Ještě se pořádně nerozjel rok 2017, ale finská metalová scéna srší nebývalou produktivitou. Novinky představily zajeté a slavné kapely i zelenáči, kteří se odvážně derou o svoje místo na slunci. Protože je nových nahrávek už pěkná kupa, pokusím se, pokud mi chabé síly dovolí, představit čtenářům Obscura ty nejdravější ryby ze země tisíců jezer.

Po úspěšném turné po Evropě se kapela Wolfheart, která zazářila i v Praze rozhodla navnadit posluchače na své připravované album, které vyjde 3. března pod názvem „Tyhjyys“. Zatímco první ochutnávka nového alba „Boneyard“ tepala v klasickém Wolfheart stylu a poskytla fanouškům dostatek tvrdosti i energie, „The Flood“, nová skladba prezentovaná typicky severským videem, představuje skupinu v jiné, mnohem lyričtější a melodičtější formě. Tuomas Saukkonen jako velký skladatelský tahoun finského melodeathu naznačuje, že chystané album bude opravdu pestré a zajímavé. Jestli jsem ještě nikdy nedala desítkové hodnocení, na „Tyhjyys“ se nezřízeně těším a desítka se mi chvěje mezi prsty. Wolfheart určitě zabojují o zařazení mezi nejlepší metalové počiny tohoto roku.

Slavné kapely netřeba představovat a o novém albu Mors Principium Est už jste se mohli na stránkách Obscuro.cz dočíst. Přesto bych ještě jednou pro jistotu zmínila nové album „Embers of the Dying World“. Je totiž natolik vynikající, že si větší promo rozhodně zaslouží, i když fanoušci si jistě novinku najdou i bez velkého pobízení.

Naproti tomu Distress of Ruin není natolik provařený název, aby běžnému posluchači začal v hlavě zvonit alarm. Nicméně, tahle poměrně nová a ještě moc neproslavená kapela stojí za pozornost. Techničtější, temnější a hutný melodic death metal má určitě šanci prorazit i mimo hranice Finska. Po špičkovém albu „Predators Among Us“ se v únoru rozezněl stejně dobrý a ještě tvrdší singl „Epiphany“. A je to vynikající hudba od začátku do konce.

Bývalý frontman kapely Frosttide Joni Snoro také zabojoval o pozornost s novým a zatím neznámým projektem. Jmenuje se Ephemerald a kromě Joniho, kterého znají i čeští fanoušci, v ní zaznívá ještě hodně výrazný hlas dalšího zajímavého chlapíka, Vesy Salovaary z Vorny. Singl „I Bear Fire“ zbořil možné obavy o tom, že Snoro bude jen kopírovat vlastní styl. I když skladba nabízí tu správnou dávku epična, ve skutečnosti je to nový a zajímavější Snoro. O jeho projektu budeme čtenáře informovat víc už brzy.

Moje další možná desítka možná poputuje k melodickému doomu, který v dnešní době představuje ve Finsku jednu ze špiček žánru. Temní Kaunis Kuolematon vydali singl „Eloton“ a jestli v téhle hudební bohatosti a plnosti budou Kaunis pokračovat, pak chystané album, které vyjde koncem března, rozhodně nejen potěší, ale asi dost nadchne.

Stáj vydavatelství Inverse Records přichází se dvěma novinkami. A v obou případech je to zase hodně kvalitní a nadstandardní. Damnation Plan je první dobrý kůň téhle stáje se skvělou startovací pozicí. Pro ty, kdo si oblíbili MyGrain, jistota opřená o charismatického zpěváka jménem Tommy Tuovinen a pro ty, kdo vědí, jak umí Finové vycizelovat poměr melodiky a kvalitní instrumentace, to bude malý výbuch blaha. „Don’t Talk to Strangers“ sice nabíhá jako skoro popová skladba, ale když se rozjede úžasná linka perfekcionistických bicích, je jasné, že pop to rozhodně nebude.

Moje poslední doporučení, Kaos Krew, technický, industriální metal s novým singlem „Panama“. V industriální sekci se začínají Finové profilovat dost výrazně a Kaos Krew jsou prostě dobří. Industriální zvuk spojený se syrovým pěveckým projevem, posluchače baví hned na první dobrou. Rozhodně dost zajímavá kapela a zajímavá hudba, které bych si ráda všímala i do budoucnosti, protože „Panama“ je vydařený kousek.

Jak je vidět, na severu se pořád něco děje a od března nás finská scéna zahltí kvalitou, která asi předčí i Fiskars nože. Nedočkavým recenzentům se klepou ruce a všichni fanoušci mohou mít jistotu, že první pololetí roku 2017 nebude nudná plavba zatuchlými nápady.

 

 

O autorovi

- spisovatelka, nakladatelka, publicistka - reviews focused on Finnish metal - Rubrika: Finský koutek

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x