Ne, není to chyba v titulku. Jde opravdu o metál. Existuje totiž jedna finská fascinace, která už byla zvěčněna i ve známém komiksu Finnish Nightmares. Většina Finů prý sní o tom, že si 6. prosince potřese rukou s prezidentem při slavnostním ceremoniálu. Na rozdíl od naší malé země si Finové dne nezávislosti hodně cení a udělování řádů z rukou prezidenta je pro ně opravdu velkou slavnostní událostí. Každý vyznamenaný se dme pýchou a způsobuje malé záchvěvy štěstí těm, kdo takové štěstí neměli a netřesou si rukou s prezidentem. Ti sedí u televize v trenkách, popíjejí pivo a tváří se slavnostně.

Jedním z vyznamenaných bude letos i Tony Kakko, frontman kapely Sonata Arctica. Tony se stane rytířem řádu finského lva (Suomen Leijonan Ritari). Finský hudebník nezískal cenu systémem tahání náhodného jména z klobouku. O řád se opravdu zasloužil nejen ve vlastní zemi, kde se proslavil, ale hlavně jako jeden z těch, kdo propagují finskou hudbu na světových pódiích. Severská země dbá hodně na propagaci vlastní značky a považuje si ty, kdo ji reprezentují. Tony zároveň představuje ideální model interpreta, který nikdy nezlobil a nebudí protikladné reakce. Sonata Arctica už od roku 1996, kdy začínala ještě jako Tricky Beans, přináší posluchačům hodně příjemnou a chytlavou formu power metalu. Diskografie kapely je úctyhodná a většina alb byla vždycky kladně hodnocena.

Za dobu své činnosti si kapela vybudovala velkou fanouškovskou základnu a stále je počítána mezi finské metalové giganty, kteří umí zaplnit bez potíží sportovní halu. Tony působí v projektu Northern Kings, mihnul se na živých koncertech Nightwish, hostoval u kapel jako Apocalyptica, Epica nebo Stratovarius. Aktivně je zapojený do další velké finské fascinace, a to vánočního metalového speciálu Raskasta Joulua.

Toni (Tony) Kristian Kakko se narodil v Kemi v roce 1975. Svým nezaměnitelným hlasem a technickou brilancí si Tony získal pověst univerzálního zpěváka. Hraje na kytaru a klávesy, skládá.

images: ©Ms Cesar Little

 

O autorovi

- spisovatelka, nakladatelka, publicistka - reviews focused on Finnish metal - Rubrika: Finský koutek

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x