcí, na nichž bychom rádi navázali kontakt s podobně zaměřenými kapelami a hlavně získali nové fanoušky.

Po obnovení činnosti jste již odehráli jeden koncert a na další se chystáte. Jak jste si tedy užili váš „první“ koncert? A kam nás pozvete na ty ostatní?

První koncert po reunionu jsme si užili moc. Hrálo se nám výborně, přestože někteří z nás stáli na pódiu poprvé od roku 2008. V nejbližší době si zahrajeme v Praze, konkrétně 23.6. ve Vagonu spolu s Nine Treasures a Hakka Muggies, a pak nás čeká 1.7. Basinfirefest ve Spáleném Poříčí, kde letos budou třeba Týr nebo Waltari.

Děkuji za rozhovor! Chcete něco vzkázat fanouškům, současným i těm budoucím?

My též děkujeme. Fanouškům chceme především poděkovat za podporu. Sledujte náš web nebo fb profil a přijďte na některý z chystaných koncertů. Těšíme se na vás!

O autorovi

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x