Jak ubývá světla a chladno vstupuje do příbytků, Finové zalézají do svých nahrávacích studií a přitápí na ohništi metalu. Nastává tvůrčí období a nejeden redaktor je zahlcený novými songy. Říjen je zjevně pro finské muzikanty hodně plodné období. V jeden den se tak mohli sejít Omnium Gatherum, Ephemerald nebo Kaunis Kuolematon. A tady je nadílka všech tří videí, která byla vypuštěna do světa v jeden den.

Ephemerald je název, který se asi ještě tak úplně nezakořenil v hlavách posluchačů, ale někteří vědí, že je to nový mazlíček bývalého frontmana folk melodických Frosttide, Joniho Snora. Joni svůj projekt rozjíždí už nějakou dobu a nyní se snaží fanoušky nalákat na druhý singl nové formace. „Till the Sea Swallows Us Whole“ je velice slibná skladba, která dokazuje, že Snoro má skladatelsky na víc, než zatím ukázal. Magický projev vokalisty Vesy Salovaary podtrhuje sílu hudby a nám nezbývá, než se těšit na víc. Snad první album přijde dřív než oba singly.

Kaunis Kuolematon, melancholičtí nositelé lyrického smutku, začali tento rok skvěle, úspěšným albem „Vapaus“, které se mezi fanoušky okrajových žánrů pomalu stává malým kultem. Kaunis se zjevně nadchli a opřeli do nové tvorby. Píseň „Palava maa“ je akustický kousek podzimního snění, při jehož poslechu by člověk nehledal temný melodický doom, na který jsme od Kaunis Kuolematon zvyklí. Po lyrické novince od Wolfheart mohu jen soudit, že letošní finský podzim je přímo prošpikovaný romantikou.

Nakonec jsem si nechala novinku od Omnium Gatherum. „Grey Heavens“, album, které vystřelilo kapelu z Kotky k nebesům melodeathové slávy, už trochu zašlo a Omnium Gatherum musí chytit posluchače za srdce něčím novým. Několik dní probleskovaly na stránkách kapely záběry japonského ostří a všichni se nezřízeně těšili na to, co vzejde z těch tlumených barev opakující se fotografie. „Blade Reflections“, nová skladba od melodických fenoménů, vystřelila v podobě lyric videa a je přesně tím, co jsme asi čekali – a nikdo neohrne zklamaně nos. Ostrý nástup, chytlavá melodie, fantastická kytarová virtuozita Markuse Vanhaly a hlavně hlas Jukky Pelkonena, směs toho nejlepšího, co Omnium Gatherum umí, a ještě něčeho navíc. Zvukově se skladba blíží období, ve kterém vzniklo album „New World Shadows“, a Omnium tak vybírá pro fanoušky to nejlepší ze své tvorby, obohacené o nové ostří. Dokonalá metalurgická práce!

O autorovi

- spisovatelka, nakladatelka, publicistka - reviews focused on Finnish metal - Rubrika: Finský koutek

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x