Soudní tahanice mezi členy Ghost nabírají na obrátkách

Pokud jste měli za to, že švédští Ghost jsou kapela, jste na omylu. Alespoň podle Tobiase Forgeho, který se léta skrýval za maskou Papa Emerita, tedy frontmana a hlavní tváře hudebního tělesa, o jehož skutečné povaze nyní musí rozhodnout soud.

O co že to vůbec jde? Inu, o peníze, o co jiného a podle všeho také o pořádně zduřelé ego a partu kamarádů, kteří už si asi nikdy ruku nepodají. Tobias Forge totiž odmítá vyplatit domnělé podíly na zisku kapely svým nyní už bývalým spoluhráčům a označil je za pouhé nájemné hráče, kteří nárok na podíl z prodeje nosičů a dalších příjmů kapely nemají. Jinými slovy, nejde o kapelu, ale o projekt, ve kterém živí muzikanti hrají pouze epizodní roli a neúčastní se tvůrčího procesu.

Že se tento přístup bývalým členům Ghost vůbec nelíbí asi napadlo i ty z vás, kteří situaci v Ghost nesledují nijak bedlivě. Jak moc se to „Ghoulům“, tedy řadovým muzikantům Ghostu, nelíbí, vyplývá z jejich společného vyjádření, které se objevilo na Redditu v překladu uživatele Joppe777. Vzhledem k rozsahu celého soudního dokumentu shrnu argumentaci do několika bodů:

  1. Tobias Forge tvrdí, že Ghost je jeho sólový projekt. Je pravdou, že Forge byl hlavním skladatelem a tváří kapely, avšak nahrávání, koncertování, image kapely a další věci byly výsledkem kolektivní dohody.
  2. Žádný z členů kapely nikdy nevstoupil do smluvního vztahu z Forgem, ze kterého by vyplývalo, že je Forge najímá. Takováto nabídka přišla ze strany Forgeho až v dubnu 2016 a členové kapely ji odmítli.
  3. Není pravda, že Forge vytvořil koncept kapely sám. Byl zakládajícím členem, ale ostatní se podíleli na vzniku image a pódiové prezentace. Kytarista Martin Persner vytvořil většinu kostýmů a masek a postavu jménem „Papa Emeritus“ vytvořil Peter Hällje právě pro Martina Persnera, nikoliv pro Forgeho.

Většina textu zahrnuje technikality ohledně financování kapely a slovíčkaření o tom, kdo co komu, kdy a kde řekl, a vzhledem k rozsahu dokumentu se dá očekávat, že soudce čeká velmi perná práce ve stanovení, zda Ghoulové byli či nebyli členy kapely a pokud ano, jaký podíl z prodeje desek a merchandisu jim v budoucnu připadne.

Původní text najdete zde: https://www.reddit.com/r/Ghost_Lawsuit/comments/6xeexs/ghouls_reply_31_august_2017/

 

 

Podobné články

Soudní tahanice mezi členy Ghost nabírají na obrátkách

About The Author
- Growler, textař a skalní fanda death/doom metalu

1
Komentujte

avatar
1 Vlákno komentářů
0 Odpovědi ve vlákneš
0 Odběratelé
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Autoři komentářů
Poslední autoři komentářů

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odběr  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
trackback

[…] Jenže i tento produkt se ve svém tažení do peněženek metaláků zasekl. V loňském roce se za vítězného troubení rockového bulváru profláklo, kdo za původně pečlivě utajenou identitou stojí (a přitom stačilo mrknout do katalogu švédského správce autorských práv, tajnost netajnost, copyright se registruje na jméno, ne na kapelu či přezdívku), a kapela se zhroutila v okamžiku, kdy se ekvipa muzikantů od frontmana dozvěděla, že pokud si toho ještě nevšimli, jsou jen nájemní muzikanti a žádný podíl na zisku jim nenáleží. Související článek z doby před rokem si můžete přečíst zde: http://obscuro.cz/soudni-tahanice-mezi-cleny-ghost-nabiraji-na-obratkach/. […]