Jihočestí symphoničtí blackmetalisté Desire for Sorrow mají těsně před vydáním jejich nového EP „The Rotten Brood“, jež bude vypuštěno na světlo světa ve formě split alba s havířovskou kapelou Awrizis. V tomto rozhovoru se dočtete nejenom o tom, jak nové skladby vznikaly, ale byla řeč i o dalších zajímavých věcech…

Ahoj kluci, jak se máte? Jaká nálada v kapele panuje? Máme začátek nového ro(c)ku, který určitě slibuje hodně nových věcí. Na vašich webovkách se objevila informace, že jste nahráli nové songy, které jste i zahráli naživo v Bratislavě, budete vydávat EP a během pár dní slibujete vydání singlu. Jak probíhalo skládání nové muziky? Drželi jste se svého zaručeného způsobu, nebo jste zkusili něco nového? Co všechno můžete o novém EP prozradit?

Ahoj, máme se výborně a nálada v kapele panuje velmi dobrá. Singl už je v tuto chvíli nějaký čas venku. Vidět a slyšet ho můžete na našem oficiálním YouTube kanále. Ke skládání hudby jsme přistupovali trochu jinak, a to zejména kvůli už zajeté posile Horvimu, který se na novém EP postaral o většinu materiálu. Navíc jsme trochu experimentovali, protože nám symfonické části složil náš velmi dobrý kamarád Jirka Hladeček (one-man projekt RAZAAK), se kterým jsme chtěli spolupracovat už nějaký čas, a kterého si vážíme nejen jako skvělého skladatele. Navíc jsme se rozhodli spojit také se zahraniční produkcí, a to hned s jedním z předních evropských mistrů zvuku Tue Madsenem, který má na svědomí alba Kataklysm, Heaven Shall Burn nebo Moonspell. Výsledek tohoto spojení si budete moci poslechnout už 2. 5., kdy materiál vyjde pod hlavičkou vydavatelství MetalGate, a to v podobě split alba se skupinou AWRIZIS.

Můžeme se s vydáním EP těšit i na další videoklip, nebo to necháváte až na vydání full alba?

Momentálně je venku nový singl, který jsme vypustili se studiovým klipem a k dalšímu songu je plánováno lyric video. Oficiální klip zatím v plánu nemáme.

Tento rok budete již podruhé pořádat festival End Of All Nights v obci Temelín. Jak tato myšlenka vznikla, že jako kapela budete mít vlastní fest? Jak se vydařil první ročník a podle čeho vybíráte účinkující kapely? Na co můžete nalákat lidi na tento ročník?

To je poměrně komplikovaná otázka. Takový festival jsem měl v hlavě už delší dobu. Myslím si, že je velmi důležité, aby byla kapela vidět a navazovala stále nové známosti. Navíc vím o spoustě kapel, které v našich končinách hrají velmi málo nebo vůbec a které bych místním fanouškům rád představil. Takže jsem tyto představy spojil a vznikl End of All Nights festival. První ročník se vydařil nad očekávání. Pořádal jsem ho s mým kamarádem Vaškem Růžičkou, který se bohužel letos do procesu nemohl aktivně zapojit. Tento rok poprvé přivezeme více zahraničních kapel a na vyšší stupínek se snažíme povýšit jak zvukovou, tak i světelnou stránku festivalu, především pro větší požitek z vystoupení skvělých kapel, které se mi tam letos podařilo dostat. (úsměv) Veškeré informace o festivalu naleznete na facebookových stránkách End of All Nights festival.

A co další koncerty, plánujete s vydáním nových skladeb třeba i turné po ČR?

Plánujeme hrát, jak jen to půjde a hlavně se snažíme navštívit města a kluby, ve kterých jsme ještě nehráli. Turné bych tomu asi vyloženě neříkal. (úsměv)

Minulý rok jste byli dokonce i na turné v zahraničí, kdy jste za 9 dní zvládli objet 7 zemí. Tohle se jen tak každé české kapele nepodaří a už vůbec ne tak mladé, jako jste vy. Jak se vám to vlastně povedlo zrealizovat? Kolik lidí se na vás přišlo podívat a jaká byla odezva?

Zrealizovat se to povedlo Matymu (Gutalax, CrossCrew booking), který nás oslovil s tím, že by pro nás rád turné uspořádal. A protože jsme věděli, že je Maty šikovný a schopný hoch, zcela jsme se odevzdali do jeho rukou (smích). Někde se na nás přišlo podívat méně lidí, především na koncerty v týdnu a naopak o víkendu se nám dostalo příjemně zaplněných klubů. A odezva byla více méně skvělá. Respektive nikdo si nestěžoval.

Plánujete do budoucna stále budovat kontakty v zahraničí? Můžeme v blízké době očekávat i druhé evropské turné?

Kontakty se snažíme budovat stále, momentálně je v plánu turné po Mexiku letos na podzim, kde už máme termíny a na příští jaro je v plánu opět Evropa. Jak se vše nakonec podaří, uvidíme. (úsměv)

Podle všeho dbáte i na vizuální stránku kapely. Při vystoupení máte kostýmy. Myslíte si, že je tato stránka kapely u Desire for Sorrow opravdu důležitá a koncerty by bez těchto „přídavků“ měly jinou příchuť? Máte nějaké nové nápady i v tomhle směru?

Myslím si, že vizuální stránka by měla být důležitá pro většinu kapel. My osobně bereme koncert částečně jako divadlo. Jako představení, ve kterém jsou kulisy proto, aby vás lépe vtáhly a dotvořily komplexnější atmosféru. Nové nápady máme a pracujeme na nich, ale po pravdě, je poměrně těžké vymyslet show, kterou stihnete připravit za 20 minut a k tomu postavit nástrojovku a ještě nazvučit. (úsměv)

Kde berete inspiraci na vaše texty a hudbu? Jaké je vaše oblíbené textové téma? Ovlivňují vás i nějaké kapely, které posloucháte, či se snažíte se ničím „nenakazit“, když hudbu skládáte?

Inspiraci k textům se snažíme brát všude, kde to jde. Naše texty ovlivňují spíše knihy nebo případně filmy, což bude znát o trošku více na novém EP. Celkově se v textech snažíme o jistou úroveň originality a neotřelosti ve zpracování klasických témat, aby to posluchače/čtenáře zaujalo. Minulé CD bylo koncepční a jeho příběh popisoval civilizaci ve světě po katastrofě, celé se to tedy neslo v námi velmi oblíbeném postapokalyptickém duchu. Na novém EP jsme od toho trochu ustoupili a texty jsou více generické, bez specifik, ale s dalším albem bychom se rádi ke konceptu vrátili.

Jde vidět, že se nechcete nijak škatulkovat a stojíte si za tím, že věci děláte po svém a tak, jak je cítíte. Jak byste však nejlépe popsali hudbu, kterou s Desire for Sorrow tvoříte?

Nesnažíme se vymýšlet nové styly, nebo šíleně překombinovávat riffy a jiné prvky, ale jak říkáš, snažíme se to dělat po svém tak, jak cítíme. Popsat vlastní hudbu je pro autora vždy složité, raději bych to nechal na posluchačích. (smích)

Máte nějakou vizi kapely více do budoucna nebo necháváte věci volně plynout?

Nevím, jestli je to vize, ale určité cíle máme a rozhodně nenecháváme nic plynout. Zjistili jsme, že je dobré dávat si plány a cíle spíše na kratší dobu. Takže je například v plánu na přelomu roku natočit další album, na které aktivně skládáme nový materiál, od kterého se budou odvíjet další plány. (úsměv)

O autorovi

Metalcore & Black Metal <3

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x