Pokud jste měli za to, že švédští Ghost jsou kapela, jste na omylu. Alespoň podle Tobiase Forgeho, který se léta skrýval za maskou Papa Emerita, tedy frontmana a hlavní tváře hudebního tělesa, o jehož skutečné povaze nyní musí rozhodnout soud.

O co že to vůbec jde? Inu, o peníze, o co jiného a podle všeho také o pořádně zduřelé ego a partu kamarádů, kteří už si asi nikdy ruku nepodají. Tobias Forge totiž odmítá vyplatit domnělé podíly na zisku kapely svým nyní už bývalým spoluhráčům a označil je za pouhé nájemné hráče, kteří nárok na podíl z prodeje nosičů a dalších příjmů kapely nemají. Jinými slovy, nejde o kapelu, ale o projekt, ve kterém živí muzikanti hrají pouze epizodní roli a neúčastní se tvůrčího procesu.

Že se tento přístup bývalým členům Ghost vůbec nelíbí asi napadlo i ty z vás, kteří situaci v Ghost nesledují nijak bedlivě. Jak moc se to „Ghoulům“, tedy řadovým muzikantům Ghostu, nelíbí, vyplývá z jejich společného vyjádření, které se objevilo na Redditu v překladu uživatele Joppe777. Vzhledem k rozsahu celého soudního dokumentu shrnu argumentaci do několika bodů:

  1. Tobias Forge tvrdí, že Ghost je jeho sólový projekt. Je pravdou, že Forge byl hlavním skladatelem a tváří kapely, avšak nahrávání, koncertování, image kapely a další věci byly výsledkem kolektivní dohody.
  2. Žádný z členů kapely nikdy nevstoupil do smluvního vztahu z Forgem, ze kterého by vyplývalo, že je Forge najímá. Takováto nabídka přišla ze strany Forgeho až v dubnu 2016 a členové kapely ji odmítli.
  3. Není pravda, že Forge vytvořil koncept kapely sám. Byl zakládajícím členem, ale ostatní se podíleli na vzniku image a pódiové prezentace. Kytarista Martin Persner vytvořil většinu kostýmů a masek a postavu jménem „Papa Emeritus“ vytvořil Peter Hällje právě pro Martina Persnera, nikoliv pro Forgeho.

Většina textu zahrnuje technikality ohledně financování kapely a slovíčkaření o tom, kdo co komu, kdy a kde řekl, a vzhledem k rozsahu dokumentu se dá očekávat, že soudce čeká velmi perná práce ve stanovení, zda Ghoulové byli či nebyli členy kapely a pokud ano, jaký podíl z prodeje desek a merchandisu jim v budoucnu připadne.

Původní text najdete zde: https://www.reddit.com/r/Ghost_Lawsuit/comments/6xeexs/ghouls_reply_31_august_2017/

 

 

O autorovi

Growler, textař a skalní fanda death/doom metalu

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
1
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x