Naši čtenáři si už asi všimli, že Obscuro dlouhodobě spolupracuje s finským vydavatelstvím Inverse Records. Není to náhoda, značka Inverse Records přináší na finský trh kvalitní muziku a představuje to, o čem může česká scéna jen snít. Hledače nových talentů. Label, založený v roce 2011, má odvahu a nebojí se riskovat tím, že věnuje část svého zájmu začínajícím a naprosto neznámým kapelám. Vydavatelství se nesoustředí na konkrétní žánr, v rámci metalu. Vydává všechno, od blacku přes doom a folk po thrash. Důraz klade na originalitu a kvalitu.

Samozřejmě si můžeme říkat, že Finové si mohou takový luxus dovolit, protože na severu hudební průmysl funguje jinak, na druhou stranu ale fungují jinak i samotní fanoušci, kteří podporují lokální kapely, kupují jejich nahrávky a nelení vydat se za svou oblíbenou kapelou na koncert. Není to tak, že by velká jména ve Finsku netáhla, samozřejmě i tam funguje systém komerčních tahounů, kteří spolehlivě vyprodají vstupenky na jakoukoli akci. I Finsko má různé podoby metalu a není to tak, že by Finové netrpěli na přízračné kapely nebo že by neměli svůj vlastní „agrometal“.

Obecně ale publikum žádá kvalitní muziku a dobré interprety, takže v rádiích i u nahrávacích společností mohou dostat šanci dobří muzikanti, kteří nemají jméno. Často mě překvapí, jak v nejrůznějších anketách fanoušků může naprosto neznámá kapela porazit zavedeného hudebního giganta. Jev pro českého metalového fanouška naprosto nevídaný.

Právě producenti a manažeři z Inverse Records udivují svým entuziasmem, zapáleností pro muziku jako takovou, bez ohledu na významnost jména, a zájmem o nové a neznámé nahrávky. Čas a energie, kterou vkládají do své práce, se mnohdy nezúročí, ale tihle chlapíci jen tak nepolevují.

Rádi se i tentokrát podíváme pod pokličku našeho oblíbeného labelu a seznámíme vás s jeho novinkami.

Velká neznámá tohoto měsíce se jmenuje Circenses. Progressive death Metal ze Seinäjoki představuje typický severský fenomén osamělých multiinstrumentalistů. Kapelu tvoří jen jeden hudebník, Severi Osala. A hudba, kterou tvoří, zní velice dobře. Takových jednomužných projektů je ve Finsku celá řádka a většinou mají vynikající kvalitu. I Osala je dobrý hudebník a debutová nahrávka má svou sílu. Pokud by chtěl někdo pochybovat o tom, že i osamělý hudebník se může prosadit, ať si vzpomene na Dawn of Solace, sólový projekt, který na výslunní vynesl frontmana Wolfheart, Tuomase Saukkonena. I ze sólových projektů se rodí hvězdy. Třeba se to povede i Circenses. Tady je ukázka z nového alba „Tightrope Walk on the Ground“.

 

V létě 2018 můžeme čekat vydání alba „Vøid“ od kapely Unborn Generation z Jyväskylä. Hodně silně akcentovaný, agresivní grind’n’roll v podání trojice, která hraje už od roku 2002, má svoje kvality a rozhodně je na co se těšit.

 

Poslední jarní novinkou od Inverse bude album „Thanatos“ od Blody Falls. To je nová kapela, zajímavá nejen dost nosným stylem, ale i výběrem svých členů. Vokalista Tanawat Thongprem pochází z Thajska a kytarista Stavros Mathios zase ze slunného Řecka. Díky barevnosti členů kapely je stejně barevná a dost nezařaditelná i jejich muzika, pohybující se od heavy metalu přes melodeath, k thrashi s dotekem všechno ostatního. Při poslechu alba má člověk pocit, že kapelu baví zhruba tak dvacet žánrů, které neváhá čile použít. Výsledek je ale dost zajímavý.

 

Images © Inverse Records

O autorovi

- spisovatelka, nakladatelka, publicistka - reviews focused on Finnish metal - Rubrika: Finský koutek

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x