Když až nápadně mladí Drearyym vyšli se svým debutovým albem na finský trh, vzbudili mírné pozdvižení. Sice už existovali od roku 2014, ale žili ve stínech, hráli a pracovali na nových skladbách. V roce 2017 vydali album „Precursions“ a ti, kdo předtím slyšeli jejich nadějnou skladbu „Hunter’s Tale“ věděli, že se ve Finsku zrodil nový, mimořádný talent.

Epická hudba spojující fantasy, snový svět a staré severské legendy s výrazným melodickým metalem je pro Finsko typická. Kapely podobného ražení jsou vyhledávané a mají úspěch. Proto také zkušení mistři typu Ensiferum, Wintersun, Eternal Tears of Sorrow, Kivimetsan Druidi, ale třeba také Amorphis nebo Crimfall mají hodně následovníků.

Nové skupiny podobného ražení, Brymir, Frosttide, Ephemerald nebo právě Drearyym vycházejí ze skvělé a oblíbené tradice, ale mají také velice těžkou úlohu. Epický melodický metal a je jedno, jestli propojený s folkem, melodickým blackem, progressive metalem nebo melodeathem vyžaduje víc, než jen opakování těch samých motivů a hudebních postupů. Velké množství kapel ve Finsku naprosto zapadne právě kvůli tomu, že publikum může nudit jak folklórní skočnost neustále se opakujících motivů, tak soundtracková naléhavost hrdinských témat.

Na to, aby ve Finsku podobná kapela prorazila, opravdu prorazila a zapsala se do povědomí posluchačů, musí být odlišná a zajímavá. Náročné publikum je také zvyklé na mistrovské řemeslné provedení, na kterém Finové hodně lpí. Průměrný kytarista se prostě neuchytí. Jen ten špičkový má šanci zazářit. Hudebníci si své publikum vychovávali hodně let a teď musí podávat natolik dobré výkony, aby neupadli v zapomnění. Na druhou stranu, fanoušci se svým hudebníkům odvděčují opravdu dobře. Kupují jejich nahrávky, chodí poctivě na koncerty, objednávají si merch a své oblíbence sdílejí na sociálních sítích.

Sítem finského metalu propadne hodně neúspěšných lokálních kapel. Ovšem i tady platí, nezáleží na tom, z jak zapadlé vesnice jste, záleží na tom, jak jste dobří. Potom je místo původu každému naprosto ukradené.

Drearyym pocházejí z Lempälää, obce ležící na jih od Tampere v provincii Pirkanmaa. Se svými necelými dvaceti tisíci obyvateli je Lempälää docela velké. Není to místo, které by lákalo davy turistů, nebo které byste si měli nutně zapamatovat, ale je docela malebné a obklopené vodou, takže si umím představit, že hudebníci, kteří se v něm narodí mohou tíhnout k příběhům a snům, odrážejícím se na vodních hladinách.

Krajina, ze které vyšli určitě ovlivňuje poetiku textů Drearyym. Nejsou tak hrdinské. Spíš odrážejí sny a příběhy jako vodní hladina kolem Lempälää.

Drearyym původně založil zpěvák a kytarista Leevi Kuunila spolu s bubeníkem Jarnem Kaasalainenem. Ten u kapely nezůstal a než za bicí usedl Mika Ilka, Drearyym měli se střídáním bubeníků docela potíže. Na druhou stranu se zformovali docela rychle a Kuunila získal nesmírně kvalitní tým mimořádných hudebníků.

Jeden každý z nich má tvůrčí potenciál a hudbu dokáže posouvat kupředu. Hudba dvacetiletých kluků tak zní nesmírně zrale a vytříbeně.

Ať už je to nadaný a velmi melodický kytarista Kimmo Kylä-Laaso nebo nejstarší člen kapely, spolehlivý basák Aleksi Tossavainen, už zmíněný kvalitní bicman Mika Ilka a talentovaný klávesista Eero Ahonen, všichni jsou zřetelní, vyrovnaní a zapálení pro věc. Drearyym tak má rozhodně potenciál k proniknutí na významná finská pódia, festivaly a zřejmě má i dost sil a času na to, aby jméno kapely poznal metalový svět.

Po vynikajícím albu „Precursions“ Drearyym připravují novinku. Singl „Serpentry“ otevírá novou kapitolu. Budeme u toho a kromě představení novinky vám přineseme i malý rozhovor se členy kapely.

Images: ©Drearyym

Recenze Obscuro na album Precursions zde: 

Recenze: Drearyym – Precursions

 

Drearyym:

https://www.facebook.com/Drearyym/ 

O autorovi

- spisovatelka, nakladatelka, publicistka - reviews focused on Finnish metal - Rubrika: Finský koutek

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x