Obscuro.cz Vám prínáša ďalší rozhovor, tentokrát z domáceho prostredia. Vyspovedal som si speváka Jakuba z Death/black metalovej kapely PURNAMA.

Zdar Jakub! Pripravil som si pre teba niekoľko jednoduchých otázok, ktoré mňa osobne zaujímajú a myslím si, že by mohli zaujať a osloviť aj našich čitateľov. Pusťme sa rovno na to.

Dokázal by si mi v prvom rade predstaviť členov kapely, ako ste sa spoznali a rozhodli pre založenie kapely PURNAMA?

Jakub: Na kytaru hraje Václav Vaníček, který je v současné době společně se mnou v Purnamě od samého začátku. Nyní je Purnama dále složena z basáka Pavla Bukvice a bubeníka Václava Lhoty. Osobně jsem za tuto sestavu strašně rád. Sedíme si po lidské i hudební stránce a jsme jednotní ve všem do čeho se pustíme. To je také něco, co dělá v současné době Purnamu tak silnou. Od samého začátku jsem Purnamu viděl na téhle cestě, ale přestože původním členům vděčím za mnoho, tak až teď má smečka hledí stejným směrem. Purnamu jsem založil já a tím největším důvodem bylo objevení nezkrotné síly a pro mě ozdravné energie v metalu. Zamiloval jsem si metalovou komunitu a následoval to, co metalová hudba u mě způsobuje. Podrobně jsem vše popsal v mém článku Terapie Zlem, viz odkaz níže. 

Čo to PURNAMA vlastne je, spočíva nejaká špeciálna podstata v tomto názve? Osobne pôsobí drsnejšie, je to kvôli tomu, že hráte drsné vecičky, hehe?

Jakub: Purnama znamená v Indonéském jazyce úplněk. Proto obklopuje náš název měsíc a lebka v něm symbolizuje temná tajemství, která úplněk skrývá. Zvolili jsme si za název pro kapelu tuto nejsilnější fázi měsíce. Proč? Protože úplněk působí na celou naši planetu. Hýbe mořem a přírodu činí v jeho čase silnější. Zesiluje emoce nás všech a od pradávna je spojován s mnoha příběhy. Nese v sobě jak to dobré, tak i zlé a je jen na nás, jak jeho sílu uchopíme. Už od samého začátku jsem chtěl kapelu pojmenovat po něčem, co na nás silně působí, má velký vliv a zároveň je zahaleno tajemstvím. Úplněk byl jasná volba, ale nelíbil se nám jeho překlad v angličtině …. Hledal jsem a našel v indonéštině výraz Purnama.

Vznik sa datuje od roku 2011. A je o vás známe, že ste dobráci od kosti, tak by tomu malo byť. A ako kapela ste sa rozhodla bojovať za dobrú vec, dokážeš mi ju viac a našim čitateľom priblížiť? V čom spočíva Metal for Hope a vaša pomoc deťom, ľuďom, ktorí to najviac potrebujú?

Jakub: Na to je jasná odpověď v čem to spočívá. Metal spojuje a toho se držíme. Vidím a chci vidět, jak metalová komunita drží při sobě. Metalisti jsou v jádru ve velké většině dobří lidé a my chceme lidi ve jménu metalu spojovat pro ještě další vyšší cíle, jako je třeba pomoc dětem s rakovinou nebo lidem, kteří nemají tolik štěstí jako my. Naším heslem je Zlem proti Zlu. Cítím a vidím, jak tvrdě metalová hudba lidi očišťuje a ve velké většině v nás posiluje “zlem” to dobré. Na všech našich benefičních akcích jsem se s tím setkal. S úžasným přístupem, empatií a pomocí od těch, které společnost vidí jen černě oblečené v tričkách s morbidními obrázky. prostě vím, že s Purnamou chci hrát zlo a zároveň konat dobro. Mám obrovské štěstí, že mám v kapele tak úžasné lidi, se kterými jsme jeden celek. Neseme plamen.

V lete 2017 vyšiel váš debutový album „Lioness“. Obsahovo v sebe zahŕňa 7 skladieb, no nevidím tam nikde pieseň „Beast From The Forest“, ktorá síce bola predstavená už skôr. No medzi skladbami „“Lioness“ proste nie je. Čo všetko mi teda uniklo?

Jakub: Víš, jako kapela jsme si prošli mnoha „hokusy pokusy“ ohledně nahrávání. Píseň Beast From The Forest jsme nahráli sami doma a jako singl jsme jí vypustili na youtube ještě dřív, než vzniklo celé album Lioness. Prostě v úplných začátcích jsme chtěli mít něco venku, ale pak jsme uznali, že ta písnička není dobře nahraná a tak Bestie z Lesa šla spát, než nastane opět její čas. Vypustili jsme ale jinou bestii a tou je CD Lioness. Na něj jsme jako na naše první album hrdí i proto, že z prodeje prvních 100 CD se podařilo získat 27 300 Kč pro nadační fond Šance onkoláčkům, který pomáhá dětem s rakovinou. No a v tento moment chci vyzdvihnout něco, bez čeho by se to neobešlo. Jsou to naši válečníci, všichni ti lidé, kteří chodí na naše koncerty a podporují nás. Oni si CD koupili a díky nám všem dohromady teď mají některé děti další naději žít. Rozhodl jsem se už před nějakým časem, že přestanu nazývat naše lidi „fanoušky“. Jsou to válečníci a dohromady jsme jeden celek, který bude bojovat, jak již bylo řečeno, Zlem proti Zlu. My jako kapela chceme vytrvat, a i další CD bude pro dobrou věc. Již na tom pracujeme, ale ještě nechci nic prozradit. 

