Hard & Heavy Saturday Night vol.7 sponzorované městem Kuřim, již po sedmé, tentokrát ovšem naposledy. To bylo hlavním důvodem, proč se zúčastnit kuřimského extrémně metalového večírku, který jsem navštívil před dvěma lety poprvé a kde byl překvapen především příjemnou atmosférou Hospody u Wagnerů. Hospoda u Wagnerů, to je ideální místo pro konání podobných akcí. Disponuje dvěma bary, až překvapivě levným pivem a sympatickou vstřícnou obsluhou. Obyčejní návštěvníci, pro které je metal ďáblovou hudbou, mohou sedět v přední menší místnosti u hlavního vchodu a krčit se, zatímco vyznavači metalu si jej užívají v druhém větším sále. 

Jako první vystoupila kapela Modern Age Dying, ze které jsem upadal do depresí tím, jak zoufale mě nebavila, a to i přes fakt, že reakce směrem ke kapele byly pozitivní a na jejich koncertu by jeden jen těžko hledal chyby. Možná v tom bylo mé rozpoložení, opravdu netuším, ale přál jsem si, aby ten nekonečný koncert co nejrychleji skončil. Přitom muzikanti ovládali své řemeslo znamenitě. Technicky na výši zahraný death metal s brutal deathovým vokálem, jenž měl blízko k řádnému kvičení, no a to vše bylo doplněno o pasáže, které celý ten nářez zvolnily (vybrnkávané melodie, nebo údernější, pomalejší pasáže). Hudba MAD byla dobrá, ale přesto se mnou nehnula. Jakoby aktéři nevěděli, co mají hrát. Osobně mě více bavily pasáže, které zvolnily a přidaly tak muzice na zajímavosti. 

Pořádající Embrace the Darkness tentokrát doplatili na zvuk, který v ten večer nebyl ideální. Ve čtvrtek jsem kuřimské melo-death/doomaře viděl na Melodce, kde návštěvník v podstatě nikdy nezažije špatný zvuk. No a moje maličkost je rozmlsaná z Melodky, proto vidět tutéž kapelu o dva dny později takto nebylo úplně příjemné. Příjemné nebylo především to šílené pískání nástrojů. Zvuk celkově nebyl tak masivní a hutný jako na Melodce. I tak mě koncert bavil, dokonce v tak krátkém časovém rozsahu od předchozího brněnského setu. Z muziky Embrace the Darkness prostě cítím mnou tolik vyhledávané melancholické emoce a to mi nepřekazí nic a nestalo se tak ani v tento večer. Atmosféra byla důstojná, fanoušci skupinu podpořili, jak mohli, a tak došlo na přídavek v podobě písničky od Insomnium, při níž se vždy (i ve čtvrtek na Melodce) strhne vlna nadšení a atmosféra exploduje. Kdo Kuřimáky zná a viděl, nemá větší smysl mu tyto dojmy popisovat, ale pozor, skupina hraje s mírně přeházeným setlistem. 

Noisebleed mě velice překvapili. Hudebně sice nešlo o nic originálního a převratného, ale skupina v čele s charismatickou zpěvačkou Evou zahrála velice energicky, no a to někdy ke štěstí stačí. Noisebleed nás prohnali death metalem plným řízných melodií, rychlosti a občas až corových pasáží, které písničkám dávaly potřebný spád. Zpěvačka měla příjemně nabroušený hlásek, jen ty čisté zpěvy, leč nebyly úplně nepříjemné, v tom všem být nemusely. Byl to sympatický koncert sympatické kapely, navíc zvuk se oproti začátku akce určitě zlepšil. 

Inner Sphere jsem stejně jako následující Warbell odsledoval zpovzdálí, místy z příjemné předzahrádky, protože mě počínání kapely nijak více nelákalo. Po Noisebleed jsem si spíše užíval atmosféry v sále. Inner Sphere zahráli ostřejší set na pomezí deathu a thrashe řízlého blackem, proto měly kompozice občas místy temnější atmosféru. I některé melodické linky byly zajímavé. Jen mi to tak nějak přišlo jako už stokrát slyšené a něco, nevím co, tomu prostě chybělo. Nepodařilo se mi napojit na vlnu Inner Sphere. Moje dojmy nejsou ani tak negativní, jako spíše rozpačité. Kapela však sklidila zasloužený úspěch. 

Warbell, to bylo to samé. Setu nebylo moc co vyčítat, až na to, že podobných melo-deathů jsem slyšel už hodně, a navíc byla pokročilá hodina. Znělo mi to tak nějak na jedno brdo. Za mě osobně vyhrávají Noisebleed, bavili mě o poznání více a byli mi celkově sympatičtější. Možná i proto, že do své tvorby vkládali více vlivů a tak byli zajímavější. Opět ale řemeslně dobře zahraný koncert. 

Phylactery, kteří na Hard & Heavy Saturday Night vol.7 pokřtili svůj debut „Aeber“, byli milým překvapením, neboť jak nejsem deathař, tak tohle mělo opravdu koule. Phylactery je smečka složená z lidí prezentujících se v kapelách jako jsou Embrace the Darkness, Jake Loves Space, nebo Vanguard, tudíž samé známé tváře. Přednes kapely byl nekompromisní, brutální, prostě takový, jaký má klasický death metal být. Tomu odpovídalo i řádění návštěvníků pod pódiem, kde se rázně přikládalo pod kotel. Zvuk se od Noisebleed zlepšil, tudíž ani Phylactery to naštěstí neodnesli, i když vidět smečku na Melodce by mohl být ještě větší zážitek. Sethovi tato brutální podoba sedla, jeho vokál byl místy jako správná deathová žumpa. Osobně jsem však po většinu večera nespouštěl oči z bicích. Technicky zvládnutá poctivá práce. Neslyšel jsem album studiově, ale naživo mi to přišlo jako neprvoplánové, spíše blíže technickému deathu a brutal death, než nějakým úplným primitivnostem. 

Space Hamster, jak každý návštěvník Hard & Heavy Saturday Night vol.7 ví, do Kuřimi nedorazili, a to z důvodů nemoci, takže všechny kapely měly přidáno na hracích časech a po Phylactery se končilo. Ale řekněme si to na rovinu, kdo by měl ještě po nášupu Phylactery energii? Pro mě osobně bylo letošní Hard & Heavy Saturday Night vol.7 nejsilnější přátelskou atmosférou, díky zážitkům i mimo muziku. Hudebně za mě vítězí Noisebleed, jejich koncert mi uvízl v paměti nejvíce a vy je můžete podpořit 13. 4. v Brně na Melodce a nevím jak vy, ale já tak mile rád učiním. Až na drobné komplikace se zvukem šlo o vydařený večer. Hard & Heavy Saturdays Night odchází se ctí. Škoda, Hospodu u Wagnerů bych znovu na nějaké té akci navštívil moc rád.

Sestava:

Phylactery

Warbell

Inner Sphere

Noisebleed

Embrace the Darkness

Modern Age Dying

Místo konání: Hospoda u Wagnerů

 

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x