Když neúspěšný autor dumá nad cílovou skupinou své knihy, naráží do zdí a často se ocitá ve slepých uličkách. Představte si situaci autora specifického žánru, jakým je třeba Metal Fantasy. Žádný takový žánr neexistuje, tedy, samozřejmě existuje, ale ví o něm velmi málo lidí. Ví o něm autor, jistě, ten si je svou neutuchající genialitou jist prakticky neustále, neboť je autor. Ví o něm autorova rodina, protože získat večeři a čisté prádlo znamená přijmout fakt, že budu muset číst knihy svého rodinného příslušníka, jinak se nenajím a neobleču, je-li geniálním autorem má manželka. Ví o něm pár přátel, protože přátelé jsou milí lidé a dělají pro své blízké i divné věci. Ovšem cílová skupina je autorovi vzdálená…

Když jste ještě úžeji zaměřený autor a píšete fantasy inspirované finským metalem, vaše cílová skupina je jasná. Jsou to Finové, kteří mají rádi metal, nebo Finové, kteří vytvářejí metal, nebo lidé, kteří trpí stejnou úchylkou jako vy, tedy, že neposlouchají norský metal například. Zoufalý autor ví, že by se rád spokojil i s finskými soby, ale to nesmí nikdy přiznat veřejně, ani pod příslibem zajímavého mučení. Navíc, autor si nikdy nemůže být jist, jestli finští sobi neposlouchají raději jazz.

Posílat svou knihu Finům vytvářejícím metal je zhola nemožné. Nepřečtou si ji z mnoha příčin. Ze sledování jejich působení na sociálních sítích totiž víte, že buď:
a) se chystají nahrát album a potřebují tvůrčí klid

b) nahrávají bicí

c) nahrávají vokály

d) musí odjet do Mexika odehrát šňůru a pak budou nahrávat sólovou kytaru

e) musí natočit klip o nahrávání rytmické kytary hned po koncertě v New Jersey a vysvětlit zdroje své inspirace

g) jedou do Japonska a pak připravují bonus track

f) propagují novou desku (Dubaj, Polsko, Jeruzalém, Paříž, San Francisco…) a zajímají je jen statusy s výkřiky: „Konečně nové album“ nebo „Kdy přijedete do Portugalska?“

g) a sakra, léto, festivaly…

h) chystají se nahrát album a potřebují tvůrčí klid

Z toho důvodu je jasné, že finského metalistu nikdy nenajdete v meditativním rozpoložení, kdy by mohl číst knihy, tedy nejmenují-li se „Nový zázračný zesilovač XY z007“, popřípadě „Praktická přestavba sauny pro začínající kutily“ anebo „Kuchařka pro pokročilé milovníky hamburgerů“.

Navíc u většiny finských metalistů nepřichází v úvahu, že by otěhotněli a na chvíli se zastavili ve své pouti po světových metropolích a v přidávání selfie na Instagram, i když Finsko je progresivní země a jednou… No, zatím to nepřichází v úvahu. Napadlo mě tedy, že zvolím jinou, velmi nenápadnou cílovou skupinu. V mých myšlenkách se usadila představa člověka, který zná nejen tvůrčí muka při vzniku nových alb, itinerář cest dané kapely, nebo dokonce i chvíle, kdy bude daný metalista k zastižení, ale i moment, kdy milovaný idol fanynek v černém, jehož bujná hříva se obvykle vzdouvá v poryvech hudby, sedí doma na židli, má mastné vlasy, mizernou náladu a jemuž jde dát těžko like za dotaz: „Co bude dneska k večeři?“

Jistě. Tuhle otázku totiž znají z domova i geniální autoři, kteří zrovna píší kapitolu o tom, jak hrdinný Marco odřízl hlavu děsivě vyhlížejícímu nepříteli a statečný Niilo se postavil tváří v tvář dujícímu větru. Našla jsem svou cílovou skupinu. Nebylo by špatné oslovit všechny ty citlivé, trápené duše, které musí prát černé prádlo na 30 °C a správně vyžehlit ty oblíbené džíny, které on nutně potřebuje do Tokia, protože v nich má menší zadek, nakrmit děti, které budou „hrát taky na kytaru jako táta a… kde mám, sakra, mami, ten skejt…“, brodit se záplavou obrázků a háčkovaných šál od fanynek s nápisy:„ Alexi je děsně roztomilej“ a ještě vypadat dobře, pokud nás japonský fanoušek společně vyfotí na nákupu.

Zatím nevím, jak oslovit svou cílovou skupinu, ale jistá jsem si tím, že když ti jejich zrovna řeší tu nepovedenou zvukovou stopu a hledají na Trip Advisoru nejlepší fast food v Sarajevu, ony mohou při čekání na to, až pračka dopere, v klidu nalistovat první stránky knihy a spokojeně vydechnout.

O autorovi

- spisovatelka, nakladatelka, publicistka - reviews focused on Finnish metal - Rubrika: Finský koutek

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x