Finští klasikové temné deprese, Swallow the Sun už před časem oznámili vydání nového alba, o kterém jsme na Obscuru už dříve psali.

https://obscuro.cz/swallow-the-sun-vydavaji-nove-album/

V čase veselých rolniček, koled, černočervených čapek a rozzářených dětských očí tak přichází drtivě žalostný, funerální doom, opředený gregoriánským chorálem, který rozhodně neplýtvá veselým cupitáním sobů. „Lumina Aurea“ totiž nevychází u příležitosti Vánoc, ale nejtemnějšího dne v roce, kdy tma trvá dlouhých šestnáct hodin.

S temnou skladbou pomáhal Juhovi Raiviovi i Einar Selvik (Wardruna) a tak kromě chorálu singl zní i mystériem severského šamanismu.

Juha Raivio se k mystickému kusu vyjádřil takto: „Lumina Aurea je skladba, kterou jsem nikdy v životě nechtěl napsat. Je to krvácející černá rána posledních dvou a půl roku mého života. Ale musel jsem ji napsat, nedokázal jsem se od ní oprostit. Způsob, jakým jsem napsal a nahrál „Luminu Aureu“ je tak hluboce emocionální a fyzický, že si myslím, že o tom nikdy nebudu moct mluvit na veřejnosti. Vím, že tato cesta bude navždy mou součástí a já jsem se skrze ni smířil s tím, že se s tím nikdy nesmířím.  A pro ty, co zde zůstali, musí tento život a cesta ještě chvíli pokračovat. Vím, že kdybych šel hlouběji po této cestě, tak, jak jsem šel s „Luminou Aureou“, ta cesta by nedopadla dobře. Rychle jsem si uvědomil, že namísto toho budu psát album, které bude jasnou a zřetelnou manifestací myšlenky, že láska je silnější než smrt. Chtěl jsem najít úhel toho, kdy je „stín nucen přejít ve světlo“. To album je má zbraň. Hořící světlo, planoucí pochodeň. Vítězné a pyšné“

To, že se ve skladbě „Lumina Aurea“ Raivio vrací ke své zemřelé partnerce a životní láce Aleah je více než patrné. Dojemný příběh milenců, které rozdělila smrt se tak vrací v temnější a bezmocnější podobě. Ale Raiviova mystická slova možná napovídají, že nové album „When A Shadow Is Forced into the Light“, které vyjde 25. ledna už nebude jen o ztrátě milované Aleah, ale o cestách, vedoucích z temnoty ven.

Video, které bylo natočené v severním Finsku a Laponsku, vzniklo na motivy Raiviovy vize. Vytvořili ho Vera Ranta a Aapo Lahtela ve studiu Kaira Films. Užijte si spolu s námi skutečnou předvánoční depresi.

©Jussi Ratilainen

 

O autorovi

- spisovatelka, nakladatelka, publicistka - reviews focused on Finnish metal - Rubrika: Finský koutek

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x