V táboře originálních dánských folkových náladotvůrců Heilung se chystají velké věci. Už dříve ohlášená nová deska bude zanedlouho venku. Deska vyjde celosvětově dne 28. června 2019 po třech letech příprav, zakončených za temné dánské půlnoci. Temnotu však střídá světlo, po zimě přichází jaro, po utrpení přichází úleva, po desce „Ofnir“ přichází „Futha“:

„Většina nápisů runovým písmem začíná Futhou, která označuje čtyři počáteční písmena ve všech runových abecedách. Zdá se, že naši prapředci viděli velkou čarovnou moc v rytinách celých řádků run, velká důležitost je ale také kladena na samotné začátky nápisů. Věda zatím nenašla klíč k otázce, proč bylo důležité psát jen prvních několik písmen, jedna z teorií, která inspirovala i nás, je, že první písmena runové abecedy symbolizovala plodnost a ženskost. Předchozí deska „Ofnir“ se soustředila na válku a mužské věci, léčivá síla se ale probouzí na albu Futha. Ti, kteří byli svědky porodu nebo viděli lvici lovit, znají tohoto ducha, a my jej vítáme zvukem, zrozeným při nahrávání Futhy.“

Umělecké ztvárnění toho, o čem tato tajuplná skupina je, představuje už dříve zveřejněné video ke skladbě „Krigsgaldr“.

Heilung znamená v němčině léčení, což reprezentuje jádro zvuku kapely. Posluchač by se měl uvolnit a navodit si stav hlubokého odpočinku po magické hudební cestě, který umí být i turbulentní. Heilung se vrací do éry doby železné v severní Evropě, doby dávných Vikingů, aby stvořili unikátní zvukový zážitek. Kapela zapojuje mnoho různých zvukových prostředků, od vody tekoucí přes lidské kosti, přes restaurované meče a štíty po starodávné bubny a bronzové kroužky. Pro texty použili Heilung nápisy z runových kamenů, dochovaných kopí, amuletů a dalších starověkých artefaktů. K nim kapela přidává básně, které se zabývají historickými událostmi nebo jsou překlady původních textů.

Kapelu nelze spojovat s žádným současným politickým nebo náboženským postojem, neboť Heilung se svou hudbou vrací do dob dávno před příchodem křesťanství či moderních politických směrů.

 

Heilung už také ohlásili velkorysé evropské turné, které na podzim zavítá do Prahy péčí Obscure Promotion. Celý seznam zastávek najdete níže:

22. října Palladium (PL) Warschau
24. října Berlin (DE) Admiralspalast
26. října Essen (DE) Colosseum Theater
28. října Munich (DE) Circus Krone
30. října Prague (CZ) Hybernia
01. listopadu Halle (DE) Händelhalle
03. listopadu Vienna (AT) Der Globe
05. listopadu Zurich (CH) Volkshaus
07. listopadu Kiel (DE) Kieler Schloss
10. listopadu London (UK) Roundhouse
17. listopadu Brussels (BE) AB
20. listopadu Paris (FR) Elysée Montmartre

 

Foto: Simon Kallas, Facebook

O autorovi

Growler, textař a skalní fanda death/doom metalu

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
2
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x