Nedávno jsme vám představili českou symphonic metalovou kapelu Surmata. Vyzpovídala jsem jejich zpěvačku a popovídaly jsme si nejen o samotné kapele, ale také o hudbě jako takové a o osobních zážitcích ze života Viktorie.

1. Zdravím za Obscuro! Mohla bys nám představit kapelu Surmata a říct nám, kdy jsi ty sama začala s hudbou?
S hudbou jsem začala asi od narození, ve druhé třídě jsem se začala učit na cello. Rodiče hudebníci nejsou, ale táta často pouštěl rock a metal, takže jsem si k tomu všemu našla cestu přirozeně. A co se Surmaty týká, fungujeme už třetím rokem, za tu dobu se sestava dost měnila. Momentálně nás je 6. Říká se o nás, že jsme žánrově symphonic metal, ale ono je to dost sporné, můžeme být jen metalová kapela, gothic kapela, symphonic metalová kapela… Hlavně jsme často přirovnáváni k Nightwish, což není moc přesné.

2. Kolik alb máte vydaných a jaké úspěchy má Surmata za sebou?
Snažíme se o vydání EP, žádné album ještě nemáme. Úspěšně jsme odehráli několik koncertů, celkově asi kolem 8-10, a to například v Praze v klubu Kain, a hodně vystupujeme v okolí Mladoboleslavska. Samozřejmě je naším snem hrát na nějakých festivalech po ČR, například na Masters of Rock, Metalfestu, nebo bychom chtěli hrát i na Wackenu v Německu.

3. Jak jsi se vlastně dostala k tomu, že jsi hudbu začala i studovat, a kdy jsi měla prvotní myšlenku k založení metalové skupiny?
Metalovou a rockovou muziku jsem poslouchala vlastně od dětství, pouštěl mi ji táta. Mám k tomu i takovou storku, kdy jsme jednou byli v lese s rodinou, a já, jelikož ráda trávím čas sama, tak jsem se šla projít. V lese jsem potkala neznámého člověka, se kterým jsem se dala do řeči, a došli jsme k hudbě. Zeptal se mě, jestli znám Nightwish, a že pokud ne, tak až pojede kolem našeho domu, hodí mi jedno CD Nightwish do schránky, pokud mu dám adresu. Tu jsem mu dala a po návratu jsem docela dlouho na CD čekala, až tedy po dlouhé době jsem se šla podívat do schránky, a tam opravdu přepálené CD Once od Nightwish bylo. Poprvé po puštění CD jsem byla úplně hotová z hlasu Tarji a okamžitě jsem chtěla mít podobnou skupinu. Když jsem byla na Masters of Rock, s Tarjou jsem si chvíli povídala, a jakmile jsem jí řekla, že studuji hudební školu, byla příjemně překvapená a popřála mi hodně štěstí, což mě dojalo. Hudba mě chytla tolik, že jsem se ji po gymplu rozhodla studovat, chtěla jsem přímo na zpěv. Po maturitě jsem skládala talentovky, poprvé mě nevzali, ale podruhé, na klasický zpěv, už ano. Je to i lepší, protože je podle mě klasika lepší z hlediska učitelství. Jsem za to ráda, i když je pro mě těžší naučit se základy, neměla jsem totiž průpravu.

4. Je známo, že Surmata, a ty, jako zpěvačka, spolupracujete s mnoha interprety a skupinami. S kým vším to bylo a kde jste k takovým spolupracím přišli?
Máme například klip s Blackwish (song „Blinding Sun“ pozn. red.) z LatexJesus. S ní jsem se setkala na akci Metalgate Massacre, což byla soutěž kapel v Modré Vopici v Praze. Já tam byla společně s Drunk with Pain. Skupina LatexJesus nás zaujala, takže náš kytarista Blackwish kontaktoval a dohodli jsme spolupráci. Navíc, texty Surmata jsou situované do mytologie, jsou tu nadpřirozené slovanské bytosti a ženy – tím pádem „Blinding Sun“ je o Polednici, kterou hraje Blackwish, a já jsem oběť. Se zapadajícím sluncem ale Polednice ztrácí sílu a oběť musí opustit, takže to dopadá dobře. O režii tohoto klipu jsem se postarala já s naším kytaristou. Ještě k projektům – před rokem jsem začala ve studiu na Slovensku spolupracovat s Martinem Beckem z Induction. Tohle studio patří kytaristovi Rolandu Grapowovi – a v tomhle projektu jsem hrála na cello. Pěvecky jsem se podílela například na duetu ve skupině Victorius. Natáčela jsem i v Brně, a v plánu mám ještě projekt s jedním členem z RockOpery, na to se fakt těším.

5. Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Rádi bychom dokončili EP, chceme skládat stále nové věci, najít si label, protože se chceme dostat výš, samozřejmě! 😀 Také chceme více koncertovat a hlavně makat jako kapela.

6. Co bys vzkázala našim čtenářům a fanouškům?
Sledujte nás na FB, Bandzone, mrkněte i na mé webovky (www.viktoriesurmova.com). Děkujeme těm, kteří nás podporují, a kdo nás chce podpořit či nabídnout nám spolupráci, ať klidně napíše!

O autorovi

Cvok, hater, milovník hudby, dobrého piva, rumu a všeho co je dobré..

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x