Mimochodom artwork „Lioness“ sa mi neskutočne páči. Ukrýva v sebe špeciálnu podstatu, či za tým nemám hľadať nič viac, je to len artwork a tým to končí?

Jakub: Artwork na přebalu alba, ale i další artworky uvnitř jsem vytvářel já. Každý z nich ukrývá skrytou podstatu. Dominující Lvice je symbolem a patronem celého alba. Vypráví příběh o matce lvici, která brání své děti před zlem, kterým je v jejím příběhu člověk. Je ochotna položit za ně život a roztrhat na kusy každého, kdo by jí je chtěl vzít. O tom je i poslední stejnojmenná píseň. Je to tedy příběh o mateřské lásce, která je tou nejpřirozenější a nejsilnější v celé přírodě. Naše Lvice je i inspirovaná všema těma maminkama, které bojují za své rakovinou nemocné děti. Někdo by mohl namítat, že toto téma do takového stylu hudby nepatří, ale my jsme Purnama a hrajeme to, co cítíme. Není zatím pro mě silnější píseň, než je Lioness. Ten motiv v sobě nese brutalní krutost, s jakou lvice brání svá lvíčata, s kontrastem její lásky, která vede až za hrob.

Rok 2019 máte nabitý. A teší ma, že zavítate aj na Slovensko. A ľudia vás budú môcť vidieť v Banskej Bystrici, Košiciach, Trenčíne, Bratislave, ale aj na Gothoom Open Air Festivale, na ktorom vás určite zastihnem aj ja osobne. A moc sa na to teším. Som proste rád, že ste dostali tú šancu, prísť a ukázať čo vo vás vrie a dúfam, že to dáte patrične aj najavo. Aké máte pocity, že sa tam ukážete?

Jakub: Pocity vděku, štěstí a obrovského odhodlání ukázat čím Purnama je.

Tento rok bude pre vás určite náročný, ale taktiež na cestách zažijete aj kopec srandy a množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Máte nejaké také s ktorými by si sa so mnou mohol podeliť?

Jakub: Nevím, který vyzdvihnout dřív. Užíváme kopec srandy na každé z našich cest, a i když se něco nedaří děláme si z toho srandu. Třeba jako když nám upadl u dodávky výfuk a dojeli jsme tak tak na jednu z akcí. Muselo nás být slyšet už na kilometry daleko. 🙂 Na jedné z benzínek jsme s výfukem udělali legendární fotku, kterou si možná někteří, kdo nás sledují na facebooku pamatují. Nebo když během maskování někdo z nás (nebudu říkat kdo) má na hlavě dámskou čelenku s červenou mašličkou. No a já si asi do smrti budu pamatovat okamžik, kdy jsem snědl brutální čili papričku po koncertě. Nedalo se nic dělat, slíbil jsem to klukům že to udělám, když se koncert povede na 110 %. No a parchanti se sakra snažili. 🙂 

A čo nejaká ochutnávka, pripravujete niečo, nejaké demo alebo dokonca ďalší album? Ak áno, prezradíš o tom viac, či to ostáva zatiaľ tajomstvom?

Jakub: Ano připravujeme nové album. Máme hotové všechny písničky a teď je trénujeme na ostré nahrávání, které proběhne tento rok. Album ale očekávejte až začátkem příštího roku, protože makáme usilovně na tom, aby bylo opět benefiční. Chceme také zase vše posunout o kus dál, takže nic nechceme uspěchat a dát si záležet. Navíc s víc jak 32 koncerty tento rok to bude vážně makačka.

Aký je váš postoj k benefičnej činnosti kapiel?

Jakub: Samozřejmě, že vřelý a rádi vidíme, když se kdokoliv z metalové scény snaží pomoci. Rádi také takové kapely podpoříme.

Čo pre vás znamená účasť na Mateřídouška? Ako ste sa k možnosti účinkovať na nej dostali a ako sa tešíte na koncet?

Jakub: Máme velkou radost, že se můžeme podílet. Pro zajímavost je to první akce benefičního typu, kterou neorganizujeme my a hrajeme tam. Moc držíme pěsti Milanovi Beranovi s organizací a věříme, že tam dorazí spousta lidí, abychom se spojili pro pomoc tam, kde je třeba. My do toho dáme vše a lidé se můžou těšit na pořádný Zlo proti Zlu. 

Ďakujem ti Jakub za čas, ktorý si mi venoval. Dúfam, že si sa cítil pokojne a bol v pohode, že ťa moje „vyzvedačky“ moc nenaštartovali, hehe. Som rád, že som mal tú možnosť s tebou spolupracovať na tomto rozhovore. A dúfam, že na Gothoome ťa stretnem aj osobne a pokecáme viac.
Ešte raz, veľká vďaka.

Viac info o kapele PURNAMA nájdeš tu:

PURNAMA – Facebook

Oficiálna stránka

PURNAMA – Bandcamp

Metal for Hope – Facebook

Príloha: 

Terapie zlem – článok

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x