Smutná zpráva se nepíše snadno. A zánik kapely je vždycky stejně smutný, jako úmrtí příbuzného. Bohužel, je to tak, ale finští Crimfall opravdu ohlásili konec kariéry. Symfonická, power viking metalová formace, které dominoval nádherný hlas Heleny Haaparanty a harsh vokál Mikka Häkkinena odplouvá na poslední cestu.

 

 

Co je na celém loučení nejsmutnější, Crimfall uzavírají svou tvorbu s hořkostí. Vědí dobře, že se jim poslední album „Amain“ výrazně povedlo, do projektu napřeli hodně sil, ale také hodně peněz. S nízkou návratností této investice se pojí i smutek, který donutil umělce utratit vlastní sen. Crimfall narazili na dobu, kdy se kupuje málo alb a kdy kapelu neuživí vlastní tvorba. Rozčarování je velké. Kapela se tak může zařadit mezi ty, které zabila doba streamu. Realita je ale bohužel taková a jen tak nic ji nezmění.

Všichni hudebníci z Crimfall mají své vlastní projekty, ve kterých najdou uplatnění, bohužel, pocit hořkosti z krachu tak precizního projektu, jakým Crimfall bezesporu byl, bude asi přetrvávat dlouho. Pro posluchače tu zůstávají tři dlouhohrající alba a jako poslední „Amain“, album, které přineslo svým tvůrcům hodně smutku a zklamání. Pro ty, kdo se těšili, že Crimfall uvidí na nějaké stagi v České republice je to asi neveselá zpráva. A možná také důvod k zamyšlení nad tím, jak my sami podporujeme kapely, o kterých tvrdíme, že jsme jejich věrní fanoušci. Možná není špatné si občas koupit fyzický nosič, i když si člověk pouští do uší Spotify. Jinak takových pohřbů uvidíme víc.

Celé vyjádření kapely:

CRIMFALL CALLS IT QUITS!

This is our final farewell…

Once you have given everything for 12 years to the band it is beyond hard to leave it behind. To leave this family and project that you have sacrificed enormous amounts of energy, time and money. But in our grief and sadness it is finally time to admit defeat… it has become impossible to carry on without persevering partners dedicated to long and hard work for Crimfall.

Let’s be honest. AMAIN was a financial disaster both for the band and our record label. Album sales were incredibly low and even streaming numbers were far from expectations. We have had two concert booking agents to work for us and yet we had fewer gigs than ever to support the album.

There must be many things we could have done differently along these years but we have never compromised and always given our everything to the band. Unfortunately nowadays that is not enough and we are facing a situation where we simply don’t have resources, money nor support to release the album (that is already composed) with the production values and quality it requires. So let the AMAIN be our final album from what we should be remembered and judged upon. Let it be our common memory that we shared with you in concerts and in your sound systems. Remember us fondly.

Even this path comes to an end we will all continue to create and participate in various projects. Music has always been the spark for us that ignited and kept feeding the flame with passion and dedication, something that no one can take away from us.

We would like to thank each and every one of those volunteers who have supported us in studio, media creation, tours and concerts. You are way too numerous to thank individually but you know who you are and have our eternal gratitude.

These last words are dedicated to our fans who have in loyalty bought our records and visited our concerts. Without you this journey would have been short and lonely. You have given part of your dedication and love to us to carry forever in our hearts and for that we thank you.

“What was sent forth must now return home
All paths will close, all bridges burn to stone”

Jakke Viitala
Mikko Häkkinen
Helena Haaparanta
Janne Jukarainen
Miska Sipiläinen

 

 

O autorovi

- spisovatelka, nakladatelka, publicistka - reviews focused on Finnish metal - Rubrika: Finský koutek

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x