V rámci projektu Představujeme české kapely jste si mohli přečíst základní info o opavské bandě Scars of the Insane, po které následovala recenze jejich debutu Searching for the Dead Sun. A aby bylo představení kompletní, tak je tu i rozhovor, kdy Scars of the Insane zastupuje kytarista Marek Olšovský. Příjemné čtení.

Ahoj Marku. Za dveřmi jsou Vánoce a šílenství okolo nich vrcholí. Už jsi na ně nachystaný?
Ahoj. Myslím, že na Vánoce nejsme nikdy dostatečně nachystaní:) Důležité je prožít to v klidu a pohodě. A nestresovat se tím, že doma není stoprocentně uklizeno. U nás doma to bude tento rok trochu jiné než obvykle, s měsíčním miminem se svátky budou točit hlavně kolem něj 🙂

Základní kameny ke Scars of the Insane (SotI) byly položeny v lednu 2015, avšak tři členové, včetně tebe, působili v kapele Insane, jež v roce 2013 ukončila činnost. Jak moc ti chybělo působení v kapele?
Měli jsme kapelu skoro dvacet let a pokud hraješ tak dlouho, začne ti to chybět. Když to najednou není, je to divné. Muzika je můj život, věděl jsem, že se to rozjede znovu. A rozjelo! 🙂

Na svých profilech máte napsáno, že vše začalo společným jamovaním, do kterého se přidala mladá krev v podobě Honzy Válka. Byl Honzův příchod impulsem ke skládání nových písní?
Bylo to tak, že jsme se občas sešli ve třech a zahráli si. Jen tak jsme blbli, až po čase jsme si řekli, že zkusíme dát něco dohromady. V podstatě jsme plánovali jen nějaký projekt pro pobavení. Možná jsem tajně doufal že si zablbneme a pak obnovíme Insane, ale jak se ukázalo, vztahy byly už tak špatné, že to nešlo. Honza Válek se přidal, protože měl chuť to zkusit a my mu prostě dali šanci. Neřekl bych, že zásadně ovlivnil skladby, nebo jejich vznik, dost muziky jsme měli už hotové. Spíš jsme potřebovali parťáka do kapely a druhou kytaru.

Hráčské pozice byly obsazené, ale zpěvák nebyl. Jak jste přišli na Radana Kostovského?
Pokud jde o zpěv, tak zcela upřímně říkám, že to byl problém. V regionu, kde působíme, moc možností není. Zkoušelo to opravdu hodně lidí, ale nějak to nebylo ono 🙂 Po rozpadu kapely Tartaros se přidal Radan. Tak nějak jsme si zbyli, tak proč nenahrát desku!

S Radanem za mikrofonem jste vydali desku „Searching for the Dead Sun“. Jak probíhal proces skládání a kdo má u SotI „hlavní“ slovo?
Některé songy jsme měli už připravené v podobě demoverzí, ale při samotném nahrávání jsme věci ještě dost upravovali. Bylo to taky tím, že se muzika měnila, když se nahrávaly vokály. O produkci se staral náš basák Václav, který je zodpovědný i za sound desky. Vše probíhalo v rámci možností poměrně demokraticky 🙂 Pokud jde o skládání muziky, většinou je to kombinace nápadů Vaška a mě. Ale zapojují se i ostatní, každý si může říct to své.

Samotná nahrávka je velice svěží a co se týče škatulkování, je velmi těžké určit váš styl. Jak to teda je?
Je fajn, pokud na tebe nahrávka působí svěžím dojmem. No s tím škatulkováním je to na vás, na lidech, co píší o muzice 🙂 Už v Insane jsme se setkali s jistým nepochopením, nebo tím, že lidi nevěděli, kam nás zařadit. My jsme otevření různým vlivům. Je nám kromě Honzy okolo čtyřiceti let a troufnu si říct, že nemáme zapotřebí naskakovat na nějaké trendy. Víme přesně, jak by měla naše kapela znít. Scars of the Insane nejsou trendy kapela, i když asi zníme pro někoho moderně. Ale co je v roce 2016 moderní? 🙂 To, že nás nejde jednoznačně někam zařadit nás na tom baví asi nejvíc. Nebojím se říct, že máme svůj ksicht. V záplavě kapel není jednoduché se odlišit.

V „Enter Darkness“ se objevuje drum’n’basově znějící pasáž, což není moc obvyklé. Čí to byl nápad?
„Enter Darkness“ je přesně to, o čem se tu bavíme. Prostě nás baví do muziky vložit i to, co by možná jiné kapely těžce zavrhly. Ta pasáž se zrodila ve Vaškově hlavě při samotném mixu.

30. prosince vás čeká křest v Krnově společně s Bad Victim a Astaroth. Chystáte na ten den něco speciálního?
Jasně, 30.12. pokřtíme album v krnovském Kofola music klubu a tímto bych chtěl všechny srdečně pozvat. Doufám, že samotný večer bude speciální, že se sejdou fajn lidi a že si to všichni užijeme. Uděláme vše, co bude v našich silách, aby se návštěvníci dobře bavili 🙂

A vůbec, co chystají SotI na rok 2017?
Co chystáme? Je toho fakt hodně, určitě budeme chtít hrát koncerty a podporovat desku. Snad se podaří i další video a určitě budeme pracovat na nové muzice.Taky bychom chtěli dělat na propagaci kapely a vůbec na věcech, které s tím souvisí. Brzy spustíme oficiální web a taky pracujeme na tom, aby bylo naše album možno koupit na všech důležitých hudebních portálech. Dále nějaký merch a tak dál, je toho mnoho, co máme před sebou.

Díky za tvůj čas a všechno nejlepší do Nového roku jak tobě, tak i dalším členům Scars of the Insane!
Moc díky za prostor, který jste nám dali. Ať se vám všem daří a jste v novém roce šťastní! Zkuste to se Scars of the Insane, nebudete litovat!

Foto:facebook.com/SCARS-of-the-Insane

 

 


O autorovi

Až o sobě něco zajímavého zjistím, dám vědět

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x