Hlavní projekty Lorda Morbivoda v posledních letech provázel neduh docházejícího dechu. Alba Trollech a Stíny PlamenůVnitřní tma” a Propadlé vody” mě absolutně vůbec nebavila a přišla mi spíše jako motání se na sebou vytvořených, známých územích, kde však tento skladatel se svými kumpány zabloudil. Jediné, co si drželo svoji míru šílenosti a mimořádnosti, byla Umbrtka a nadprůměrné kvality měl i funeral doomový projekt Quercus, o němž se však tolik nemluvilo.  

Zatímco v Plzni vévodili Mallephyr a Panychida, tak Stíny přišly s albem Šum v pološerech”, které na mě působilo jako takový návrat ke kořenům a s konečně živými písněmi (hlavně pak Flexibilní stoka” je skvělá hitovka) a tak jsem čekal s čím se vytasí Trollech, slibující návrat k lesnímu black metalu, což po vydání Šumu v pološerech” dávalo naději na povedený počin, který by navrátil jméno Trollech do popředí české scény, alespoň tedy do první linie, neboť ty nejpřednější místa okupují ještě jiné jména. Vnitřní tma” opustila lesní tématiku a zněla jako slabší odvar Immortal, bez zajímavějších kompozičních postupů, prostě podle mého průměrná pocta Norsku. Každý strom má svůj stín” je přesně opakem, který Trollech navrací jejich osobitou tvář, atmosféru a písně jsou jako pokropené živou vodou. Každý strom má svůj stín” disponuje nejzajímavějšími pasážemi tehdy, když kytarové riffy protkává akustická kytara, která tak s nimi dohromady tvoří opravdu silné momenty s hmatatelnou atmosférou, tolik typickou pro Trollech. Těchto pasáží se na desce nachází uspokojivě mnoho, ale co  posluchače zaujme jako první, je syrová pochmurná atmosféra, která dokonale sedí k podzimnímu období. Nečekejte veselí a pozitivní atmosféru, ale sychravé působení nahrávky, jakoby vás objal sám listopad. Každý strom má svůj stín” mohu označit za nejvážnější, nejserióznější a nejlépe odehraný počin Trollech. To, co jej především pohání, je black metal, black metal v pravém slova smyslu.

Songy totiž pevně drží svoje kvality především díky tomu nejdůležitějšímu, tedy kvalitním a výrazným riffům, které však nejsou vlezlé a mnoho jejich melodií vás chytne až po vícero posleších, přičemž v nich ucítíte jak jinak než norskou školu a to, jak poutavé melodické linky mají. Nejradši mám závěrečnou pasáž titulní písně, kde mám pocit, jakoby měli kytarové party až výpravný nádech. Co se vokálů týče, je to taková Trollech klasika, na níž je posluchač Plzeňáků zvyklý. Morbivod se zde o své party dělí s kolegou Asurou, přičemž oba mají odlišnou barvu hlasu a tak, ne jako u jiných spolků s více hlasy, má jejich kombinace opravdu smysl, protože obě postavy v dějství rozpoznáte a každý dává písním něco trošku jiného a pak je také doplňuje kytarista Throllmas. Skladby jsou plné jak melodických pasáží ve středních tempech, tak i rychlých black metalových kvapíků, na své si tak přijde opravdu každý posluchač.

 Mým favoritem nadále zůstává pohádkový Jasmuz” proto, že jsem na něm začínal a že má neuvěřitelné originální podání, ale Každý strom” je nejdotaženějším počinem Trollech, který mohu označit za takový sychravý a syrový soundtrack k podzimnímu počasí s typickou Trollech atmosférou, v níž se skrývá ona originalita, takže přilož dlaň na listopad a svlékni šat stromů, je tu podzim a s ním stejně zbarvení Trollech.

Tracklist:

1. Hladiny vod

2. Ve slepém rameni deště

3. Každý strom má svůj stín

4. Cestou dál a dál

5. Císařská rokle

6. Přilož dlaň listopad

7. Šat stromů

8. Strážce

Sestava:

Lord Morbivod – kytara, vokály

Asura G. Godwar Ray – vokály, basa, klávesy

Sheafraidh – bicí

Throllmas – kytara, mandolína, vokály

Žánr: forest black metal

Země: Česká Republika

Label: Ketzer Records

Datum vydání: 11.10.2017

Délka: 39:05

Stránky kapely

Recenze: Trollech - každý strom má svůj stín

0.00
8

Skladby

8.0/10

Originalita

8.0/10

Produkce

8.0/10

Zpěv

8.0/10

Instrumentální složka

8.0/10

Klady

  • Návrat k lesnímu tématu a atmosféře
  • Výborné kytarové party a celkové nápady skladeb
  • Mandolína

Zápory

  • Osobité pojetí již slyšené norské školy

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x