Pocit, že znáte nějakou kapelu dřív než ostatní? K nezaplacení. Mám ten pocit natolik ráda, že se pídím po nových a neznámých kapelách s vervou o to větší a potom si užívám jejich vzestup na vrchol. O pádech mluvit nebudeme. Výhodou nových kapel je jejich snadná přístupnost, otevřenost a radost z toho, co vytváří. U finských kapel to platí dvojnásob. Hudebníci jsou ještě otevřenější, přístupnější a příjemnější, než by člověk čekal. A taky velice trpěliví.

Tento rozhovor vznikal už brzy na jaře a Drearyym trpělivě čekali na jeho vydání. Nakonec jsem ráda, že rozhovor vychází až u příležitosti vydání nového singlu „Serpentry“. Než se ohlížet za tím, co už bylo, je hezké dívat se na to, co přichází.

Na otázky Obscura odpovídali klávesista Eero Ahonen a basista Aleksi Tossavainen.

 

“We have been awoken beneath these stars from centuries of slumber…”

 

 

Drearyym je mladá finská kapela, která vznikla před třemi lety. Chtěla bych vás představit fanouškům. Takže moje první otázka: co je Drearyym, co znamená název vaší kapely?

Narodili jsme se už před čtyřmi lety, minulý měsíc jsme měli čtvrté narozeniny. Název je odvozený ze slova „dreary“ (ponurý). To je asi vše, co k tomu můžeme říct, protože jméno bylo vymyšlený před tím, než jsme se ke kapele přidali. Ale všichni si myslíme, že to jméno naši hudbu vystihuje dost dobře.

Ok, takže to znamená, že máte nějakého zakladatele, který přišel s nápadem založit kapelu, nebo to byl počin více lidí?

Byl to náš zpěvák a kytarista Leevi Kuunila. Ten přišel s nápadem založit Drearyym společně s naším prvním bubeníkem Jarnem Kaasalainenem. My ostatní jsme se ke kapele přidali až později.

 

 

Mimochodem, nevím, jak funguje hudební vzdělávání ve Finsku, ale vy jste všichni výborní hudebníci. Studoval někdo z vás hudbu? Obzvlášť ty, říkám si, že jsi asi nezačal hrát na klavír metal, ale nějaké etudy a Chopina.

No, hudební vzdělání je součástí osnov základní školy. Většina z nás jsou samouci, ale například já a Leevi jsme měli učitele, kteří nás provedli několika lety hraní. Ve svých dvanácti jsem začínal jako kytarista a o pár let později jsem začal hrát na klávesy. Znalost kytary mi k tomu docela pomáhala. V dnešní době mám jako svého hudebního učitele a rádce Felipeho z Frosttide (Felipe Munoz, pozn.)

Upřímně, docela mě překvapilo, že jste většinou samouci. To chce hodně disciplíny. Dobře vy.

Já začal hrát na kytaru v osmnácti. Miloval jsem hudbu a na začátku jsem trávil osm hodin denně cvičením. Takže jsem samouk, co se nejvíc věcí naučil od lepších hudebníků, než jsem já. Když jsem se přidal k Drearyym, tak jsem začínal jako basák. Předtím jsem hrál na kytaru v mnoha dalších kapelách jako třeba Exiled Genesis nebo Minus One World.

 

 

“The sun is fading away… And frozen is the time…”

 

Když čtu vaše texty, tak tam na mě vyskakuje mnoho klasických finských motivů a témat. Takže se musím zeptat, nebojíte se, že si někteří řeknou, že jste jen další finská metalová kapela, která nenabízí nic nového?

Dobrá otázka. Když se na to teď podíváme, tak ty staré věci opravdu vypadají tak nějak… povědomě… asi?  Ale potom, co jsme vydali „Hunter’s Tale“, jsem začal splétat nápady kolem příběhu té písně, a to se nakonec vyvinulo v koncepční dějovou linku. Jo a ten děj je základem celého našeho debutového alba a bude pokračovat i v albu dalším.

My se nebojíme, že bychom měli nudné texty. Celé to stojí na tom příběhu, co vymyslel Eero, a myslíme si, že tohle je právě způsob, jak se vydělit z davu.

 

“…From home I hied me, and from home faring, I saw a way of ways: was a way beneath and a way above, 
and ways there were on all sides…” 

 

Budete tedy pokračovat v koncepčních projektech?

Jasně, že je těžké předpovídat, jak se budeme vyvíjet v budoucnosti. Trochu jsme se bavili o tom, že bychom napsali tři alba založená na stejné dějové lince. Tak bychom měli trilogii, která by měla super vyvrcholení a tak. Potom bychom asi mohli napsat nějaký nový příběh.

Na Precursions s vámi zpívá také Sara Strömmer, která si teď ale zvolila trochu jinou hudební dráhu. Jak si s tím v Drearyym poradíte? Budete hledat novou zpěvačku, nebo budete pokračovat jen s mužskými vokály?

Sara je teď členkou Fear of Domination a my jí přejeme jen to nejlepší! Párkrát jsem ji s FoD viděl a je naprosto bombastická. Jasně, že teď bude těžké si nějak srovnat rozvrhy, ale mluvili jsme s ní, a co vím, tak se dost těšila na to, že se na naší nové desce ukáže. Že zopakuje svou roli jako The Enchantress. Plán je, že se na nové desce objeví pár hostů. Ale o tom teď už víc říct nesmíme.

 

 

Super. A co živáky? Bude mít Sara čas i na ty?

To záleží, no. Asi bychom měli čas spolupracovat alepsoň na nějakých vystoupeních, ale většinou budeme muset použít backing tracks. Ale jsem si jistý, že se na stage jednou dostaneme i s ní.

 

“I once made a vow on the shores of the earth
A promise already broken at it’s rebirth”

 

A co tedy to nové album? Máte embargo na vyzrazování podrobností, nebo nám přeci jen něco prozradit můžete?

Právě teď pracujeme na singlu Serpentry, který bude takovou ochutnávkou toho, co přijde. Ještě máme plán, že natočíme svoje první skutečné video. Po tom vydání dopíšeme a doskládáme zbytek skladeb a příští rok začneme nahrávat. Na singlu jsme se nadřeli jak prase a slibujeme, že vás posadí na zadek!

 

 

Plánujete nějaké live show mimo Finsko? 

Měli jsme dost nabídek hrát mimo Finsko, ale prostě na to ještě nemáme čas a peníce. Bohužel.

Budoucnost máte před sebou. Jací budou Drearyym budoucnosti? Zůstanete věrni žánru a budete pokračovat jako epic melodeathová kapela?

No ono už to chystané album bude bohatší na žánry. Koneckonců, my si o sobě nemyslíme, že stoprocentně reprezentujeme nějaký styl. Jasně, melodičnost u nás bude vždy hrát hlavní roli, ale nechceme se uvázat k jednomu stylu. Všichni jsme ovlivněni hodně různými hudebními žánry. Nicméně i přes ty vlivy je základem alba zvuk Drearyym.

Ještě bych chtěl dodat, že příběh a hudba se vzájemně doplňují, to znamená, že i text ovlivňuje, jakou cestou se skladba ubírá a naopak.

 

Images: ©Drearyym and their friends

 

O autorovi

- spisovatelka, nakladatelka, publicistka - reviews focused on Finnish metal - Rubrika: Finský koutek

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x