Turecko je známá země, jež má rozhodně co nabídnout. Nicméně spojení Turecko a metal k sobě už tolik nejde. Přesto se i v tamních končinách najdou lidé, kteří metalovou muziku dělají – a co víc, jejich tvorba je vydávána do světa. Tohle, troufám si říct, štěstí má i dvoučlenná kapela Yaşru z Istanbulu.

Yaşru tvoří Berk Öner (vokály, kytara, etnické nástroje) a od roku 2014 společně s ním Batur Akçura (basová kytara). Název kapely pochází ze starověké turečtiny a znamená Tajemný, což se pro jejich folk/doomový styl náramně hodí. Přesvědčit se o tom lze na třetí studiovce „Börübay“, která vyšla 28. 9. u labelu WormHoleDeath. „Börübay“ začíná dvouminutovým intrem, jež vyplňují etnické nástroje a ‚drkotání zubů‘. Atmosféra navozena, račte vstoupit. V písni ‚Börübay‘ nastupuje kytara s bicími a growlem a do toho všeho zasahuje čistý zpěv spolu s lidovými nástroji, na něž je na celém albu kladen velký důraz. A je z nich cítit i jakási hrdost… Ostatně deska opěvuje příběhy válečníků, kteří se nazývali Börübayové. Že být válečníkem nebylo nic lehkého, dokazuje píseň ‚Atalara‘. Temná hudba s nemilosrdným vokálem, ve kterém cítím DOOM. Škoda, že v následující písni tempo opadne, ale poněvadž mám rád zvuk flétny, budiž odpuštěno. V úvodních taktech ‚Rüzgarìn Yìrlarí‘ se opět stahují mračna, ovšem válečníci mají nejspíš po bitvě, a jelikož mi strýček Google odhalil v názvu písně vítr, vypadá to spíš, jako by válečník nechal vítr unášet své pocity za doprovodu lidových nástrojů, kterým dělá elektrická kytara kompars. Ale tah to má! Instrumentálka ‚Hafiz‘ umně spojuje lidovou a metalovou hudbu a vzhledem k tomu, že ‚hafiz‘ znamená paměť, vzpomínky se zřejmě hlásí o slovo. Závěrečná skladba ‚Yafru‘ mě donutila opět použít strejdu a ten mi název přeložil jako Dítě. No, vzhledem k živelnosti písně mu i věřím, protože co může víc znamenat život než právě dítě?

yasru-borubay

Yaşru se povedlo zajímavé dílo. Texty v turečtině budou sice pro většinu našinců těžko srozumitelné, po hudební stránce ovšem album rozhodně dovede zaujmout.

Foto:deathcenter666.com

Yaşru - Börübay

7.8

Písně

7.0/10

Originalita

9.0/10

Produkce

7.5/10

Zpěv

7.0/10

Nástroje

8.5/10

Klady

  • Exotičnost
  • Etnické nástroje

Zápory

  • Minimální možnost přeložit si texty

O autorovi

Až o sobě něco zajímavého zjistím, dám vědět

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x