Yaşru – Börübay

Turecko je známá země, jež má rozhodně co nabídnout. Nicméně spojení Turecko a metal k sobě už tolik nejde. Přesto se i v tamních končinách najdou lidé, kteří metalovou muziku dělají – a co víc, jejich tvorba je vydávána do světa. Tohle, troufám si říct, štěstí má i dvoučlenná kapela Yaşru z Istanbulu.

Yaşru tvoří Berk Öner (vokály, kytara, etnické nástroje) a od roku 2014 společně s ním Batur Akçura (basová kytara). Název kapely pochází ze starověké turečtiny a znamená Tajemný, což se pro jejich folk/doomový styl náramně hodí. Přesvědčit se o tom lze na třetí studiovce „Börübay“, která vyšla 28. 9. u labelu WormHoleDeath. „Börübay“ začíná dvouminutovým intrem, jež vyplňují etnické nástroje a ‘drkotání zubů’. Atmosféra navozena, račte vstoupit. V písni ‘Börübay’ nastupuje kytara s bicími a growlem a do toho všeho zasahuje čistý zpěv spolu s lidovými nástroji, na něž je na celém albu kladen velký důraz. A je z nich cítit i jakási hrdost… Ostatně deska opěvuje příběhy válečníků, kteří se nazývali Börübayové. Že být válečníkem nebylo nic lehkého, dokazuje píseň ‘Atalara’. Temná hudba s nemilosrdným vokálem, ve kterém cítím DOOM. Škoda, že v následující písni tempo opadne, ale poněvadž mám rád zvuk flétny, budiž odpuštěno. V úvodních taktech ‘Rüzgarìn Yìrlarí’ se opět stahují mračna, ovšem válečníci mají nejspíš po bitvě, a jelikož mi strýček Google odhalil v názvu písně vítr, vypadá to spíš, jako by válečník nechal vítr unášet své pocity za doprovodu lidových nástrojů, kterým dělá elektrická kytara kompars. Ale tah to má! Instrumentálka ‘Hafiz’ umně spojuje lidovou a metalovou hudbu a vzhledem k tomu, že ‘hafiz’ znamená paměť, vzpomínky se zřejmě hlásí o slovo. Závěrečná skladba ‘Yafru’ mě donutila opět použít strejdu a ten mi název přeložil jako Dítě. No, vzhledem k živelnosti písně mu i věřím, protože co může víc znamenat život než právě dítě?

yasru-borubay

Yaşru se povedlo zajímavé dílo. Texty v turečtině budou sice pro většinu našinců těžko srozumitelné, po hudební stránce ovšem album rozhodně dovede zaujmout.

Foto:deathcenter666.com

Yaşru - Börübay

7.8

Písně

7.0/10

Originalita

9.0/10

Produkce

7.5/10

Zpěv

7.0/10

Nástroje

8.5/10

Klady

  • Exotičnost
  • Etnické nástroje

Zápory

  • Minimální možnost přeložit si texty

Podobné články

Yaşru – Börübay

About The Author
- Až o sobě něco zajímavého zjistím, dám vědět

Komentujte

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odběr  
Upozornit na