Odpočítávání na Beltinefestivaly v Ostravě, Brně a Praze běží, příští týden se můžeme těšit na skvělou podívanou. A díky tomu tu máme i další rozhovor s kapelou z daleké Bukureště – An Theos!

Zdravíme do Bukurešti! Řeknete nám něco o vašem stylu, historii a ambicích?

Ahoj kamarádi! Věnujeme se se folk metalovému žánru, kombinujeme prvky rumunského folku a různých žánrů metalu s agresivními, smutnými či veselými příběhy a celku říkáme „epic folk metal“.

Na společnou cestu jsme se vydali v roce 2010, abychom rumunskou undergroundovou scénu obohatili novým svěžím stylem, v rámci něhož prezentujeme naše tradice, kostýmy a dědictví našich předků. Rozhodli jsme se pro tento hudební směr, protože to tak cítíme a chceme, aby i zahraniční metaloví fanoušci měli možnost skrze naši hudbu poznávat naši zemi a a její kulturní dědictví.

Nedávno jste vydali nové CD, jak byste jej představili českým metalovým fanouškům?

Je to naše první dlouhohrající album, vydané 1. října 2016. Nese název „Semintia Daca“ a vydali jsme si jej sami. Koncepčně jde o epický příběh nesoucí odkazy našich předků Dáků, každá skladba je jednou jeho epizodou. Na této desce naleznete elementy hudebního folklóru převzatého ze všech rumunských náboženství, zkombinované s prvky death, black a power metalu.

Rozhodli jste se podpořit vaši novou desku koncerty, a to i mimo Rumunsko. Řekněte nám něco o tour, jaké byly plány?

Když už jsme desku vydali, je samozřejmé, že ji chceme i propagovat, a to jak doma, tak v zahraničí. Není jednoduché naplánovat zahraniční turné, ale pokud opravdu chceš, dějí se zázraky. Díky našim kontaktům z minulosti, kdy jsme již nějaké koncerty v zahraničí odjeli, máme kontakty na lidi, kteří nám vyšli vstříc i při aktuálním turné. Na tomto místě bychom chtěli poděkovat naší kamarádce Petře Jadrné z Cruadalach, která nám v tomto hodně pomohla.

Již jednou jste pro české publikum hráli. Kdy to bylo a pamatujete si ty koncerty? Na co nejvíc vzpomínáte?

Výměnné koncerty do České republiky proběhly na podzim 2014. Domluvili jsme se na nich s českými Cruadalach. Ti přijeli začátkem října do Rumunska a na přelomu října a listopadu jsme na oplátku přijeli my v rámci jejich festivalu Samhainfest do České republiky. Hrát v Česku bylo cosi speciálního, cítili jsme tu hodně energie, lidé byli úžasní a cítili jsme se tam býti součástí velké rodiny (děkujeme hlavně Cruadalach, být součástí jejich rodiny pro nás hodně znamená). S radostí se do České republiky vrátíme nyní v rámci dubnového Beltinefestu 2017. Moc se těšíme na další společnou party.

Hrát koncerty v rámci Evropy obnáší také dlouhé cestování a opouštění domova na dlouhou dobu. Jak cestujete a jak si užíváte váš společný čas? Stojí vám to za to na cestě za plněním vašich snů? V kapele je vás osm, myslíte, že by cestování bylo jednodušší s menším kolektivem?

Jak jsem již řekl, když něco opravdu chceš, je možné vše. Je těžké opouštět domovy na delší dobu, ale utužuje to soudržnost v kapele, stojíme při sobě, vzájemně se poznáváme, stala se z nás rodina. Je důležité cítit se pohromadě dobře a navzájem si pomáhat. Náklady jsou taky důležitý faktor, ale jít si za svým snem si vyžaduje investice. Méně početné kapely mají menší náklady na cestování, ale abyste dodali své muzice nejlepší kvalitu, potřebujete víc lidí. Na druhou stranu to má i své výhody. Tím, že je nás na cestování na koncerty osm, je to o to větší legrace a sdílená radost, je to něco, co nás spojuje a drží pohromadě.

Jaké jsou vaše tvůrčí a koncertní plány do budoucna?

Tento rok vydáme naše druhé dlouhohrající album a na konec roku pak plánujeme turné, kterým novou desku podpoříme, a to zejména v rámci naší domoviny Rumunska. Od našeho minulého alba bude nové album trochu odlišné. Bude to o poznání modernější metal, ale stále vydatně protkán folklórními motivy.

