V měsíci září měl premiéru muzikál Strašák, jehož autorem je Johnny Vavruška, kterého jsem si odchytila na rozhovor. Řeč bude nejen o Strašákovi, ale i o jeho projektu s názvem Elementaria.

Vítám tě za tým Obscuro.cz, nedávno s Tebou vyšel rozhovor, ve kterém byl zmíněn i Tvůj projekt Elementaria a muzikál Strašák. Jak to celé probíhalo a jaká byla atmosféra? Setkal se Strašák s úspěchem?

Zdravím a děkuji. V neděli den předtím nastalo tvrdé zkoušení, kde jsme všechno dávali dohromady, a bylo krásně vidět, jak se lidé pomalu sehrávají. Rozdíly mezi jednotlivými zkouškami ten den byly opravdu ohromné. V den představení byla atmosféra uvolněná a na konci mi spadl veliký kámen ze srdce, že je to úspěšně za námi a lidem se to líbilo. Úspěch měla již první píseň Co Se Mohlo Stát, kdy na konci scény a po zhasnutí světel zaznělo z publika hlasité „JOOO!!!“ a následoval bouřlivý potlesk. A na konci, když nastaly ovace ve stoje a trvaly několik minut, tak to byl opravdu splněný sen. Tehdy jsem uvěřil tomu, že jsem to opravdu nedělal nadarmo.

Když jsi viděl výsledek muzikálu a vše se tzv. „vypustilo do světa“, řekl sis, že to je přesně ono, co jsi chtěl, nebo bylo ještě něco, co jsi chtěl změnit/doladit?

Jak říkám – správný hudebník (nebo umělec) není nikdy spokojený. Když jsme zašli do šaten, tak to bylo dokonalé. Postupem času jsem si ale říkal, že jsem některé věci mohl zahrát jinak, jinak využít scénu, jinak nasadit vokál, lépe zaintonovat. Jsou to třeba jen maličkosti, třeba si některé chyby vymýšlím a špatně to nebylo, ale pořád mě to bude hnát k sebezdokonalování, nehledě na to, že i ostatní v rámci muzikálu budou mít určitě podobné myšlenky. Nikdy nic není vyloženě dokonalé, takže určitě je co zdokonalovat. Pokud mám říct konkrétní věc, tak lépe do příště zpracuji videoprojekci – byla super, ale vím, že bych to zvládl lépe 🙂

Jak dlouho a jak usilovně jsi na muzikálu Strašák pracoval a jak jsi k tomuto nápadu došel?

Pracoval jsem na něm dva roky, nejintenzivnější práce nastala před rokem, a pak nárazově jsem chvílemi čekal a chytal inspiraci a jindy jsem skládal denně několik hodin v kuse. A jak jsem k tomu došel? Řekněme, že je to lehce osobní záležitost. 🙂 Ale pokud trochu poodkryju jádro, tak mě k tomu dotáhly dvě písně z alba. Nejvíce asi má touha složit duet, čímž tím vznikl Navždy Spolu, a poté vypalovačka Co Se Mohlo Stát.

Kým ses nechal inspirovat při tvorbě muzikálu? Mělo to podobnou myšlenku jako např. Metal Opera od Avantasie?

Přesně tak. Metal Opery od Avantasie se mi líbí, ale má to jedinou chybu – nejsou na pódiích. Slyšel jsem, že někdo v Německu už zkoušel tyto dvě alba na divadla dát, ale netuším, jak to dopadlo. A já sám jsem si řekl, že chci mít stejné album jako právě Tobias Sammet. Postupem času jsem si však řekl, že já udělám to, co on nikdy neudělal, napíšu to album vyloženě pro divadlo jako primární cíl. Jasně, jsou to písničky jako klasické CD, ale když už jsem to pomalu skládal, tak už jsem dopředu věděl, jak to ti herci budou hrát, kdo jak bude vypadat i kdo mi tam bude hrát a zpívat.

Chystáš nyní něco nového, ať už ohledně Elementarie, nebo ohledně jiných projektů, ve kterých působíš?

V tuto chvíli si dám alespoň týden pauzu. 🙂 Každopádně určitě to nebyl poslední počin Elementarie. Lidé se dožadují reprízy, takže to bude teď priorita, ale poté bych chtěl vytvořit úplně nový příběh ze světa Elementarie. Strašák má takový zajímavý otevřený konec, což má svůj účel –  jak to s ním vlastně doopravdy dopadne, řekne připravovaná fantasy kniha, která stále čeká na dokončení. Z Elementarie je stále rozpracovaná povídková knížka a fantasy kniha a teď už se chystá nový hudební příběh, jen ještě nevím, zdali to bude vyloženě rock/metal opera, anebo opět muzikál. Nápady už mám, ale prozatím si je nechám pro sebe – než se k tomu dostanu, tak by mě někdo mohl předběhnout 🙂 Jiné projekty zatím nic nevykazují. Satycarion, kde jsem hrál na klávesy, má stále tvůrčí pauzu a ještě asi rok mít bude, uvidíme, jak to bude dál. StoneHills, kde je mé působiště zpěv a klávesy, opustím, jelikož nastala situace a proběhla i velice plodná konverzace, což vyústilo v můj odchod – čekají mě poslední dva koncerty a po nich kapelu v dobrém opustím. V současnosti bych měl ještě jeden projekt v plenkách, kde již mám vizi symphonic metalové kapely, ale to zatím stále čeká na doladění. Demo nahrávky jsou připravené, stačí jen, aby si je zpěvačka vyzkoušela, pak se vyladí tónina a může se vyrazit do světa. 🙂

Co bys vzkázal fanouškům a našim čtenářům?

Pokud máte nějaký sen, jděte si za ním. Když jsem začal skládat Strašáka, tak mi jistá osoba řekla: „Nemáš na to, nejsi Bůh, abys to sám celé zvládnul udělat, takový veliký projekt nedokáže utáhnout nikdo.“ Možná měla ta osoba pravdu, jenže já jsem blázen, který si jde za svým, a šel jsem do toho. A výsledek? Muzikál je venku, CD k němu je pořízeno, bude z vystoupení i DVD… Dokázal jsem to. A tohle dokáže každý z nás – jen nesedět doma na prdeli. Čím víc nás takových snílků bude, kteří si budou plnit sny, tím bude svět zajímavější 😉

Děkuji za odpovědi, přeji mnoho štěstí a úspěchů ve Tvé tvorbě!

Zdroje fotek: Johnny Vavruška

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x