Organizujete svůj vlastní klubový festival, který začíná být docela výraznou událostí. Můžete nám o něm něco říct o jeho historii a o tom, jak bude budoucí událost vypadat?

Příběh našeho festivalu se započal v roce 2014 (byla to tehdy naše část výměny s Cruadalach). Jde o festival pořádaný přímo námi ve spolupráci s agenturou Rusidava Music. Dospěli jsme k názoru, že festival věnovaný folk metalovému žánru je něco, co v Bukurešti chybí. První tři ročníky byly koncipované jako jednodenní, ale tentokrát jsme se rozhodli, že to protáhneme na dva večery. Naším snem je, aby festival rok od roku rostl.
Zde je přehled proběhlých ročníků, i toho aktuálního:
Folk & Metal Fest I – Speciální hosté: „Dirty Shirt“ (E) a „Cruadalach“ (CZ)
Folk & Metal Fest II – Speciální hosté: „Syn Ze Sase Tri“ (RO) a „All“ (IT)
Folk & Metal Fest III – Specialní hosté:“Bucovina“ (RO), „Folkheim“ (CHI) a „Harmasar“ (MD)
Folk & Metal Fest IV – bude z jmenovaných největší. Prozatím máme potvrzené kapely: : „Arkona“ (RU), „Cruachan“ (IR) „Grai“ (RU), „Welicoruss“ (RU / CZE) a samozřejmě „An Theos“ – naše nové album a několik dalších kapel bude oznámeno později.

Vaším domovem je Bukurešť. V Čechách máme povědomí o tragédii v Colectivu (více v našem článku zde), která se dotkla rumunské metalové komunity a mnoha rodin a přátelství a také významně ovlivnila vaši současnou politickou situaci. Můžete našim čtenářům přiblížit, jak jste to celé vnímali z vaší perspektivy? Jsme si vědomi toho, že je to velmi bolestivé a nešetrné téma, ale věříme, že taková svědectví by měla být předávána dál, aby se zvýšilo povědomí lidí o tom, co se stalo a co se může i opakovat. A také abychom čtenářům dokreslili obraz celé události, který nám byl médii prezentován poměrně nepřesně.

Pro nás je velmi těžké o tomto tématu mluvit. Stále jsme paralyzováni tím, co se stalo 30. října 2015. Ztratil jsem mnoho svých přátel během tragédie, která měla být jedinečnou krásnou událostí. Měl jsem to štěstí, že jsme zrovna tu noc měli koncert s An Theos, jinak bych tam dost možná byl také. Nedělám politiku, ale jsem smutný z toho, že se mnoho našich politiků chopilo příležitosti a na utrpení našich přátel si vybudovali svou image. Jsem znechucen tím, jak politici ze všeho dokáží vytřískat politický kapitál. To, co se té noci stalo, bylo jako rána kladivem pro celou rumunskou metalovou komunitu. Musela se stát katastrofa, která svedla naši komunitu dohromady, aby si lidé uvědomili, že pouze spojenými silami můžeme něco udělat proti těm, kteří vidí jen své vlastní zájmy. Omlouvám se, víc o tom mluvit nemůžu. Mí přátelé mi chybí a budou mi chybět do té doby, dokud se znovu nesetkáme.

Děkujeme mnohokrát za váš čas a trpělivost! Brzy vás budeme moc potkat ve třech českých městech – v Praze, Ostravě a Brně. Co pozvat fanoušky? Na co se můžou těšit?

Bylo mi potěšením.
Kamarádi, jste připraveni se pobavit, popít, zaskákat si a zapařit společně s „An Theos“?
My jsme na vás připravení! Budeme se těšit v Praze, Ostravě a Brně!!!
To je vše, lidi!

AN THEOS posílají poslední zdravici před dobytím zemí českých a my tímto připomínáme soutěž o sdílení plakátu na Beltinefest: Cruadalach, Abinchova, An Theos, All Will Know viz příspěvek níže (z 15. dubna), jejíž výsledek vám oznámíme už pozítří! Takže neváhejte a zúčastněte se, dokud je čas. Také pozvěte všechny kamarády, ať zatápíme pod pořádně velkým kotlem!

Zveřejnil(a) Samhainfest / Beltinefest dne Pondělí 17. dubna 2017

 

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x